Шкідливі звички — друга натура

Чому ми ніколи не звертаємо уваги на соціальну рекламу і попередження про шкоду куріння, зловживання алкоголем, переїдання, стресу, та і взагалі пускаємося у всі тяжкі, навіть усвідомлюючи шкода наших звичок? Що змушує нас зберігати вірність шкідливим звичками дорожити пороками? Все тому, що не розуміємо дійсні причини, що змушують нас руйнувати власне здоров’я і психіку.

В рамках двох недавніх соціологічних досліджень були проведені опити, учасників яких попросили оцінити небезпеку різних типів ризиків, у тому числі шкідливих звичок. Дослідження показало, що учасники чудово усвідомлювали, які звички є самими шкідливими, однак цього виявилося недостатньо, щоб мотивувати їх змінити спосіб життя. Результати показали, що, по суті, люди цілком реалістично відносяться до небезпек, яким щодня піддають своє здоров’я і життя. На вчених лежить найважливіша просвітницька місія. Їхнє завдання — пробитися через стіну байдужості і не обмежуватися стандартним формулюванням «Вони все зрозуміли і тепер зміняться».

Потреби, які сприяють шкідливим звичкам

Потреба в суспільному визнанні і старе добре відчуття суперечності, яке змушує кидати виклик суспільної моралі, — все це змушує дорожити шкідливими звичками. Як не дивно, шкідливі звички створюють відчуття приналежності до спільності, що дуже важливо для людини. Ми вважаємо себе частиною соціальної структури; тому нам так важко змінити свою поведінку, якщо воно не зустрічає протидії в суспільстві. Наприклад, стрес — жахлива штука, проте ми мало не хвалимося пережитим стресом носимо його як знак відмінності. Кар’єра, напружена робота, ненормований робочий день — все це заохочується в суспільстві, а стрес — всього лише логічне продовження цього смислового ланцюжка. Здається, що люди, що працюють «всього» по 40 годин на тиждень, більше не вселяють нам пошани.

Також багатьом не подобається слухати повчання про те, що слід робити, а чого робити не слід, тому ми схильні виправдовувати свої дії і погані звички. У кожному з нас живе неслухняна дитина. Ми продовжуємо палити, виправдовуючи це тим, що «Якщо куріння досі не звело мене в могилу, значить, можна продовжувати», або «Куріння допомагає мені впоратися зі стресом або скинути вагу».

Поки не стануть зрозумілими психологічні причини небезпечної поведінки, люди не відмовляться від своїх вад і недоліків, незалежно від того, що їм відомо про шкоду звичок. Дослідники повинні говорити з людьми, на яких хочуть вплинути, і тільки потім давати поради, вони повинні прислухатися до того, що в дійсності хвилює людей, вивчати соціальні норми та їх вплив на наші дії. Кожна людина зокрема і суспільство в цілому — повинні переосмислити ці норми і змінити їх.

Сподобалася стаття? Поділися з друзями:

Схожі статті:
Попереднє з категорії:
Запис опублікована в рубриці Психологія. Додайте в закладки постійне посилання.