Синдром Жильбера — чоловіки в групі ризику

Синдром Жильбера, або хвороба Жильбера, може час від часу викликати м’яку жовтяницю. Зазвичай вона безпечна і не вимагає медикаментозного лікування. Жовтяниця з’являється через зниженого кількості ферменту печінки, який виробляє білірубін, продукт розщеплення червоних кров’яних тілець.

Синдром Жильбера названий на честь лікаря, який вперше описав його в 1901 році.

Що відбувається при синдромі Жильбера?

Білірубін виробляється в людському організмі постійно. Він є продуктом розщеплення гемоглобіну. Гемоглобін, як відомо, є речовиною, відповідальним за постачання кисню в клітини організму. Він також розщеплюється щодня. Білірубін потрапляє в печінку разом з кров’ю, там його переробляють клітини печінки, потім він поступає в кишечник і виводиться з організму.

Фермент печінки урідіндіфосфат глюкуронозілтрансферази (UGT) бере участь у переробці білірубіну. У людей з синдромом Жильбера цей фермент не виробляється в достатньому обсязі, тому в крові виявляється надмірна кількість білірубіну, через що і розвивається жовтяниця. При синдромі Жильбера рівень білірубіну може підвищуватися і знижуватися, часто досягаючи норми.

Синдром Жильбера передається у спадок. Він зустрічається в середньому у 1 людини з 20; 1 з 3 людей із синдромом ніколи не дізнається, що у нього є це захворювання. Він частіше зустрічається у чоловіків, ніж у жінок.

Симптоми хвороби Жильбера

Незважаючи на періодичні зміни рівня білірубіну в крові, зазвичай у синдрому Жильбера відсутні симптоми.

Іноді, при особливо сильному збільшенні обсягу білірубіну в крові, може з’являтися жовтяниця (шкіра і білки очей набувають жовтуватий відтінок). Це обумовлено тим, що білірубін має оранжево-жовтий колір. При синдромі Жильбера жовтяниця може виникати регулярно, оскільки це може турбувати хворих, однак насправді тут немає нічого небезпечного. Зазвичай прояви цього симптому пов’язані з наявністю у пацієнта інших захворювань, інфекцій, а також з виснаженням, перевтомою, стресом або відновним періодом після перенесеної операції.

Є кілька ліків, яких слід уникати людям з синдромом Жильбера — зрозуміло, тільки в тому випадку, якщо є альтернатива.

 • Атазанавір і індинавір (використовуються в терапії ВІЛ-інфікованих)
 • Gemfibrozil (засіб для зниження рівня холестерину)
 • Статини (група речовин, що знижують рівень холестерину) у поєднанні з гемфіброзилом
 • Іринотекан (використовується в терапії при обширному раку кишечника)
 • Іноді люди із синдромом Жильбера також відчувають втому, слабкість, легкі болі в животі та нудоту, проте немає повної впевненості в тому, що це прямо пов’язано з синдромом.

  Аналізи

  Жовтяниця може виникати за різних захворювань печінки та крові. Тому, особливо коли вона з’являється у вас перший раз, потрібно пройти медичне обстеження. Зазвичай, щоб підтвердити діагноз «синдром Жильбера», буває досить аналізу крові, так як він показує підвищений рівень білірубіну. У рідкісних випадках, коли у лікаря є сумніви щодо діагнозу, може знадобитися біопсія печінки, щоб виключити наявність більш серйозних захворювань, ніж синдром Жильбера. Іноді проводять також генетичне тестування.

  Лікування при синдромі Жильбера не потрібно, так як більшість людей з цим порушенням ведуть цілком нормальне життя, а багато хто й не здогадуються, що з ними щось не так.

  Сподобалася стаття? Поділися з друзями:

  Схожі статті:
  Попереднє з категорії:
  Запис опублікована в рубриці Здоров'я. Додайте в закладки постійне посилання.