Штучне запліднення — коли допомога лікаря необхідна

Завдяки успіхам сучасної медицини проблема безпліддя вже не здається такою нерозв’язною, як ще кілька років тому. Існуючі сьогодні програми ЕКЗ або екстракорпорального запліднення (від латинських слів «екстра» — зовнішній, зовні і «корпус» — тіло) надають кілька варіантів, що дозволяють родині одержати довгоочікувану дитину.

Допомога ЕКО необхідна в тих випадках, коли спостерігається серйозна маткова патологія, функціональна недостатність життєво важливих органів (серця, печінки, нирок), особливо в стадії декомпенсації, у жінок або порушення процесів спермоутворення у чоловіків. Іноді причини відсутності вагітності залишаються нез’ясованими, але якщо у подружньої пари протягом року, незважаючи на регулярні спроби, не відбувається зачаття, то їй також рекомендується вдатися до допомоги цієї програми.

На жаль, багато пар поки ще не наважуються скористатися допомогою екстракорпорального запліднення як з об’єктивних, так і з суб’єктивних причин. До об’єктивних причин відноситься дорожнеча послуг. Дійсно, подібні маніпуляції в деяких клініках оцінюються іноді до двадцяти тисяч доларів, що для багатьох подружніх пар є недоступною ціною. Особливо, якщо врахувати, що вартість послуг оплачується незалежно від результату, тобто на сто відсотків ніхто нічого гарантувати не може. І подружжя про це попереджають заздалегідь.

Але навіть якщо ціна не є перешкодою, багатьох бентежить сам факт штучного запліднення, особливо при використанні сперматозоїдів донора. До інших суб’єктивних причин відноситься завзяте думка, що зачаті штучним шляхом діти не зможуть надалі народити власну дитину. Це умовивід не має під собою абсолютно ніяких підстав, адже зачаття дитини відбувається точно так само, як і при природному заплідненні, тобто завдяки злиттю чоловічої та жіночої статевих клітин. Різниця лише в тому, що це злиття здійснюється поза материнського лона. Але для подальшого розвитку зародка місце зустрічі статевих клітин не грає абсолютно ніякої ролі, що надалі і підтвердилося появою здорового потомства у так званих «людей з пробірки».

Яким же чином здійснюється штучне запліднення? В першу чергу стимулюють фоллікулообразующую функцію яєчників. Завдяки цьому дозріває відразу кілька яйцеклітин, і збільшується шанс виникнення вагітності. Далі проводиться пункція яєчника з метою забору дозрілих яйцеклітин. Не слід лякатися цієї процедури — вона нетравматічность і практично безболісна. Для її проведення не потрібно навіть госпіталізації. За бажанням пацієнтки процедура може проходити і під місцевою анестезією, хоча робиться це швидше для того, щоб заспокоїти пацієнтку.

Після пункції яйцеклітини переносяться на чашки зі спеціальною живильним середовищем, які розміщують в інкубатуре, де створено максимально ідентичні внутріутробному розвитку умови. Так, в інкубаторі підтримується постійна температура, контролюється газовий склад повітря і так далі.

Через п’ять-шість годин на чашки з яйцеклітинами акуратно вносяться сперматозоїди. Результатом запліднення яйцеклітини є клітинне ділення, яке фіксується за допомогою мікроскопічних досліджень. Через 2-3 дні зародок переноситься в природні внутрішньоутробні умови, де і продовжує свій розвиток. Процес переміщення ембріона в матку також абсолютно безболісний.

Через кілька днів для підтвердження вагітності проводять аналіз крові на наявність характерних для вагітних жінок гормонів. А через три тижні після початку розвитку ембріон виявляється за допомогою УЗД.

Ще одним варіантом ЕКО, який може бути застосований при повній нездатності жінки до виношування дитини, виступає програма сурогатного материнства. При цьому жінка виношує і народжує дитину, не будучи його біологічною матір’ю. При чоловічому безплідді можуть використовувати донорську сперму. Стан здоров’я донорів, в тому числі генетична схильність до різних захворювань, строго контролюється, а подружня пара може ознайомитися із зовнішніми даними та іншими характеристиками донора і вибрати його самостійно.

Жигулі Андрій

Сподобалася стаття? Поділися з друзями:

Схожі статті:
Попереднє з категорії:
Запис опублікована в рубриці Вагітність і діти. Додайте в закладки постійне посилання.