Шум у вухах: причини можна встановити лише після обстеження

Шум у вухах — це відчуття шуму чи дзвону, джерело якого сприймається хворим в самому вусі. Розрізняють фізіологічний і патологічний шум у вухах. Патологічний шум у вухах поділяють на об’єктивний і суб’єктивний. Для того щоб поставити хворому правильний діагноз, потрібно провести обстеження.

Фізіологічний шум у вухах

Фізіологічний шум у вухах виникає при відсутності захворювань у вусі, якщо людина перебуває в умовах повної тиші. З’являються при цьому спонтанні слухові відчуття можуть мати характер звуків різної частоти та інтенсивності. Це явище, очевидно, пов’язане зі сприйняттям кровотоку в судинах і капілярах внутрішнього вуха, а також з біохімічними процесами, що відбуваються на рівні волоскових клітин внутрішнього вуха або нейронів слухового нерва.

Діагноз фізіологічного шуму у вухах встановлюють на підставі скарг пацієнта після його обстеження і виключення яких-небудь захворювань вуха.

Патологічний об’єктивний шум у вухах

Об’єктивний патологічний шум у вухах відрізняється від суб’єктивного тим, що його чує не тільки хворий, але може почути і лікар за допомогою спеціальних методів дослідження, наприклад, прослуховування фонендоскопом.

Об’єктивний патологічний шум у вухах може залежати від невеликих сіпання м’язів, що вистилають барабанну порожнину, м’язів євстахієвої труби (вона з’єднує порожнину вуха з носоглоткою) і м’якого піднебіння, змін кровотоку в судинах, наприклад, при різкому розширенні (аневризмі) або звуженні ( стенозі) сонної артерії, склеротичних змінах в артеріях, що живлять головний мозок. Може виникнути такий шум і при змінах в скронево-нижньощелепного суглоба, зміні тиску в середньому вусі (наприклад, при запальному процесі в євстахієвої трубі або при зміні атмосферного тиску). Об’єктивний патологічний шум у вухах зустрічається досить рідко і не супроводжується зниженням слуху.

Суб’єктивний патологічний шум у вухах

Суб’єктивний патологічний шум у вухах відрізняється від об’єктивного тим, що його чує тільки хворий. Такий шум може виникати внаслідок патологічних змін в середньому або у внутрішньому вусі, а також на тлі інтоксикації деякими лікарськими речовинами (наприклад, антибіотиками, що виявляють токсичну дію на орган слуху, саліцилатами та інше), токсичними речовинами, що містять миш’як або ртуть. Суб’єктивний шум у вухах може з’являтися під час захворювання грипом, пневмонією, епідемічний паротит (свинкою) і деякими іншими гострими та хронічними інфекціями.

Пояснюється поява суб’єктивного шуму у вухах тим, що у внутрішньому вусі відбуваються фізико-хімічні зміни, що супроводжуються зміною в ньому тиску і порушенням електролітного балансу (співвідношення солей). Такі зміни можуть спостерігатися і в самій нервової тканини слухового аналізатора, приводячи до розвитку в ній набряку, крововиливів і руйнуванню клітин.

До інших причин появи суб’єктивного шуму у вухах (рефлекторного шуму) відноситься наявність чужорідного тіла в зовнішньому слуховому проході, патологічні зміни в носоглотці, гортані і зубах.

Суб’єктивний патологічний шум може бути постійним або тимчасовим, інтенсивним або слабким, одностороннім або двостороннім. За характеристикою, яку дають йому хворі, шум може нагадувати стрекотіння коника, дзюрчання струмка, шум паровоза, морського прибою і так далі.

Діагностика

Діагноз об’єктивного патологічного шуму у вухах заснований на даних обстеження хворого і вислуховування шумів при аускультації. Характер шуму може бути різним в залежності від причини. Наприклад, судинні шуми зазвичай мають невизначений характер, при патології у скронево-нижньощелепного суглоба чути грубий шум під час руху нижньої щелепи.

При діагностиці патологічного суб’єктивного шуму у вухах велике значення має ретельний розпитування хворого про характер шуму, його тональності, інтенсивності, причини появи. Уявлення про тональності шуму у вухах може дати дослідження за допомогою камертона або аудіометр.

Лікування патологічного шуму у вухах

Лікування і прогноз при об’єктивному патологічному шумі у вухах залежать від характеру основного захворювання, що викликало цей шум.

Лікування патологічного суб’єктивного шуму у вухах рефлекторного характеру спрямоване на усунення патологічних змін в інших органах, на відновлення діяльності нервової системи, сну, усунення порушень обміну речовин. Велике значення має правильний режим дня, раціональне харчування, відмова від куріння і спиртних напоїв. З успіхом застосовуються різні види рефлексотерапії (голковколювання, електроакупунктура і так далі).

Місцеве лікування спрямоване на усунення наявних патологічних змін у зовнішньому і середньому вусі для відновлення механізму звукопроведенія. При різко вираженому суб’єктивному шумі у вухах іноді проводять операцію, характер якої залежить від причин, що викликали шум. У деяких випадках усунути суб’єктивний шум не вдається.

Галина Романенко

Сподобалася стаття? Поділися з друзями:

Схожі статті:
Попереднє з категорії:
Запис опублікована в рубриці Здоров'я. Додайте в закладки постійне посилання.