Сідничне передлежання плоду — як допомогти породіллі?

Сідничне передлежання плода звичайно насторожує й жінку, і акушера-гінеколога, який її спостерігає. Тому часто до кінця вагітності чекають, що дитина перевернеться й прийме правильне положення або ж намагаються допомогти йому перевернутися. Якщо ж цього не відбулося, то ніякої трагедії в цьому немає, просто при прийомі пологів таке положення плоду буде враховано.

Передлежання плоду

Передлежання плоду визначається характером передлежачої частини, тобто тієї частини плода, яка знаходиться безпосередньо над входом в таз. При правильному положенні плоду передлежання може бути або головним, або тазовим. Варіантами головного передлежання є потиличний (в більшості випадків), переднеголовное, лобне і лицьове. Варіантами тазового передлежання є сідничне, сіднично-ножне (повне і неповне) і ножне (повне і неповне).

При неправильному положенні плоду передлежачої частини немає, вона може утворитися в пологах, коли до входу в таз підходить плічко плода або його бік, випадає ручка і так далі.

Сідничне передлежання, варіанти та причини

У першій половині вагітності дитина зазвичай знаходиться головою вгору і ягодічки вниз, приблизно на 32-ому тижні вагітності відбувається переворот — дитина перевертається голівкою вниз. Але деякі діти (3-4%) не перевертаються. При цьому ніжки дитини можуть бути зігнуті тільки в тазостегнових суглобах і протягнуті уздовж тулуба (чисто сідничне передлежання) або в тазостегнових і колінних суглобах (змішане сідничне передлежання).

Причиною того, що дитина не може перевернутися головою вниз, часто є звуження і неправильна форма таза, пороки розвитку матки, міома матки, вади розвитку самого плоду, передлежання плаценти, порушення тонусу матки через велику кількість пологів, розташування в матці декількох плодів, надмірна рухливість плода при багатоводді і так далі.

При сідничному передлежанні звичайно відзначається високе стояння дна матки, при промацування головка розташована зверху, а сідниці — знизу. Сідничне передлежання плода добре визначається при ультразвуковому дослідженні.

Переворот плода

У деяких випадках плід може перевернутися головою вниз буквально напередодні пологів. Але іноді цей поворот допомагає йому здійснити акушер-гінеколог за допомогою зовнішнього акушерського повороту для перетворення тазового передлежання до головного. Для такого повороту від лікаря потрібно досвід і відмінне володіння цією методикою, так як поворот небезпечний.

Ускладнення, які можуть виникнути в процесі зовнішнього повороту плода — це передчасні пологи, відшарування плаценти, здавлювання пуповини або її обвивання навколо шийки плоду. Зважаючи на наявність досить важких ускладнень такий переворот проводиться рідко, але розширюються показання для кесаревого розтину, так як статистично підтверджено, що при операції дитина, що перебуває в сідничному передлежанні, травмується менше.

Як протікають природні пологи при сідничному передлежанні плода

При природних пологах кожен рух плоду прийнято співвідносити до наступних площин таза: входу в таз, широкої і вузької частини порожнини малого таза, виходу з тазу. Плід починає рухатися по родових шляхах під дією сили внутрішньоматкового тиску, скорочення м’язів тазового дна і м’язового опору окремих частин плода.

Спочатку сідниці плода переходять з широкої частини тазу у вузьку (плід повертається так, щоб поперечний розмір сідниць збігся з прямим розміром тазу). Спочатку виходить передня сідниця, потім відбувається згинання поперекової частини плода, що сприяє виходу задньої сідниці. Наступний момент — встановлення плічок в прямому розмірі виходу з тазу, при цьому спинка йде в бік, а переднє плічко виходить з тазу, хребет згинається і дозволяє вийти заднє плічко. Потім голівка повертається потилицею допереду, згинається, ще раз повертається і народжується: спочатку підборіддя, потім рот, ніс, тім’я і потилиця.

Допомога породіллі при родах з сідничне передлежання плода

У період розкриття родових шляхів обов’язково проводиться попередження передчасного розриву плодового міхура, тому породіллі призначається постільний режим. Головна акушерська допомога в період вигнання плоду полягає в попередженні здавлювання пуповини після народження нижньої частини тулуба, для чого тіло дитини повертають, повторюючи його природні рухи і попереджаючи можливі перешкоди на його шляху.

Під час пологів можуть відбутися такі ускладнення: несвоєчасне вилиття навколоплідних вод, різні аномалії (неправильності) родової діяльності, закидання ручок, випадання пуповини або дрібних частин плода, спазм м’язів матки в місці виходу плода з сдавливанием тулуба або шийки плоду, різні травми м’яких тканин, головного і спинного мозку плода, асфіксія (нестача повітря) плода.

Для корекції всіх цих ускладнень розроблені спеціальні методики, крім того, якщо життя жінки або дитини загрожує небезпека, то проводиться операція кесаревого розтину — розсічення передньої черевної стінки і стінки матки з витяганням плоду.

Кесарів розтин проводиться в тих випадках, коли жінка не хоче ризикувати (наприклад, вона довго чекала цієї дитини або у неї були мертвонародження і т.д.) або вона страждає якимсь гінекологічним захворюванням, наприклад, міомою матки, має вузький таз. Показаннями для кесаревого розтину можуть стати токсикози другої половини вагітності, переношена вагітність, перші пологи у віці старше 30 років, великий плід, передлежання плаценти і так далі.

Профілактикою сідничної передлежання є спеціальна лікувальна гімнастика, яка проводиться протягом всієї вагітності до 35 тижнів.

Галина Романенко

Сподобалася стаття? Поділися з друзями:

Схожі статті:
Попереднє з категорії:
Запис опублікована в рубриці Вагітність і діти. Додайте в закладки постійне посилання.