Сідничний нерв — симптоми захворювань: коли біль застає зненацька

Поразки сідничного нерва, як правило, супроводжуються болями в попереково-крижовій області, що віддають в задню поверхню стегна, гомілку і стопу, порушеннями ходи, іноді навіть викривленнями хребта, а також характерними неврологічними симптомами.

Ознаки ішіалгії

ішіалгії — це біль, що поширюється по ходу сідничного нерва, що виникла за рахунок ураження оболонок нерва. Найчастіше ішіалгія є початковою стадією ішіасу — запалення сідничного нерва. Причиною ішіалгії можуть бути різні аномалії і захворювання хребта, в результаті яких травмується сідничний нерв.

Основним і спочатку єдиною ознакою ішіалгії є біль спочатку в попереково-крижовій області, а потім по ходу сідничного нерва — в області сідниці і задньої поверхні стегна. Болі раптово починаються і також раптово зникають, часто вони пов’язані з невдалим поворотом або просто різким рухом. У деяких хворих болі виникають частіше вночі, під час сну. Таким хворим зазвичай вдається заснути, але через деякий час вони прокидаються від сильних болів. Порушення сну в поєднанні з сильними болями робить хворих дратівливими, часом навіть злісними. У деяких хворих розвивається депресія.

Характерні для ішіалгії і деякі симптоми рефлекторного натягу м’язів. Найбільш характерним є симптом Ласега: біль у попереку і по ходу сідничного нерва різко посилюється, якщо з положення лежачи на спині піднімати витягнуту хвору ногу. А якщо таку витягнуту ногу зігнути в коліні, то біль зникне. Симптом Ласега можна перевірити і в положенні стоячи: при нахилі тіла вперед хвора нога згинається в коліні, злегка повертається назовні і відводиться назад, одночасно в ній з’являється біль.

В.М.Бехтерев описав такий симптом: перехід зі стану лежачи в стан сидячи змушує хворого згинати хвору ногу, а якщо цю ногу розігнути, то відразу ж згинається здорова нога.

Характерний для ішіалгії і симптом Нері: нахил голови до грудей викликає біль у хворій нозі і її згинання.

Чергове загострення ішіалгії часто пов’язано з підйомом тяжкості, високої нервово-психічним навантаженням або з переохолодженням. Часто ішіалгії виникають у спортсменів, що займаються силовими видами спорту, наприклад, важкою атлетикою або пауерліфтингом. З часом постійні мікротравми хребта і сідничного нерва можуть призвести до формування невриту сідничого нерва — ішіасу.

Ознаки ішіасу

ішіас називається запалення (неврит) сідничного нерва — захворювання, обумовлене поразкою не тільки оболонок, але і самого сідничного нерва. Основною причиною ішіасу є ураження корінців попереково-крижового відділу хребта, що виникло через обмінних змін у міжхребцевих дисках — остеохондрозу, а в молодому віці — важкі фізичні навантаження. У результаті всіх цих причин наступають зміни в амортизаційній системі хребта — міжхребцевих дисках. Міжхребетні диски сплющуються, втрачають пружність, а іноді навіть вискакують за межі хребетного стовпа (міжхребетні грижі), це сприяє обмеженню корінців спинномозкових нервів.

Ішіас майже завжди буває одностороннім і рідко закінчується одним приступом, зазвичай періодично наступають рецидиви захворювання. Проявляється ішіас болями в попереку, в нозі по ходу сідничного нерва і порушеннями чутливості в цій області. Крім того, через деякий час після початку захворювання з’являється атрофія (зменшення в обсязі) м’язів нижньої кінцівки на стороні поразки зі зниженням сили і болі по ходу сідничного нерва.

Головною ознакою ішіасу, так само, як і ішіалгії, є сильні приступообразні болю пекучого характеру і вимушене положення тіла. У більшості хворих болі починаються в попереково-крижовій області, а потім переходять на область сідниці і на задню поверхню стегна. У деяких випадках болі виникають одночасно в попереково-крижовій області і по ходу сідничного нерва. Іноді (але набагато рідше) біль починається відразу по ходу сідничного нерва.

Ішіас майже завжди протікає з вегето-судинними, рефлекторними м’язовими і дистрофічними проявами. Об’єктивно це виражається в зміні кольору стопи (почервоніння або збліднення), обмеження рухів у хребті через болі, викривленні хребта в здорову сторону. Порушується хода хворого, він намагається опиратися тільки на здорову ногу, а хвору волочить, лише злегка торкаючись їй статі.

При появі сильних повторюваних нападоподібний болю по ходу сідничного нерва (ішіалгії) потрібно зрізу ж звернутися до невролога для обстеження призначення адекватного лікування. Це необхідно для того, щоб не почалося запалення сідничного нерва (ішіас), який може принести значно більше неприємностей.

Галина Романенко

Сподобалася стаття? Поділися з друзями:

Схожі статті:
Попереднє з категорії:
Запис опублікована в рубриці Здоров'я. Додайте в закладки постійне посилання.