Системна вовчак: як розпізнати захворювання

Вовчанка — це аутоімунне захворювання, що характеризується гострим і хронічним запаленням різних тканин організму. Аутоімунні захворювання виникають, коли тканини організму піддаються атаці власної імунної системи організму. У нормі імунна системи повинна боротися зі шкідливими мікроорганізмами; один із способів робити це — виробляти антитіла, які перешкоджають життєдіяльності небезпечних бактерій.

У людей, хворих вовчак, імунна система виробляє антитіла для нападу на тканини організму, які імунітет, ймовірно, бере за небезпечні бактерії. Оскільки антитіла і запалення можуть торкнутися тканини по всьому організму, вовчак може викликати захворювання шкіри, серця, легенів, нирок, суглобів та / або нервової системи.

Коли вовчак зачіпає тільки шкіру, цей стан називається червоним вовчаком. Її форма, при якій уражені тільки окремі ділянки шкіри, має назву дискоїдний червоний вовчак. Форма захворювання, при якій вражені також і внутрішні органи — системний червоний вовчак.

І дискоїдний, і системна вовчак частіше зустрічаються у жінок, ніж у чоловіків; як правило, захворювання розвивається у віці двадцяти-сорока п’яти років.

Причини

Точні причини аутоімунних захворювань, в тому числі вовчака, досі не встановлені. Можливо, тут відіграють роль спадковість, ультрафіолетове вилікування і певні медикаменти.

Вважається, що генетичні фактори особливо впливають на виникнення аутоімунних порушень.

Деякі вчені вважають, що у людей, хворих вовчак, організм легше піддається стимуляції такими зовнішніми факторами, як віруси або ультрафіолет. У деяких пацієнтів симптоми вовчака проявляються або посилюються навіть після нетривалого перебування на сонці.

Відомо також, що у деяких жінок симптоми посилюються перед менструацією. Це дозволило вченим зробити припущення про зв’язок між вовчак та жіночими гормонами; зараз в цій області проводяться дослідження.

Зовсім недавно було знайдено свідчення того, що на розвиток системної вовчака може впливати помилка в роботі важливого ферменту. Цей фермент, DNase1, зазвичай знищує так звану «сміттєву ДНК» та інший клітинний сміття. Дослідники деактивували DNase1 у мишей. При народженні мишенята були здоровими, однак через шість-вісім місяців у більшості з них з’явилися ознаки системної вовчака. Тому був зроблений висновок, що вроджена мутація гена, що позбавляє його здатності позбавлятися від клітинного сміття, може бути однією з причин розвитку системної вовчака.

Що таке лікарсько-індукована вовчак?

Десятки ліків вважаються тригерами вовчака, однак більше дев’яноста відсотків випадків медикаментозно-індукованої вовчака пов’язують з прийомом шести препаратів. Це гідралазин (Apresoline, приймають при високому кров’яному тиску), хінідин і прокаїнамід, який рекомендуються при порушенні серцевого ритму, фенітоїн — ліки для хворих на епілепсію, ізоніазид (для лікування туберкульозу) і г-пеніциламін — препарат від ревматоїдного артриту. Відомо, що ці ліки стимулюють імунну систему і викликають системну вовчак. На щастя, лікарсько-індукована вовчак зустрічається нечасто (п’ять відсотків всіх випадків захворювання вовчак) і зазвичай проходить, коли пацієнт припиняє приймати ліки-тригер.

Сподобалася стаття? Поділися з друзями:

Схожі статті:
Попереднє з категорії:
Запис опублікована в рубриці Здоров'я. Додайте в закладки постійне посилання.