Сильні болі в животі: можливі причини

Іноді болі в животі можуть бути настільки сильними , що хворий не дає до нього доторкнутися. У такому випадку говорять про гострому животі. Гострий живіт об’єднує всі захворювання, які супроводжуються сильними болями в животі і вимагають екстреної хірургічної допомоги.

Гострий живіт — причини виникнення

Гострий живіт — це цілий ряд ознак, які розвиваються при пораненнях і гострих захворюваннях черевної порожнини і заочеревинного простору. Головним симптомом гострого живота є сильний біль у животі. Гострий живіт — це попередній діагноз, який говорить про те, що хворому потрібна екстрена (зазвичай хірургічна) допомогу. Надалі в процесі обстеження діагноз уточнюється.

Причини виникнення гострого живота можуть бути різними. Перш за все, це відкриті і закриті поранення живота, в тому числі розрив порожнистих органів — шлунка, кишечника і сечового міхура.

Інший не менш частою причиною гострого живота є запальні захворювання органів черевної порожнини. Найчастіше це гострий апендицит (запалення червоподібного відростка), гострий холецистит (запалення жовчного міхура), гострий панкреатит (запалення підшлункової залози), перитоніт (запалення очеревини — оболонки, що вистилає зсередини черевну порожнину). Причиною гострого живота може бути і флегмона черевної порожнини.

Гострий живіт може виникнути при прориві порожнистого органу, який виник при захворюванні внутрішніх органів черевної порожнини та заочеревинного простору. Наприклад, прорив стінки шлунка може виникнути при виразковій хворобі. Розрив порожнистого органа може супроводжуватися внутрішньою кровотечею, наприклад, при позаматкової вагітності відбувається розрив маткової труби, який супроводжується сильною кровотечею. Прорив може виникнути при попаданні в шлунково-кишковий тракт чужорідного тіла, наприклад, голки.

Синдром гострого живота може виникнути при непрохідності кишечника, гострих порушеннях кровообігу в стінці кишечника (це призводить до її відмирання), при перекрут ніжки пухлини або кісти, розташованої в черевній порожнині і при деяких інших захворюваннях і станах.

Ознаки гострого живота — їх повинен знати кожен

Головною ознакою гострого живота є сильний біль, яка може локалізуватися як на якомусь певному ділянці, так і по всьому животі. Іноді біль може бути настільки сильною, що починається больовий шок.

Часто до болів вже на самому початку захворювання приєднується блювота, блювотні маси при цьому містять залишки їжі, шлунковий сік і жовч. Якщо гострий живіт супроводжується кровотечею з шлунку, то блювотні маси можуть мати вигляд кавової гущі або містити домішка свіжої крові.

У деяких випадках болі в животі супроводжуються тривалою болісною гикавкою — це результат роздратування діафрагмального нерва. Через роздратування цього нерва біль у животі різко посилюється при спробі хворого прийняти горизонтальне положення, тому хворий постійно намагається сісти (симптом ваньки-встаньки).

При гострому животі часто розвивається непрохідність кишечнику, яка супроводжується затримкою стільця і газів. Але в деяких випадках буває і рідкий стілець.

Різко страждає загальний стан хворого, біль настільки сильна, що він не дає доторкнутися до живота. При спробі промацати живіт можна переконатися, що це неможливо через рефлекторного напруження м’язів живота — живіт «як дошка».

Правильний діагноз при сильних болях в животі — основа лікування

При постановці діагнозу велике значення має розпит самого хворого і його родичів, вивчення характеру болів, уважний огляд хворого. Проводяться необхідні лабораторні дослідження, які допомагають уточнити характер змін, що відбуваються в організмі і їх тяжкість. Наприклад, при запальних захворюваннях (гострий апендицит, гострий холецистит і так далі) в крові виявляється велика кількість лейкоцитів, в тому числі їх молодих форм. При внутрішніх кровотечах в крові знижується кількість еритроцитів і гемоглобіну і так далі.

Рентгенологічне дослідження проводять за певною методикою: спочатку оглядова рентгеноскопія грудної та черевної порожнин, потім рентгенографія черевної порожнини в різних положеннях хворого. При неможливості поставити діагноз проводяться контрастні рентгенографічні дослідження.

Хворий з підозрою на гострий живіт повинен бути негайно госпіталізований в хірургічне відділення. Характер лікування залежить від причини виникнення гострого живота. У більшості випадків для усунення симптомів гострого живота потрібне проведення хірургічної операції. Але в деяких випадках (наприклад, при гострому панкреатиті) іноді допомагає і консервативне лікування.

Сильні болі в животі — це стан, який вимагає термінової госпіталізації хворого і надання йому екстреної допомоги.

Галина Романенко

Сподобалася стаття? Поділися з друзями:

Схожі статті:
Попереднє з категорії:
Запис опублікована в рубриці Здоров'я. Додайте в закладки постійне посилання.