Штучне запліднення: як воно відбувається?

Штучне запліднення — це техніка, яка допомагає при деяких типах безпліддя, як у жінок, так і у чоловіків. У ході цієї процедури сперма вводиться прямо в шийку матки, маткові труби або матку. Таким чином, сперматозоїдам легше дістатися до яйцеклітини, так як на їх шляху немає ніяких перешкод. В ідеалі це має сприяти настанню вагітності тим, кому не вдавалося домогтися цього раніше.

Внутрішньоматкова інсемінація, при якій сперма поміщається прямо в матку — найпоширеніший вид штучного запліднення.

Хоча ймовірність завагітніти при штучному заплідненні може бути не так велика, як при використанні більш нових і складних методів, у цієї техніки є ключова перевага: вона проста і в неї дуже мало побічних ефектів. З цієї причини лікарі нерідко рекомендують штучне запліднення як перші спосіб лікування безпліддя.

За яких типах безпліддя допомагає штучне запліднення?

Штучне запліднення може використовуватися при різних проблемах з фертильністю. Наприклад, воно може допомогти, якщо сперматозоїди недостатньо сильні для того, щоб самостійно пройти в шийку матки і маткові труби. Штучне запліднення може бути ефективним засобом для жінок, у яких діагностовано ендометріоз, або є аномалії будь-яких репродуктивних органів.

Цю процедуру нерідко проходять жінки з таким порушенням, як несприйнятливість секрету каналу шийки. Це порушення характеризується тим, що слизова оболонка шийки матки є агресивним середовищем для сперматозоїдів і не дає їм потрапити в матку. Завдяки штучному заплідненню сперма може зовсім минути цей небезпечний для неї ділянку.

Крім того, лікар може запропонувати штучне запліднення, якщо не вдається встановити причину, по якій пара не може мати дітей.

Процедура

Спочатку пацієнтка проходить обстеження за допомогою УЗІ і здає кров для аналізів. Це потрібно для того, щоб лікар зможу провести процедуру штучного запліднення під час овуляції. Вашому партнерові буде потрібно здати сперму для процедури. Якщо ви живете недалеко від клініки, це можна буде зробити вдома, якщо ж ні, йому нададуть окреме приміщення. Рекомендується утримуватися від сексу протягом 2-5 днів до проходження процедури, так як це збільшить концентрацію життєздатних сперматозоїдів в спермі.

Протягом години після еякуляції в лабораторії проводять «чистку» сперми. Це збільшує ймовірність настання вагітності, оскільки зі сперми видаляються речовини, які можуть викликати дискомфорт або роздратування в організмі жінки. Потім за допомогою спеціального нешкідливого хімічної речовини відділяється найбільш активна сперма.

У процедурній сперма поміщається в катетер, через який її вводять у матку. Штучне запліднення — це швидка і відносно безболісна процедура. У деяких жінок вона викликає легкі спазми і слабка кровотеча.

Після процедури потрібно полежати хоча б 15-45 хвилин, щоб дати сперматозоїдам можливість виконати свою роботу. Фактори, які можуть знизити ймовірність успішного штучного запліднення:

 • Літній вік жінки
 • Погана якість яйцеклітини
 • Погана якість сперматозоїда
 • Сильний ендометріоз
 • Сильні пошкодження маткових труб (зазвичай викликані хронічною інфекцією)
 • Штучне запліднення допомагає не всім. Деяким парам доводиться пройти процедуру кілька разів, перш ніж виходить завагітніти; деяким це не вдається взагалі. Іноді, щоб підвищити шанси завагітніти, пацієнтки до процедури проходять гормональну терапію. Якщо все це не допомагає, не зневіряйтеся. Є ще чимало способів, більш складних і, часто, більш ефективних.

  Сподобалася стаття? Поділися з друзями:

  Схожі статті:
  Попереднє з категорії:
  Запис опублікована в рубриці Вагітність і діти. Додайте в закладки постійне посилання.