Синаптична пластичність головного мозку — короткочасні і довготривалі форми

Синаптична пластичність головного мозку — це здатність синапсів, з’єднань між нейронами, змінювати свою силу в залежності від активності постсинаптичних рецепторів. Протягом тривалого часу було прийнято вважати, що роль синапсу полягає просто в передачі інформації від нейронів до нейронів або від нейронів до клітин м’язової тканини. Крім того, передбачалося, що ці зв’язки, утворившись одного разу, залишалися відносно стабільними. Одне з найдивовижніших відкриттів в області нейробіології, зроблених за останні сорок років, полягає в тому, що синапси в дійсності дуже пластичні. Багато фахівців вважають, що синаптична пластичність головного мозку є ключем до розуміння механізмів навчання і пам’яті.

Виділяють короткочасну і довготривалу синаптичну пластичність, а також потенціації і депресію (ослаблення).

Короткочасна синаптична пластичність триває не довше декількох секунд, довготривала — від декількох хвилин до декількох годин і більше.

Короткочасна пластичність необхідна, наприклад, для швидкої адаптації до змін навколишнього середовища (саме завдяки цій властивості мозку ви дуже швидко відсмикує руку від гарячого предмета), і для короткочасної пам’яті.

Довготривала пластичність відповідає за здатність до запам’ятовування. Поки не ясно, протягом якого терміну людина може зберігати в пам’яті інформацію завдяки цій особливості мозку. Деякі фахівці вважають, що людина насправді не забуває нічого — просто є речі, які він з якоїсь причини не може згадати. Відповідно до цієї теорії, зміни синапсів залишають особливі зміни в головному мозку і при певній стимуляції з пам’яті можна виймати все, що вона коли-небудь відобразила. Довести це, втім, досі не вдалося.

Однак відомо, що при багаторазовому впливі на синапс сила синапсу збільшується на тривалий проміжок часу — так мозок запам’ятовує важливу інформацію. Це явища називається довгострокової потенциации.

Синаптична пластичність головного мозку і безпосередньо синаптичні зв’язки мають величезне значення не тільки для навчання і пам’яті, але і для функціонування нервової системи в цілому. Ця область досі вивчена не досить добре, але передбачається, що дані властивості мозку мають безпосереднє відношення до розвитку таких порушень, як хвороба Паркінсона, шизофренія, тривожні розлади і депресія. Крім того, вони беруть участь у розвитку алкогольної, наркотичної, і інших залежностей. Краще розуміння синаптичної пластичності мозку може сприяти значному прогресу в багатьох галузях медицини.

Сподобалася стаття? Поділися з друзями:

Схожі статті:
Попереднє з категорії:
Запис опублікована в рубриці Здоров'я. Додайте в закладки постійне посилання.