Штучні пологи або переривання вагітності в пізніх термінах

У більшості випадків пологи починаються природним чином, і хоча краще надати природі можливість робити свою справу, іноді необхідно перервати вагітність і стимулювати процес пологів. Штучні пологи — це спровоковані пологи при терміні вагітності більше двадцяти тижнів. Штучні пологи проводять для переривання вагітності за медичними показаннями, щоб запобігти появі на світ нежиттєздатного дитини і врятувати життя жінки, тобто коли ризики, пов’язані зі збереженням вагітності, переважують ризики її припинення.

У яких випадках викликають штучні пологи

Штучні пологи показані в наступних випадках:

 • на терміні вагітності більше сорок однієї тижні.
 • коли води відійшли, але сутички не виникають. У більшості жінок пологи починаються протягом двадцяти чотирьох годин після того, як відійшли води. Якщо це не відбувається, існує ризик розвитку інфекції у матерії або дитини.
 • коли існує загроза життю матері (цукровий діабет, серцево-судинні захворювання, хвороби нирок, важкі розлади центральної нервової системи та інші захворювання).
 • в разі гострої прееклампсії (токсикоз на пізніх термінах).
 • при виявленні аномалій розвитку плоду або мутацій на генному рівні.
 • Іноді жінка сама просить спровокувати у неї штучні пологи з особистих причин, наприклад, побоюючись розвитку ускладнень на більш пізніх термінах або втрати вагітності (якщо таке траплялося раніше). Рішення про штучні пологи приймається, виходячи з медичних показань і індивідуальних особливостей кожної вагітності.

  Способи стимуляції штучних пологів

  Для стимуляції штучних пологів застосовуються різноманітні методи. Не виключено, що доведеться вдатися до кількох з них, щоб добитися результату. Найбільш відповідний для вас метод стимуляції штучних пологів вибирають в індивідуальному порядку під керівництвом лікаря.

  Відділення навколоплідних оболонок

  Що це таке? Відділення навколоплідних оболонок часто допомагає стимулювати пологову діяльність і в даний час широко застосовується для штучних пологів на терміні більше сорока тижнів (якщо дитина перша).

  Як відбувається? Навколоплідні (або амниотические) оболонки — це оболонки, які оточують дитину в утробі матері. Лікар або акушерка вводить руку в канал шийки матки і м’яко відокремлює оболонки. Ця процедура може бути виконана під час стандартного гінекологічного огляду. При згоді жінки процедуру проводять кілька разів, після чого переходять до інших методів стимуляції штучних пологів.

  Ризики? Процедура може викликати дискомфорт, якщо шийка матки важкодоступна. Велика ймовірність того, що буде потрібно проводити процедуру кілька разів, перш ніж стане зрозуміло, наскільки вона ефективна.

  Введення простагландину

  Що це таке? Простагландин — речовина, за механізмом дії схоже з гормонами. Він прискорює дозрівання шийки матки і викликає маткові скорочення.

  Як відбувається? У піхві вводять таблетку, супозиторій або гель з простагландином, щоб стимулювати дозрівання шийки матки. Якщо пологи не почнуться протягом шести годин, процедуру повторюють. Вагінальні супозиторії з уповільненим випуском простагландину діють протягом двадцяти чотирьох годин, тому однією дози достатньо.

  Ризики? Вагінальне введення простагландину — самий часто рекомендований метод стимуляції штучних пологів, оскільки він ефективніше і має менше недоліків, ніж інші методи. Єдиний ризик, пов’язаний з введенням простагландину, — надмірна стимуляція матки, внаслідок чого може істотно зменшитися надходження кисню до дитини. У цьому випадку для уповільнення скорочень матки застосовуються лікарські препарати.

  Розрив навколоплідних оболонок

  Що це таке? Розрив навколоплідних оболонок полягає в порушенні цілісності амніотичних оболонок. Цей метод не рекомендується застосовувати для стимуляції штучних пологів (за винятком випадків, коли вагінальне введення простагландину неможливо), але іноді до нього вдаються, щоб прискорити родову діяльність.

  Як відбувається? Ця процедура може проводитися під час стандартного гінекологічного огляду. Акушерка або лікар за допомогою спеціального інструменту (гачка або рукавичок з загостреним кінчиком на одному з пальців) робить невеликий отвір в навколоплідної оболонці в мембрани навколо. Процедура найбільш ефективна, коли шийка матки пом’якшена і розслаблена, готова до пологів.

  Ризики? Розрив навколоплідної оболонки не завжди ефективний, до того ж, після того, як відійшли води, дитина піддається підвищеному ризику інфекції. Саме тому цей метод стимуляції штучних пологів рекомендується використовувати в якості допоміжної методики. При підозрі на інфекцію матері дають антибіотики.

  Сподобалася стаття? Поділися з друзями:

  Схожі статті:
  Попереднє з категорії:
  Запис опублікована в рубриці Вагітність і діти. Додайте в закладки постійне посилання.