Сирдалуд — застосування: міорелаксант центральної дії

Сирдалуд — це лікарський препарат, який застосовується для зняття спазмів м’язів при різних неврологічних захворюваннях. Препарати такої дії називають міорелаксантами. Вони допомагають розслабити кісткову мускулатуру і порожниною або частково відновити обсяг пасивних і активних рухів, загублений у зв’язку із захворюванням.

Що таке міорелаксанти

Міорелаксанти — це лікарські засоби, що зменшують тонус скелетних м’язів і викликають у зв’язку з цим зниження рухової активності. Розрізняють міорелаксанти центрального та периферичного дії. Міорелаксанти периферичної дії блокують передачу нервових імпульсів до м’язових волокон. Міорелаксанти центральної дії викликають розслаблення скелетної мускулатури шляхом пригнічення передачі збудження в синапсах центральної нервової системи.

Міорелаксанти використовують у різних галузях медицини з метою зниження тонусу скелетної мускулатури. Так, міорелаксанти периферичної дії використовують для повного розслаблення всієї скелетної мускулатури під час ендотрахеальної наркозу, при судомах, які виникають при правці.

Центральні міорелаксанти зменшують рухову активність, але не викликають повного знерухомлення і практично не впливають на нервово-м’язову передачу або пряму збудливість скелетних м’язів. Це дозволяє використовувати їх без придушення діяльність м’язів, що беруть участь в акті дихання. Такі препарати використовують при захворюваннях, що супроводжуються патологічним підвищенням тонусу скелетних м’язів, наприклад, при церебральних і спинномозкових паралічах, спастичної кривошиї. Міорелаксанти центральної дії застосовують також при м’язових контрактурах (стійких відомостях суглобів внаслідок ураження м’яких тканин або нервів) травматичного або запального походження.

Застосування сирдалуда при різних больових синдромах

Біль супроводжує багато захворювань, особливо це стосується захворювань хребта і суглобів. Це можуть бути функціональні захворювання хребта (шийний і поперековий синдроми), запальні і обмінні захворювання суглобів, стани після хірургічних втручань на хребті або суглобах, важкі хронічні неврологічні захворювання, наприклад, розсіяний склероз, хронічна мієлопатія.

Причиною больових синдромів можуть бути різні патологічні процеси, але всі вони посилюються під впливом ригідності (оцепенелости, викликаної напругою м’язів) і спазму м’язів, які є захисною реакцією організму і завжди супроводжують болі в хребті та суглобах. Біль, ригідність, м’язовий спазм і обмеження рухів тісно пов’язані один з одним і взаємно впливають один на одного.

Для зняття або зменшення підвищеного тонусу м’язів призначаються міорелаксанти, які не лише знімають спазм м’язів, але й зменшують біль, попереджають появу контрактур і полегшують можливість проведення відновного лікування у вигляді масажу, фізіотерапевтичних процедур та лікувальної гімнастики. Зменшення м’язового тонусу сприяє збільшенню амплітуди рухів у хребті і в суглобах.

Одним із сучасних міорелаксантів центральної дії є сирдалуд, який пригнічує вивільнення збуджуючих амінокислот у синапсах (місцях передачі нервового збудження з клітини на клітину). Це приводить до зняття м’язового спазму і зменшення ригідності. При цьому сирдалуд не викликає зменшення м’язової сили (це відрізняє його від інших міорелаксантів центральної дії), тому його призначають як при гострому болісному м’язовому спазмі, так і при хронічних спастичних станах на тлі різних неврологічних захворювань. Препарат має і власним знеболюючою дією, і посилює знеболюючу дію нестероїдних протизапальних препаратів (НПЗП). Крім того, він володіє легкою заспокійливою дією, що важливо при больових синдромах.

Дози препарату підбираються індивідуально, залежно від захворювання і стану хворого. Часто його призначають в комбінації з НПЗП, що підсилює знеболюючий ефект. Крім того, сирдалуд зменшує побічні ефекти НПЗП, зокрема, подразнюючу дію цих препаратів на слизову оболонку шлунка — це дуже важлива властивість, тому що хворі з хронічними больовими синдромами роками отримують НПЗП, що призводить до таких захворювань, як ерозивний гастрит і виразкова хвороба шлунка .

Зняття спазму і болю сприяє поліпшенню кровопостачання тканин, так як спазм знімається і з кровоносних судин. У результаті в осередку ураження поліпшуються обмінні процеси, що сприяє одужанню чи поліпшенню стану хворого.

Як хворі переносять сирдалуд

Сирдалуд звичайно добре переноситься, в тому числі в літньому віці, при тривалому застосуванні та у великих дозах. З побічних ефектів іноді (частіше при використанні великих доз препарату) з’являються порушення сну, загальмованість, зниження концентрації уваги, запаморочення, сухість у роті, підвищена стомлюваність, нудота, блювота, пронос, болі в животі, зниження артеріального тиску, уражень пульсу, іноді — порушення функції печінки.

Відміняють сирдалуд поступово, так як швидка відміна може призвести до підвищення м’язового тонусу.

Галина Романенко

Сподобалася стаття? Поділися з друзями:

Схожі статті:
Попереднє з категорії:
Запис опублікована в рубриці Здоров'я. Додайте в закладки постійне посилання.