Сибірська виразка — коли слід панікувати?

Сибірська виразка — це небезпечне для життя інфекційне захворювання, якою зазвичай вражає тварин, особливо жуйних (наприклад, велика рогата худоба). Сибірська виразка може передаватися людям через контакт із зараженими тваринами, а також з молочними або м’ясними продуктами. В останні роки до сибірці було залучено велику увагу, оскільки стало ясно, що інфекція може бути використана в якості біологічної зброї. Сибірська виразка не передається від людини до людини.

Причини

Збудником сибірської виразки є бактерії під назвою Bacillus anthracis. Хоча самі бактерії були виявлені іншими вченими, саме доктор Роберт Кох, німецький лікар і вчений, довів, що бактерії сибірської виразки були причиною захворювання, що побивав сільськогосподарських тварин в регіоні, в якому він проживав. Під мікроскопом ці бактерії виглядають як великі стрижні. Однак в грунті, де вони живуть, бактерії існують у формі спор, які вельми важко зруйнувати. Відомо, що спори сибірської виразки можуть жити в землі протягом 48 років.

Як відбувається зараження

Сибірська виразка може заражати людей трьома способами. Найбільш часто інфекція проникає в організм через шкіру, викликаючи виразку на шкірі, яка зазвичай проходить без лікування. Людина і тварини можуть заражатися сибірською виразкою від м’яса заражених тварин. При попаданні в шлунково-кишковий тракт збудників сибірської виразки розвивається серйозне захворювання, іноді зі смертельним результатом. Найбільш смертоносної формою сибірської виразки є захворювання, що розвилося в результаті вдихання збудників. При цьому спори сибірської виразки потрапляють в лімфатичні вузли грудей, де вони розмножуються, і звідки вони починають поширюватися; токсини, які виробляються спорами сибірської виразки, часто є причиною смерті хворого.

Поширеність

Сьогодні сибірська виразка рідко зустрічається у людей, що живуть у розвинених країн. Нею нерідко хворіють у регіонах з погано розвиненим сектором громадської охорони здоров’я. В останні кілька років були рідкісні випадки зараження людей сибірською виразкою, пов’язані з імпортування шкур тварин, що використовуються для виготовлення барабанів. Відомо про зараження барабанщиків, майстрів, що виготовляють барабани, та членів їх сімей.

Інкубаційний період

Інкубаційний період при зараженні сибірською виразкою може бути відносно коротким, від одного до п’яти днів. Втім, як і при інших інфекційних захворюваннях, тривалість інкубаційного періоду може бути дуже різною; іноді проходить декілька тижнів, перш ніж заражена людина відчує нездужання.

Види сибірської виразки

Існує три форми захворювань, спричинених сибірку: шкірний, інгаляційна та шлунково-кишкова сибірська виразка.

 • Шкірна форма сибірської виразки
 • Першим симптомом шкірної сибірської виразки є червонувато-коричнева припухлість, з обширним почервонінням навколо неї. У центрі з’являється кратер виразки з кров’ю; навколо кратера утворюється чорна кірка. У тій області, де розташована виразка, запалюються лімфатичні вузли. Іншими симптомами шкірної сибірської виразки є м’язові болі, головний біль, лихоманка, нудота і блювота. Зазвичай хвороба проходить протягом приблизно шести тижнів, але якщо пацієнт має можливості приймати необхідні антибіотики, захворювання може призвести до смерті.

 • Інгаляційна сибірська виразка
 • Перші симптоми цієї форми сибірської виразки незначні, і нагадують симптоми грипу. Через кілька днів після появи перших симптомів стан пацієнта погіршується, зокрема, може спостерігатися тяжкий респіраторний дистрес. За цим можуть послідувати шок, кома і смерть. При вдиханні спор сибірської виразки вони потрапляють в лімфатичні вузли; суперечки виробляють токсини, які призводять до сильної кровотечі і некрозу тканин лімфовузлів. Звідти сибірська виразка поширюється на інші частини організму. Інгаляційна сибірська виразка є дуже небезпечною хворобою, і, на жаль, більшість хворих помирає, незважаючи на прийом антибіотиків. Чому так відбувається? Антибіотики ефективно знищують бактерії, але вони нічого не можуть зробити з токсинами, які ці бактерії вже виробили.

 • Шлунково-кишкова сибірська виразка
 • Шлунково-кишкова сибірська виразка, яка сьогодні зустрічається рідко, розвивається в результаті вживання в їжу зараженого м’яса. Її симптомами є відсутність апетиту, нудота, кривавий пронос, жар, і біль у животі. Потрапила в кровотік інфекція є смертельно небезпечною, проте при своєчасному лікуванні цього можна уникнути.

  Сподобалася стаття? Поділися з друзями:

  Схожі статті:
  Попереднє з категорії:
  Запис опублікована в рубриці Здоров'я. Додайте в закладки постійне посилання.