Шум у вухах: лікування залежить від причин його появи

Таке, здавалося б, невинне явище, як шум у вухах, може завдати істотної шкоди якості життя і, що ще небезпечніше, виявитися симптомом серйозного захворювання, в кінцевому підсумку порушує слух. Саме тому лікування шуму у вухах в першу чергу залежить від того, який причиною він викликаний. Оскільки причин, які можуть спровокувати шум у вухах, безліч — це і різні захворювання, і побічні ефекти деяких ліків (навіть знайомий усім аспірин у рідких випадках може викликати шум у вухах), і вікові зміни, — настільки ж багато і методів лікування шуму у вухах.

Об’єктивний і суб’єктивний шум у вухах

Методи лікування шуму у вухах в першу чергу залежать від характеру шуму. Прийнято виділяти два види шуму у вухах — об’єктивний і суб’єктивний. Об’єктивний шум у вухах можна діагностувати за допомогою деяких медичних приладів, суб’єктивний шум чує тільки пацієнт, а реальне джерело звуку відсутня. Очевидно, що суб’єктивний шум у вухах піддається лікуванню гірше, оскільки в таких випадках причину шуму частенько виявити дуже складно.

Не варто думати, що шум у вухах — це явище невиліковне, з яким необхідно просто змиритися. У дуже багатьох випадках шум у вухах наслідок якогось захворювання (частіше — органів слуху), яке при своєчасній діагностиці добре піддається лікуванню. У таких ситуаціях єдиний спосіб позбутися від шуму у вухах — вилікувати захворювання, його спровокувало. Кількість хвороб, здатних викликати шум у вухах, величезне: цукровий діабет, захворювання щитовидної залози, захворювання зовнішнього, середнього і внутрішнього вуха, психоневрологічні захворювання. Нарешті, неприємний симптом може бути викликаний і такий банальною причиною, як сірчана пробка у вусі, видалення якої відразу ж припиняє шум у вухах.

Методи лікування

Якщо причиною шуму у вухах стало якесь захворювання, доступні наступні методи лікування:

 • При запаленнях зовнішнього вуха (отит) — антибіотики, в деяких випадках — лазеротерапія або озонотерапія
 • При запаленнях середнього вуха — антибіотики в поєднанні з анальгетиками (знеболюючими препаратами, якщо отит середнього вуха супроводжується больовими відчуттями)
 • При пухлини слухового нерва — стандартні методи лікування онкологічних захворювань: променева терапія, видалення пухлини хірургічним шляхом
 • При хворобі Меньєра (специфічним захворюванні внутрішнього вуха) — контроль симптомів і розвитку хвороби за допомогою діуретиків, лікувальної дієти, антигистаминов або седативних препаратів, рідко — хірургічне втручання.
 • Як боротися з шумом у вухах самостійно

  Найважливіше — це не панікувати і не намагатися лікуватися самостійно: шум у вухах лише в рідкісних випадках стає симптомом серйозного захворювання. Якщо шум у вухах турбує вас постійно і не носить епізодичного характеру (як, наприклад, шум у вухах, який спостерігається після тривалого перельоту в літаку), в першу чергу потрібно звернутися до отоларинголога, який допоможе виявити причину появи шуму у вухах. Якнайшвидше звертатися за медичною допомогою необхідно в тих випадках, коли шум у вухах з’явився після травми голови або супроводжується іншими симптомами — наприклад, запамороченням, нудотою, блювотою, порушенням координації.

  Обов’язково розкажіть лікарю про всі лікарські засоби, які ви приймали останнім часом. Цілком імовірно, що шум у вухах — це всього лише побічний ефект прийнятих вами препаратів, і в цьому випадку лікування шуму у вухах обмежується припиненням прийому ліків. Спробуйте з’ясувати, не посилюють чи шум у вухах вживаються вами продукти і напої (навіть звичайну каву може стати причиною шуму у вухах, оскільки підвищує артеріальний тиск). Якщо вся справа в неправильному харчуванні, відмовтеся від усього, що може посилити шум у вухах.

  Мабуть, один з найбільш ефективних методів боротьби з шумом у вухах в домашніх умовах — «маскування» шуму у вухах сторонніми звуками. Це може бути тиха музика, цокаючий годинник, який працює кондиціонер — будь-які звуки, які допоможуть не звертати уваги на неприємний шум у вухах. Особливо корисні такі заходи перед сном, оскільки шум у вухах, як правило, посилюється, стає більш помітним у тиші. Обов’язково навчіться розслаблятися і ні в якому разі не нервуйте через постійного шуму у вухах — стрес і тривога можуть лише посилити звук.

  Тетяна Смирнова

  Сподобалася стаття? Поділися з друзями:

  Схожі статті:
  Попереднє з категорії:
  Запис опублікована в рубриці Здоров'я. Додайте в закладки постійне посилання.