Симптоми перед місячними — добре відомий ПМС

загрузка...

Рідкісна жінка може похвалитися тим, що практично не помічає наступ менструацій. За деякими даними, приблизно половина всього жіночого населення в світі страждає тими чи іншими розладами напередодні критичних днів, що називається передменструальним синдромом. Симптоми перед місячними дуже численні і відрізняються широкою різноманітністю. Передменструальний синдром може протікати так важко, що порушує не тільки душевний стан жінки, але і її працездатність. Відзначено, що у віці дев’ятнадцяти-двадцяти дев’яти років виражені прояви перед місячними відчуває близько 20% хворих, тоді як після сорока-сорока дев’яти років ця цифра сягає 55%.

Передменструальний синдром

Передменструальний синдром являє собою складний патологічний комплекс симптомів, що виникають напередодні менструації і проявляється нейропсихічними, вегетативно-судинними і обмінно-ендокринними порушеннями. Зазвичай ознаки передменструального синдрому виникають за два-десять днів до менструації і зникають відразу після її початку або в перші дні. Нерідко передменструальний синдром вперше проявляється після абортів або пологів (особливо патологічних), а також після інфекцій або стресових ситуацій. Теорій, що пояснюють розвиток передменструального синдрому, безліч. До них відносяться:

 • гормональна теорія (заснована на зниженні прогестерону в лютеїнову фазу циклу);
 • теорія «водної інтоксикації» (пояснююча затримку рідини в організмі нейроендокринними порушеннями);
 • теорія психосоматичних порушень;
 • спадкова теорія;
 • і багато інших.
 • Клінічні прояви передменструального синдрому

  Симптоми, які проявляються напередодні місячних, характеризуються великою різноманітністю. В залежності, від того, яка група симптомів переважає, виділяють чотири основних клінічних форм ПМС: нервово-психічна, цефалгіческая, набрякла і кризовое.

  Передменструальний синдром підрозділяють на легку (три-чотири симптому за два-десять днів до початку захворювання) і важку (п’ять-дванадцять симптомів за три-чотирнадцять днів до менструації).

  Нервово-психічна форма передменструального синдрому характеризується наступними симптомами: дратівливість, слабкість, депресія, плаксивість, агресивність. Нерідко пацієнтки скаржаться на підвищену чутливість до запахів і звуків, метеоризм, нагрубання і болючість молочних залоз.

  Набрякла форма передменструального синдрому проявляється різкою хворобливістю і набухання молочних залоз, набряклістю обличчя, гомілок, пальців рук, здуттям живота, дратівливістю, слабкістю. Також жінки відзначають свербіж шкіри, підвищену пітливість і чутливість до запахів.

  Хворі з цефалгіческой формою передменструального синдрому пред’являють скарги на головний біль, дратівливість, нудоту і блювоту, запаморочення. Частина жінок з цефалгіческой формою страждають депресією, відзначають болі в області серця, оніміння рук, набряки і набухання молочних залоз. Головний біль хворі характеризують як пульсуючу, смикає, з віддачею в очні яблука.

  При кризову формі в клініці переважають симпатоадреналові кризи, які протікають з підвищенням кров’яного тиску, відчуттям здавлення за грудиною і появою страху смерті. Під час криза відзначається похолодання і оніміння кінцівок, прискорене серцебиття.

  Лікування

  В першу чергу лікування хворих з передменструальним синдромом полягає в проведенні психотерапії, аутогенного тренування та роз’яснювальної бесіди про суть захворювання. Необхідно дотримуватися режиму дня і відпочинку. У харчуванні у другу фазу менструального циклу слід обмежити каву, чай, сіль, рідина і молоко. Рекомендується загальний масаж або масаж комірної зони.

  Враховуючи відносний недолік естрогенів, призначаються гестагени (дюфастон або утрожестан) у другу фазу циклу. У важких випадках молодим жінкам показано застосування комбінованих естроген-гестагенних препаратів. Жінкам пременопаузального періоду рекомендують прийом Норколуту (гестаген). Так як у хворих нерідко розвиваються алергічні реакції на фоні захворювання, їм показаний прийом антиалергічних препаратів.

  Ганна Созінова

  Сподобалася стаття? Поділися з друзями:

  Схожі статті:
  Попереднє з категорії:
  Запис опублікована в рубриці Вагітність і діти. Додайте в закладки постійне посилання.