Синдром дефіциту уваги і гіперактивності (СДУГ) — як допомогти непосиді?

Семирічний хлопчик не може всидіти на місці, ніж доводить до божевілля вчителів та батьків. Його непосидючість заважає закінчити домашнє завдання або виконати доручення батьків. Це типовий випадок синдрому дефіциту уваги і гіперактивності (СДУГ), при якому знижується рівень концентрації уваги і патологічно підвищується відволікання. З початку дев’яностих кількість випадків СДУГ різко зросла. Дізнайтеся про основні симптоми СДВГ у дітей і спробуйте зрозуміти це розлад.

Синдром дефіциту уваги і гіперактивності (СДУГ) характеризується гіперактивним поведінкою і нездатністю сконцентрувати увагу. Багато дітей відчувають труднощі з концентрацією уваги, але у деяких це порушення супроводжується підвищеною активністю. Діти з СДУГ не можуть всидіти на місці, вони неспокійні і вертка, часто перебивають інших, постійно бігають і стрибають.

За статистикою, близько 3-5% дітей шкільного віку страждають синдромом дефіциту уваги і гіперактивності. Приблизно у 10% -50% синдром зберігається і в дорослому житті. До підліткового віку рухова гіперактивність звичайно йде, але нездатність до навчання, недолік уваги, нездатність зосередитися у більшості дітей зберігаються. Точні причини розвитку СДУГ невідомі, хоча за однією з теорій, в його основі лежить дисбаланс хімічних передавачів — нейротрансмітерів — у мозку дитини, через що він е може контролювати свою поведінку. Нерідко СДУГ має генетичне походження. Хлопчики в три рази сильніше схильні до ризику формування СДУГ, ніж дівчатка. Основні симптоми СДВГ:

 • Постійна турбота і непосидючість
 • Зайва галасливість (дитина занадто голосно розмовляє або грає)
 • Нездатність вислухати інших (дитина постійно перебиває)
 • Нездатність виконувати вказівки та слідувати інструкціям
 • Дефіцит уваги і забудькуватість
 • Неорганізованість і неуважність до деталей
 • Неконтрольоване пересування по кімнаті
 • Швидка втрата інтересу до завдань та ігор
 • Нездатність закінчити почату справу, наприклад, домашнє завдання
 • Діагностика синдрому дефіциту уваги та гіперактивності дуже важлива для формування правильного розуміння цього розладу. У діагностиці СДУГ мають брати участь вчителі, батьки та лікарі. Часто для діагностики СДВГ необхідно не тільки повне медичне обстеження, але і професійна оцінка пізнавальних здібностей та IQ дитини, а також аналіз його успішності в школі.

  Також проводиться оцінка мовних і мовних здібностей. СДУГ часто супроводжується іншими поведінковими або емоційними розладами. Діти з СДУГ відчувають складності труднощі в колективі однолітків. Їх легко впізнати по поведінці — вони Єгоза, бігають, стрибають під час занять. Дефіцит уваги і високий рівень гіперактивності заважають дитині нормально спілкуватися з оточуючими.

  Лікування і корекція СДУГ

  Дитина, що страждає СДУГ, зазвичай проходить навчання разом з однолітками, але вчителю слід приділити увагу його потребам, наприклад, дати більше часу на виконання завдання, посадити дитину в тій частині кімнати, де він буде менше відволікатися.

  Дитина з СДВГ також потребує підтримки дорослих і їх допомоги в контролюванні поведінки і рівня уваги. Для навчання такої дитини потрібно використовувати сучасні підтримуючі методи навчання, що допомагають сконцентрувати увагу і засвоїти навчальний матеріал. Лікування СДВГ включає поведінкову і лікарську терапію. У лікуванні повинна брати участь не тільки родина, а й школа.

  Батьки і вчителі повинні навчитися коректувати поведінку дитини, направляти його енергію і заохочувати успіхи дитини. Це передбачає розвиток навичок вирішення проблем, навичок відкритого та ефективного спілкування, управління гнівом і вирішення конфліктів. Лікарське лікування СДВГ обмежується прийомом стимулюючих препаратів групи амфетамінів, наприклад, ріталіну і декседрін.

  Ці препарати знижують рівень гіперактивності у дітей і допомагають сконцентрувати увагу. Також спостерігається покращення поведінки (зменшення агресії, забудькуватості). Однак ці ліки мають ряд побічних ефектів, зокрема, викликають безсоння, втрату апетиту, втрату ваги, пригніченість, депресію і сонливість.

  Сподобалася стаття? Поділися з друзями:

  Схожі статті:
  Попереднє з категорії:
  Запис опублікована в рубриці Вагітність і діти. Додайте в закладки постійне посилання.