Сідничний нерв в пауерліфтингу: спортивні травми

Силові види спорту дуже небезпечні для хребта і пауерліфтинг не є винятком. Якщо проводити підйом вантажів не за правилами, то це обов’язково позначиться на хребті. Особливо небезпечні такі види спорту для підлітків, у яких ще не закінчився зростання кістково-м’язової системи.

Як підняття важких відбивається на стані хребта і сідничного нерва

Сідничний нерв є найбільшим і найпотужнішим нервом в організмі людини. Він утворюється з гілок спинномозкових нервів, що відходять від нижніх поперекових і верхніх крижових хребців. Тому травми поперекової і крижової областей майже завжди травмують і сідничний нерв.

Пауерліфтинг або силове триборство містить у собі три вправи: присідання зі штангою на спині, жим штанги в положенні лежачи на горизонтальній лаві й станову тягу. При цьому під час тренувань виникають наступні фіксовані положення:

 • нерухоме положення зі штангою на плечах (присідання зі штангою);
 • нерухоме положення зі штангою над грудьми на випрямлених руках (жим штанги в положенні лежачи);
 • нерухоме положення зі штангою в опущених вниз руках, плечі опущені і відведені назад (в становій тязі).
 • Будь-яке з цих нерухомих положень здатне викликати травму при занадто швидкому нарощуванні навантаження. Але найбільш небезпечні вправи, пов’язані з підйомом ваг в позі з нахилом тулуба вперед, виконувані під час третього вправи (станової тяги). При цьому цілком реальна перевантаження поперекового відділу хребта у випадку підйому занадто великого вантажу або порушення техніки виконання вправи. Сильний нахил вперед сприяє збільшенню навантаження на спину.

  Встановлено, що найчастіше причиною змін з боку хребта в пауерліфтингу є не великі важкі травми (хоча і вони в пауерліфтингу зустрічаються нерідко), а дрібні, непомітні травми (мікротравми). Так, в результаті неправильної техніки підняття важких поступово травмуються міжхребетні диски, на них з’являються мікротріщини, що порушує їх кровопостачання і ще більш погіршує становище. З часом диски (в нормі вони виконують роль амортизаторів) перестають виконувати свою функцію і починають травмуватися самі хребці. Розплющені диски можуть випадати за межі хребетного стовпа, травмуючи при цьому корінці спинномозкових нервів і викликаючи болю.

  Від підняття великих тягарів можуть порушуватися і самі хребці, під дією високих навантажень і порушення дисків вони поступово травмуються і втрачають міцність. В результаті можлива поява компресійних (від здавлювання) переломів хребців. Всі ці особливості будови хребта роблять пауерліфтинг потенційно небезпечним видом спорту, особливо для недосвідчених спортсменів і для підлітків. У цьому виді спорту велика можливість залишитися на все життя інвалідом, пошкодивши хребет.

  Травма хребта може бути і сильною одночасної, під час якої відбудеться руйнування міжхребцевого диска, самого хребця або ущемлення сідничного нерва.

  Травма може відбутися не тільки на рівні хребта, але і на будь-якому іншому рівні в зоні проходження сідничного нерва. Найчастіше мікротравми відбуваються в місці переходу м’яза в сухожилок або в місці кріплення сухожилля до кістки. Така травма може розвиватися протягом тривалого часу на тлі високого навантаження на ослаблений ділянку, а іноді відбувається швидко при якомусь різкому русі або підйомі тяжкості.

  Як уникнути пошкоджень хребта та сідничного нерва в пауерліфтингу

  Для цього, перш за все, потрібен кваліфікований тренер, який навчить, як правильно піднімати тяжкості, поступово нарощуючи навантаження, тому що при швидкому нарощуванні навантажень, м’язи спини не встигають збільшувати свою потужність і не утримують хребет у правильному положенні. В результаті з’являються травми.

  Більшість з них незначні, але трапляються досить часто, багато спортсменів просто не звертають на них уваги. Тим не менш, накопичуючись, вони можуть призвести до значних змін у хребті.

  Хороший тренер встановлює для спортсменів індивідуальні навантаження, які залежать від його живлення, статури, ступеня фізичного розвитку, віку, частоти і інтенсивності тренувань і ряду інших факторів.

  Для того щоб уникнути травм під час тренування, необхідна і досить тривала розминка, яка сприяє розігріванню і розтягування м’язів, а потім вже проведення основних вправ з поступовим нарощуванням навантажень при підйомі ваг.

  Пауерліфтинг — це небезпечний вид спорту, який цілком може призвести до травми хребта і виникнення тривалих сильних болів по ходу сідничного нерва. Лікувати такі травми складно, вони вимагають не тільки інтенсивного лікування, але і тривалої реабілітації.

  Галина Романенко

  Сподобалася стаття? Поділися з друзями:

  Схожі статті:
  Попереднє з категорії:
  Запис опублікована в рубриці Краса й особиста гігієна. Додайте в закладки постійне посилання.