Сідничний нерв: як уникнути болісних болів?

Сідничний нерв є одним з найбільших в організмі людини . Він тягнеться від попереково-крижовій області до підколінної області, а там ділиться на нерви, що іннервують гомілку і стопу. Проходить сідничний нерв з товщі м’язів, тому зашкодити його непросто.

Анатомія сідничного нерва

Сідничний нерв є змішаним, тобто він складається з чутливих і рухових нервів. Він є довгою гілкою попереково-крижового сплетення і містить нервові волокна, які відходять від поперекових і крижових хребців. Ці волокна об’єднуються, утворюючи сідничний нерв, в малому тазу. Потім нерв покидає малий таз через подгрушевідное отвір в кістках тазу разом з супроводжуючими його артерією і веною. У сідничної області сідничний нерв розташовується під великий сідничної м’язом, віддаючи в цьому мрії гілки до тазостегнового суглобу.

В області сідничної складки сідничний нерв лежить поверхнево, потім він спускається вниз по середній лінії задньої поверхні стегна між м’язами, розташованими в цій області. На всьому протязі сідничного нерва навколо нього утворюється судинна мережа, яка здійснює його кровопостачання. По ходу нерва від нього відходять численні гілочки до м’язів.

У верхній частині підколінної ямки у більшості людей сідничний нерв ділиться на дві кінцеві гілки — великогомілкової і загальний малогомілкової нерви, які іннервують гомілку. Але такий поділ може відбутися і в іншому місці, в тому числі вищевказані нерви гомілки можуть відходити безпосередньо від крижового нервового сплетення.

великогомілкової нерв іннервує задню групу м’язів гомілки, всі м’язи підошви, шкіру задньої сторони гомілки, шкіру п’яти, зовнішнього краю стопи і п’ятого пальця, шкіру підошви і підошовної сторони всіх п’яти пальців, посилає гілочки до колінного і гомілковостопного суглобів.

Загальний малогомілковий нерв ділиться на глибокий і поверхневий малогомілкової нерви. Глибокий малогомілковий нерв іннервує передні м’язи гомілки, тильні м’язи стопи і шкіру тилу пальців стопи в області першого міжпальцевих проміжку.

Поверхневий малогомілковий нерв іннервує м’язи зовнішньої поверхні гомілки і шкіру тилу пальців стопи (окрім першого міжпальцевих проміжку).

Поразки сідничного нерва

Сідничний нерв може дивуватися з різних причин, це можуть бути різні інфекції, інтоксикації, переохолодження, травми, запальні процеси в малому тазу, дегенеративно-дистрофічні (обмінні) або запальні захворювання хребта, аномалії розвитку хребта і так далі.

Пошкодження сідничного нерва виникають в результаті ударів, розтягувань, переломів, вивихів, хірургічних операцій та набряку тканин після них, здавлювання пухлиною. Зустрічаються ушкодження сідничного нерва після ін’єкцій в сідничної області, коли нерв травмується голкою або при швидкому введенні якогось токсичної речовини. При повному розриві сідничого нерва в сідничної області і верхньої частини стегна втрачаються активні рухи стопи і пальців, порушується чутливість на всій поверхні стопи і на передненаружной поверхні нижньої третини гомілки. Згинання в колінному суглобі зазвичай не порушується, ходьба утруднена, але можлива.

Захворювання сідничного нерва проявляються у вигляді невралгії (ішіалгії або болів по ходу нерва) і невриту (ішіасу — запалення нерва). При невралгії в патологічний процес втягується лише оболонка нерва, а при невриті — і оболонка, і сам нерв. Головною ознакою невралгії є сильні ниючі і колючі болі, які виникають спочатку по задній поверхні стегна, а потім поширюються на гомілку і стопу. Якщо сідничний нерв уражається вище сідничної складки, то болі виникають в сідниці, віддають у поперек, стегно і гомілку. При невритах переважають ознаки зниження або випадіння функції нерва. Так, при ураженні нерва вище сідничної складки зменшується обсяг сідничних м’язів, порушується робота задніх м’язів стегна, через що стає неможливим згинання гомілки.

Пухлини можуть виявитися на будь-якому рівні сідничного нерва. Вони можуть бути як доброякісними, так і злоякісними. Доброякісні пухлини (невринома, неврома) розсовують або відсувають неуражені ділянки нервових волокон сідничного нерва або проникають в навколишнє нерв жирову клітковину (ліпоми). Злоякісні пухлини инфильтрируют клітковину, проростають в оболонку і руйнують нервові волокна. При пухлинах, не проростають у нервові волокна, симптоматика захворювання наростає повільно і болів майже не буває. Якщо ж пухлина проростає всередину нервового волокна, то все ознаки захворювання наростають дуже швидко і супроводжуються болями.

Сідничний нерв відіграє значну роль в організмі людини і його ураження можуть доставити людині великі страждання.

Сподобалася стаття? Поділися з друзями:

Схожі статті:
Попереднє з категорії:
Запис опублікована в рубриці Здоров'я. Додайте в закладки постійне посилання.