Силікоз — важке професійне захворювання

Силікоз — це респіраторне захворювання, яке розвивається в результаті регулярного і тривалого вдихання пилу, в якій міститься двоокис кремнію. Хвороба, як правило, пов’язана з професійною діяльністю людини.

Існує три види силікозу. Хронічний силікоз є результатом тривалого (понад 20 років) впливу пилу, що містить двоокис кремнію у відносно невеликих кількостях. Двоокис кремнію викликає набряклість легенів і лімфатичних вузлів в грудях, через що з часом людині стає все важче дихати. Це найбільш поширена форма силікозу.

Посилення економічної силікоз розвивається після впливу великих обсягів двоокису кремнію протягом менш тривалого терміну — 5-15 років.

Гострий силікоз може розвинутися в результаті нетривалого впливу дуже великого обсягу двоокису кремнію. При цьому легені можуть запалитися і наповнитися рідиною, викликаючи сильну задишку і суттєве зниження рівня кисню в крові.

Симптоми

Силікоз викликає пошкодження легеневої тканини, через що легкі втрачають здатність нормально функціонувати, а значить, не поставляють в кров достатньо кисню. В результаті цього можуть з’явитися такі симптоми:

 • Кашель, з іл без відхаркування мокротиння;
 • Задишка, особливо при фізичному напруженні;
 • Відчуття стисненої грудей.
 • При хронічному і сильнішому силікоз ці симптоми з’являються після багатьох років впливу двоокису кремнію. У легеневої тканини розвиваються незворотні пошкодження, вона частково заміщується рубцевою тканиною.

  При гострому силікоз симптоми з’являються дуже швидко, і багато пацієнтів помирають протягом року після початку хвороби.

  Пошкодження легень у результаті силікозу робить людину більш схильним різним легеневим інфекціям, особливо — туберкульозу. Куріння не тільки підсилює симптоми, але і прискорює прогресування захворювання.

  Причини

  Кристалічна форма двоокису кремнію є токсичною для тканини, що утворить оболонку легких. В результаті їх контакту один з одним виникає сильне запалення. З часом ці запальні процеси викликають необоротне потовщення і рубцювання тканини. Основними джерела двоокису кремнію є:

 • Піщаник;
 • Граніт;
 • Шифер;
 • Вугілля;
 • Чистий кварцовий пісок.
 • Люди, що працюють з цими речовинами, наприклад, шахтарі і гончарі, найбільш схильні силікоз.

  Жінки хворіють на силікоз рідше, ніж чоловіки — переважно в силу особливостей професійної діяльності.

  Силікоз найбільш часто діагностується у людей у віці старше 40 років. Зміна робочих умов, зокрема, хороша вентиляція, фільтрація повітря та використання масок значно зменшують ризик захворювання на силікоз.

  Сьогодні на виробництві двоокис кремнію все частіше замінюють синтетичними матеріалами. Вже зараз захворюваність силікозом в розвинених країнах стрімко знижується.

  При підозрі на силікоз проводять рентгенологічне дослідження. У більшості випадків цього достатньо для підтвердження діагнозу.

  Вилікувати силікоз неможливо, але можна уповільнити його розвиток. Дуже важливо, щоб людина, у якої діагностували силікоз, уникав впливу речовин, які можуть сприяти його подальшому розвитку. Щоб запобігти різні легеневі інфекції, які можуть розвитком на тлі силікозу, необхідно регулярно робити щеплення від різних захворювань, наприклад, від грипу і пневмококової інфекції, яка є поширеною причиною пневмонії.

  Сподобалася стаття? Поділися з друзями:

  Схожі статті:
  Попереднє з категорії:
  Запис опублікована в рубриці Здоров'я. Додайте в закладки постійне посилання.