Сильні антидепресанти: в боротьбі за гарний настрій

Інгібітори моноаміноксидази (ІМАО) — сильні антидепресанти, що застосовуються для лікування депресії. Рекомендований курс лікування препаратами цієї групи складає не менше шести місяців. ІМАО-антидепресанти відпускаються в аптеках строго за рецептом лікаря.

моклобемід, фенелзин, ізокарбоксазід і транілціпромін, що випускаються під різними торговими назвами — ІМАО-антидепресанти, що вважаються найбільш ефективними в лікуванні найбільш важких форм депресії. Фенелзін, ізокарбоксазід і транілціпромін — досить старі препарати, що застосовуються для лікування депресивних розладів у країнах Європи з п’ятдесятих років двадцятого століття. Моклобемід — ІМАО-антидепресант нового покоління з меншою кількістю можливих побічних ефектів.

ІМАО-антидепресанти застосовуються в тих випадках, коли антидепресанти нових поколінь (наприклад, флуоксетин, циталопрам або сетралін) виявилися не ефективними або викликали серйозні побічні ефекти. Крім того, ІМАО-антидепресанти показані у випадках атипової депресії. Хоча препарати цієї групи — найсильніші антидепресанти, в деяких випадках (особливо для придушення симптомів легкої або середньої тяжкості депресії) спочатку рекомендуються антидепресанти інших видів, оскільки у ІМАО-препаратів досить багато побічних ефектів і протипоказань. Так, наприклад, при прийомі ІМАО-антидепресантів можна вживати певні продукти або напої, що містять тирамін, а також деякі лікарські засоби від кашлю та застуди.

Дія ІМАО-антидепресантів

Дія ІМАО-антидепресантів досить вибірково: у п’яти-семи з десяти випадків важкої депресії або депресивних розладів середньої важкості значне поліпшення симптомів спостерігається вже через кілька тижнів після початку лікування, проте в деяких випадках ІМАО-антидепресанти не ефективні. У загальному випадку ефективність таких препаратів залежить від ступеня тяжкості захворювання — чим гостріше симптоми депресії, тим вища ймовірність ефективного впливу на організм ІМАО-антидепресантів.

Первинне поліпшення стану при прийомі ІМАО-антидепресантів може спостерігатися вже через кілька днів після початку лікування. У загальному ж випадку для повноцінного впливу препаратів на організм потрібно до трьох тижнів.

ІМАО-антидепресанти: запобіжні заходи

Основні правила при прийомі ІМАО-антидепресантів припускають:

 • Відмова від деяких продуктів і напоїв, що містять тирамін.
 • Відмова від деяких лікарських препаратів.
 • Вживання продуктів і напоїв, що містять тирамін (у тому числі алкогольних напоїв), може викликати різке підвищення артеріального тиску (гіпертонічний криз). В особливості таке явище характерне при прийомі ІМАО-антидепресантів старого покоління (фенелзін, ізокарбоксазіда, транілціпромін). Перша ознака гіпертонічної кризи — пульсуючий головний біль.

  У великій кількості тирамін міститься в сирах, печінці, йогуртах, пивних дріжджах, перероблених м’ясних продуктах (сухих ковбасах типу салямі або пепероні), шоколаді. Крім того, тирамін входить до складу деяких видів алкоголю, зокрема пива, лагера, вина (особливо червоного). На період прийому ІМАО-антидепресантів краще відмовитися від вживання алкоголю повністю і вживати в їжу тільки свіжі продукти.

  ІМАО-антидепресанти та інші ліки

  ІМАО-антидепресанти можуть взаємодіяти з іншими лікарськими препаратами, тому про прийом будь-яких ліків краще заздалегідь повідомити лікаря. Навіть такі нешкідливі препарати, як засоби від застуди та кашлю, можуть викликати різке підвищення артеріального тиску (гіпертонічний криз) або приступ депресії. На весь період прийому ІМАО-антидепресантів і на два тижні після припинення лікування необхідно відмовитися від препаратів, до складу яких входять декстрометорфан, ефедрин або псевдоефедрин. Декстрометорфан в поєднанні з ІМАО-антидепресантами може викликати напад депресії або підвищену збудливість, а ефедрин і псевдоефедрин — різке підвищення артеріального тиску.

  Сподобалася стаття? Поділися з друзями:

  Схожі статті:
  Попереднє з категорії:
  Запис опублікована в рубриці Психологія. Додайте в закладки постійне посилання.