Шипшина і його лікувальні властивості — за що його так цінували наші предки?

Шипшина є дуже багатим джерелом вітаміну C. Вважається, що вітамін С складає від одного до двох відсотків від ваги шипшини — це більше, ніж цитрусових фруктах. Під час другої світової війни, коли імпорт цитрусових в Великобританію був обмежений, в країні тоннами збирали дикий шипшина, щоб готувати з нього сиропи й відвари, які брали для запобігання вітаміну С. У Росії, де цитрусові протягом багатьох десятиліть 20 століття були рідкістю, плоди шипшини активно використовувалися в якості джерела вітаміну С та інших корисних речовин.

Застосування в кулінарії

В кулінарії, як правило, використовуються плоди шипшини. Зазвичай вони червоні чи помаранчеві, а у деяких видів ягоди темно-фіолетові і навіть майже чорні. Найкраще збирати їх після перших заморозків — під впливом низьких температур вони стають яскраво-червоними і м’якими.

Плоди шипшини можна використовувати для виготовлення яблучного пюре, супів і рагу, сиропів, пудингів, мармеладу, тістечок, джему і желе; їх додають в різну випічку. Як правило, перед використанням з шипшини витягують насіння.

Лікувальні властивості

Шипшина давно відомий своїми лікувальними властивостями. У 77 році нашої ери римський письменник Пліній вказав тридцять два розлади, які ефективно виліковувалися препаратами з шипшини. Лікарі середньовіччя широко використовували шипшина в своїй практиці.

Прихильники альтернативної медицини використовують протизапальні властивості шипшини в лікуванні хворих, що страждають від остеоартриту колінного або тазостегнового суглобів.

Вчені в Данії помітили, що пацієнти, які щодня вживали порошок з шипшини, в значно меншій мірі від болю і погіршення рухливості суглобів; поліпшення загального стану спостерігалося після трьох-чотирьох місяців лікування — швидше, ніж у пацієнтів, до яких застосовувалися тільки методи традиційні методи лікування. Більш того, використання порошку, дозволило значно знизити потребу пацієнтів у болезаспокійливих засобах. Цей ефект можна пояснити високим вмістом флавоноїдів у шипшині — ці речовини володіють сильними протизапальними властивостями.

Додаткові властивості

Плоди шипшини містять каротиноїдний пігменти, рослинні стерини, токотрієноли, і дуже багато антоціанів, катехінів, та інших поліфенолів, відомих фітохімікати. Вважаються, що фітохімікати захищають організм від ракових і серцево-судинних захворювань.

Крім того, п’ять відсотків ваги шипшини становить пектин, розчинна клітковина, яка також корисна для запобігання серцево-судинних захворювань. В ході клінічних випробувань було встановлено, що шипшина знижує рівень C-реактивного білка, таким чином зменшуючи вірогідність розвитку хвороб серця.

У народній медицині шипшина давно застосовується як сечогінний і проносний засіб. Він також корисний при лікуванні грипу та багатьох інфекцій, діареї та різних порушень роботи сечовивідних шляхів. При використанні в правильних дозах шипшина не дає побічних ефектів.

Щоб приготувати чай з шипшини, залийте сушені ягоди окропом (близько однієї столової ложки ягід на кухоль води) і дайте настояти протягом, як мінімум, десяти хвилин. При бажанні можна заварювати шипшина разом з листям м’яти, шавлії або інших трав.

Сподобалася стаття? Поділися з друзями:

Схожі статті:
Попереднє з категорії:
Запис опублікована в рубриці Народні поради. Додайте в закладки постійне посилання.