Сімейна психологія: коли третій — не зайвий

Сам термін «сімейна психологія» в нашому ужитку ще досить новий, людям старшого покоління його вживання часто ріже слух. Нічого, мовляв, сміття з хати виносити, на найдорожчу половину чужим людям скаржитися. Самі одружилися — самі розгрібають. Традиційно, сім’я — закрите співтовариство.

А статистика розлучень успішно доводить всю ефективність подібних дрімучих методів: є міста, де люди частіше розлучаються, ніж одружуються. А в багатьох селах — сховищах традицій — часто одружуються тоді, коли по-іншому вже й не можна.

Нітрохи не перебільшуючи значення спірної професії скарбошукачів душ людських, давайте без упереджень розберемося в плюсах і мінусах роботи сімейного психолога.

Отже, словник психологічних термінів розповість нам, що сам термін «сімейна психологія» означає розділ сучасної психології, що вивчає розвиток людини в сімейному оточенні, психологічні особливості внутрішньосімейних взаємин, психологічні механізми адаптації сім’ї в соціумі. Сімейна психологія грунтується на даних досліджень в соціології сім’ї, різних галузей психологічного знання, сімейної психотерапії, психологічного консультування, психопрофілактичної та соціальну роботу з сім’ями.

А що таке «психологічні особливості внутрішньосімейних відносин»? І «психологічні механізми адаптації сім’ї в соціумі» теж? За громіздкими визначеннями часто ховаються прості і життєві речі. Наприклад, сльози в подушку. Зради, нерозуміння, невдоволення, роздратування, спалахи і, навпаки, апатія. Причини, наслідки та результати спільного проживання людей, об’єднаних не тільки житлоплощею, але і кровними узами, емоційними нитками і ще соціальними ролями. Всіма тими складними речами, які ми легко прощаємо чужим і ніколи — своїм. Спільне проживання багато змінює у відносинах між людьми, спільне виховання дітей змінює все. А так як людина до всього іншого ще й істота соціальна, то до проблем співжиття особистостей додається і інтеграція цих особистостей (разом або окремо) в навколишній неідеальний світ. Хто може все ЦЕ вирішити самостійно? Ви впевнені?

Як це працює?

Для того щоб деякі речі усвідомити, їх потрібно почути. Це ніякий не закон (вони схильні не працювати), це — багаторічне спостереження (і саме тому воно з біса правдиво). Адже погодьтеся, часто буває: розумна, красива, впевнена, чудово розумію, чого хочу. А для останнього штриха потрібно невелике, зовсім крихітне, підтвердження з боку. І просто очі відкриваються — відразу розумієш, що вірною дорогою, в правильному напрямку і з потрібним прискоренням. Той же принцип і тут. Навіть якщо ви бачите проблему і приблизно уявляєте, звідки у неї ноги ростуть, краще, коли все це озвучить доброзичливий, але стороння людина.

Кому це допоможе?

Коли вам пора стригтися, що ви робите? Йдете у ванну, берете манікюрні ножиці і під гребінець без жалю отстрігают-відгризають клаптики колись пишної гриви? Чи все ж записуєтеся до перукаря? У сімейному житті проблеми бувають. Навіть, я б сказала, вони періодично виникають. Якщо їх не стригти, вони можуть дорости до катастрофічних розмірів. І, звичайно ж, тут як з перукарні — деякі речі краще все ж довіряти професіоналам. Щоб з часом звичайна стрижка не перетворилася на операцію по зачистці.

Як справлялися наші батьки, у яких в помічниках не було мудрих фахівців? Ну, а це взагалі розмова складний, суперечливий і багато в чому безідейний. Перш за все, з тих пір багато чого змінилося — і вдачі, і люди. Безглуздо говорити про те, що вчинки і мораль залишилися тими ж. Наприклад, за часів моєї бабусі жінка в брюках виглядала вкрай непристойно. А зараз? Потім — а чи всі хочуть жити так, як жили їхні батьки? Працювати на виробництві, копити на телевізор, вступати в партію? Ах, ви вважаєте, що ця частина життя у вас повинна бути, як у вас, а особиста, сімейне життя — як у них? Ну, це нонсенс. Так не буває. І, нарешті, а що ви знаєте про життя своїх батьків? Може, ці фантастично-ірраціональні уявлення заважають вам створити власне життя?

Наталія Руденко

Сподобалася стаття? Поділися з друзями:

Схожі статті:
Попереднє з категорії:
Запис опублікована в рубриці Психологія. Додайте в закладки постійне посилання.