Сімейний бюджет: від економії до багатства

Відомий афоризм: збалансованим можна назвати сімейний бюджет, при якому місяць і гроші закінчуються одночасно. З ним сперечається інше дотепне вислів: складання бюджету — надійний спосіб влізти в борги. Де істина? З чого складається сімейний бюджет, і як навчитися грамотно розпоряджатися доходами?

Концепція витрат

Що таке бюджет? Загальне визначення — фінансовий план на певний період часу. Навряд чи виникає сумнів, що подібний строгий облік необхідний в масштабах держави, регіону або окремої організації. Однак не менш важливий і грамотний підхід до складання бюджету родини, особливо в сучасних умовах, коли можливість кредитування різних покупок — від телевізора до квартири — створює відчуття доступності будь-якого товару.

Ще одна мета контролю над сімейним бюджетом — скорочення незапланованих витрат. Підраховано, що практично половину витрат сім’ї складають покупки, без яких цілком можна обійтися. Якщо всі вони будуть зафіксовані, враховані та проаналізовані — економити стане набагато простіше.

Способів ведення бюджету сім’ї в даний момент безліч. Одні вважають за краще робити це по-старому, записуючи доходи і витрати в товстий зошит, підклеюючи магазинні чеки і розраховуючи загальні суми на калькуляторі. Інші виводять суму необхідних витрат, наприклад, на місяць, а потім ділять її на кількість днів, відправляючи все інше в скарбничку. Треті — вдаються до допомоги комп’ютера. Це можуть бути складені самостійно таблиці та схеми або спеціально розроблені програми.

Як би там не було, сімейний бюджет — це не просто зароблені за місяць гроші, це ще й спосіб самодисципліни, а в кінцевому підсумку — прагнення до фінансової спроможності.

Ми, я і ти, тільки я — що вибрати?

Сімейний бюджет складається з декількох складових — це заробітна плата всіх членів сім’ї, премії, допомоги, пенсії, виграші і так далі. Варіантів співвідношення внеску кожного домочадця в загальну справу може бути кілька:

  • повністю сумісний бюджет — традиційна для Росії модель. Такий варіант неминучий в тому випадку, якщо один з подружжя не працює — наприклад, жінка перебуває у відпустці по догляду за дитиною. Безсумнівно, подібна форма бюджету створює відчуття єдності, але разом з тим, може поставити в незручне становище і стати приводом для закидів;
  • частково спільний бюджет. У цьому випадку вираховується сума, яку планується витратити на предмети першої необхідності. Вона ділиться між подружжям порівну або в частках, в залежності від рівня доходу. Решта коштів вважаються особистими, їх кожен може витратити на власний розсуд. Варіант непоганий в разі, якщо в обох подружжя доходи знаходяться приблизно на одному рівні. Крім того, при такому варіанті підтримується рівноправність, настільки ціноване сьогодні жінками.
  • повністю роздільний бюджет — модель, дуже популярна на Заході. Для російського менталітету ситуація, коли один з подружжя бере в іншого гроші в борг, неприйнятна. Тим не менш, саме таким чином європейські та американські жінки доводять свою фінансову та професійну спроможність.
  • Сподобалася стаття? Поділися з друзями:

    Схожі статті:
    Попереднє з категорії:
    Запис опублікована в рубриці Психологія. Додайте в закладки постійне посилання.