Синдром неприйняття вагітності: дітовбивство чи хвороба?

У 2006 році Францію сколихнув шокуюче злочин: батько сімейства у власному будинку, в морозильній камері, знайшов два заморожених трупа новонароджених дітей. Сімейна пара — Жан-Луї і Вероніка Куржо — заперечували всяку причетність до страшну знахідку, але тести ДНК показали, що обидва тіла належать їхнім спільним дітям. Цей факт відкрив очі Вероніки, і вона зізналася в їх вбивстві. А після арешту жінка пригадала, що був ще одна дитина, у 1999 році.

Його вона спалила в домашній духовці. До трьох мертвим дітям, у пари є ще двоє живих, хлопчики 12 і 14 років від роду. Батьки в них душі не сподіваються.

Психіатрична експертиза визнала вбивцю осудною, заговорили про довічне ув’язнення, оглядачі будували припущення — сім’я-де, бідна, жінка страждала післяпологовий депресією … Але в процесі розслідування ситуація повернула зовсім в інший бік. Захист заговорила про так званий синдром неприйняття вагітності, найрідкіснішому психологічному відхиленні, малодослідженою і практично не відомому широкій громадськості. Мало того — деякі психіатри сумніваються в його існуванні!

Жінка з подібним синдромом не просто не розуміє, що вона вагітна — все набагато складніше. З вагітної не відбувається тих змін, які звичні і нормальні в її положенні: у неї продовжуються менструальні кровотечі, груди зберігає звичайну форму і не болить, ніяких відхилень у поведінці або пристрастях, на думку більшості людей, властивих вагітним жінкам, не відбувається. «Але як же головний візуальний ознака вагітної жінки, як же зростаючий живіт?» — Запитаєте ви і будете абсолютно праві. У жінки з подібним синдромом живіт … не росте. Дитина замість того, щоб розташовуватися попереду материнського тіла, витягується уздовж її хребта, живіт при цьому залишається умовно плоским.

Дискомфорт, який зазвичай заподіює вагітність, особливо на пізніх термінах — часті сечовипускання, втома, задишка, врешті-решт, рух дитини всередині тіла — жінкою або абсолютно не сприймаються, або бувають зрозумілі неправильно. Психологічно жінка не вагітна, тому і фізіологічні прояви виношування дитини мінімальні — психіка матері ігнорує сам цей факт.

Цікаво, що в тому випадку, якщо жінці ззовні надходить інформація про її становищі — УЗД, рентген, випадковий аналіз крові — жінка моментально усвідомлює себе вагітною і через мінімальний час фізіологічні прояви вагітності також приходять в норму — з’являється живіт, збільшується груди, темніють соски.

Якщо ж у жінки, яка не усвідомлює себе вагітною, наступають пологи, то і мати, і дитина мають усі шанси значно постраждати (не так-то просто нашої сучасниці народити без сторонньої допомоги). Новонароджені діти дуже часто гинуть — частіше причиною смерті стає нещасний випадок, але іноді матері вбивають дитину і викидають його, психологічно акцентуючись на те, що це — не дитина, це — щось, відхід роботи організму. У той же час більшість жінок в процесі пологів або розуміють, що відбувається, або викликають лікаря по причині поганого самопочуття і ситуація відносно благополучно дозволяється.

Цей психологічний феномен досліджений мало, не описаний в медичній літературі і вкрай скрутний в діагностиці. Дуже мало статистичних даних про жінок з подібним синдромом і, виходячи з них, складно визначити яку-небудь «групу ризику». Ні один фактор — ні вік, ні захворювання, ні соціальна група — не є переважаючим, небудь специфічний профіль відсутня. Через те, що іншу частину реальності — крім вагітності — жінка сприймає абсолютно реалістично, адекватно, в разі смерті новонародженого найчастіше її звинувачують у вбивстві і засуджують. При цьому жінка не може пригадати, як вчиняла злочин і заперечує, що була вагітна.

У випадку з Веронікою Куржо є деякі особливості. Так, її чоловік стверджує, що не помічав, щоб вона була вагітною — але пояснення цьому знаходять не в тому, що дитина розташовувався незвичайним способом, а в тому, що Вероніка — жінка крупна. Чому чоловік і двоє дітей не помітили, що з матір’ю не все гаразд — пологи не проходять за десять хвилин, як оніміння пальців, після пологів залишаються сліди як у приміщенні, так і на тілі, обличчі породіллі. Як мінімум, вона виглядає втомленою, змарнілий, хворий, не може легко пересуватися.

Крім того, пологи, які закінчилися вбивством дітей, не були для Вероніки першими або другими. А за деякими супроводжуючим родовий процес відчуттів — їх знають народжували жінки; це, наприклад, досить помітні болючі перейми і потуги — неодноразово народжувала жінка цілком могла припустити, що відбувається. Крім того, якщо тіло першої дитини Вероніка знищила, то два інших зберегла — різне ставлення вказує як мінімум на проблиски свідомості. Ну і сам факт того, що Куржо скоїла дітовбивство тричі, лякає …

Чоловік Вероніки підтримував її всі три роки, поки тривало розслідування, і на процесі, який проходив з 9 по 19 червня, свідчив на її користь. Він багато говорив про те, що у його дружини серйозні проблеми з психічним здоров’ям і мало — про смерть своїх дітей. Вероніка на процесі заявила — до речі, вона у в’язниці пройшла спеціальний курс психотерапії, під час якого зрозуміла, про яке захворювання йде мова і, мабуть, як це захворювання допоможе їй не потрапити за грати на все життя — «Моє тіло відмовилося приймати вагітність. Відносини з тими дітьми у нього так і не склалися. Я знала, що вагітна, тільки не усвідомлювала, що вагітна дітьми ». Звичайно, це слова хворої людини. Суд взяв до уваги розлад психіки обвинуваченої і те, що у неї вдома двоє неповнолітніх синів. Вісім років, але з правом звільнення через чотири роки, три з яких вона вже відсиділа — вирок, в м’якість якого не може повірити вся Франція.

Ніхто, звичайно, не вимагає крові Куржо — помста за три дитячих трупиків безглузда настільки ж, наскільки безглузда їх смерть. Але … Якщо Вероніка Куржо хвора настільки, що не усвідомлювала своїх дій, чому ж її не відправили в психіатричну клініку — по-перше, щоб захистити і суспільство, і її саму від можливих проявів її хвороби і по-друге, щоб там до неї прийшло усвідомлення жаху скоєного? Каяття, страждання, скорбота, розпач — нормальні, адекватні почуття людини в подібній ситуації, але тільки не твердолоба впевненість у власній невинуватості, «бо не відала, що творила» …

Чому людина з порушенням особистості, який скоїв тяжкі злочини на сексуальному грунті (у простолюдді — маніяк), повинен знаходитися довічно або у в’язниці, або в лікарні, а жінка, яка винна в потрійному дітовбивстві, яка впродовж декількох років холоднокровно ховала трупи немовлят — на свободі? Маніяк небезпечний для суспільства, а Вероніка Куржо — ні? Виходить, що люди, яких збоченець (на хвилиночку, теж психічно хворий) зустрічав і гвалтував на вулиці — суспільство і їх потрібно захищати, а ось новонароджені діти мадам Куржо — не суспільство. І чого їх захищати, вони вже померли … Так виходить, чи що?

Людська свідомість — область темна. Пишаючись прогресом, Homo Sapiens, можливо, коли-небудь побачить найдальші куточки Всесвіту, пізнає круговорот найдрібніших частинок і навчиться уповільнювати час. Побудує антропоморфних роботів і — чим чорт не жартує! — Навчиться читати думки і програмувати бажання. Але чи зрозуміє він хоч дещицю з того первісного хаосу, який панує в його власній голові?

А поки — поки Вероніка Куржо повернеться до своїх дітей вже через рік і, мабуть, як і раніше буде їм прекрасною матір’ю. До наступної вагітності?

Наталя Руденко

Сподобалася стаття? Поділися з друзями:

Схожі статті:
Попереднє з категорії:
Запис опублікована в рубриці Психологія. Додайте в закладки постійне посилання.