Що таке токоферол і як він впливає на організм людини, або що таке хороший антиоксидант

загрузка...

Токоферол — це вітамін Е, який вважається кращим протівоокіслітельним засобом — антиоксидантом. Токоферол захищає різні речовини від окисних змін, перешкоджаючи токсичного впливу вільних радикалів, які утворюються в результаті окисно-відновних реакцій, що входять в обмін речовин. Це сприяє очищенню й омолодженню організму.

Вплив токоферолу на організм людини

Токоферол є жиророзчинних вітаміном. В якості лікарського засобу, активним діючою речовиною якого є токоферолу ацетат, його призначають у складі комплексного лікування багатьох захворювань. Застосовують токоферол і для профілактики різних захворювань, а також процесів старіння.

Токоферолу ацетат є синтетичним аналогом вітаміну Е. Під назвою «Вітамін Е» ховається ряд сполук (токоферолів), близьких за хімічною природою та впливу на організм людини. Найбільш активним з них є альфа-токоферол.

Токоферол міститься в рослинних оліях, зелених частинах рослин, особливо, в молодих паростках злаків, шпинаті. Є токоферол і в тваринних продуктах, наприклад, в молочних продуктах, яйцях, м’ясі, жирі.

Крім основного, антиоксидантної дії, токоферол бере участь в утворенні гемоглобіну та еритроцитів, у тканинному диханні, протидіє підвищеної згортання крові, знижує ризик летального результату інфаркту міокарда у чоловіків, попереджає рак простати, сприяє високої статевої активності і дітородіння, позитивно впливає на плід під час вагітності, зменшує прояви клімаксу, підвищує силу і витривалість м’язів, сприяє загоєнню ран і опіків, а також надає іншу позитивну дію на організм людини.

Якщо в організмі недостатньо токоферолу

Такий стан називається гіповітамінозом Є. При тривалій відсутності вітаміну Е в їжі в організмі людини можна виявити ряд змін. Це дегенеративно-дистрофічні порушення в тканині скелетних м’язів і в серцевому м’язі (міокарді), що призводить до загальної м’язової слабкості і порушень серцево-судинної діяльності. Підвищена проникність і ламкість дрібних кровоносних судин (капілярів) викликає появу периферичних набряків.

Але особливо страждає статева система людини. Нестача вітаміну Е викликає пошкодження в області яєчок у чоловіків, що призводить до порушення дозрівання сперматозоїдів і чоловічого безпліддя. До безпліддя може призвести і недостатнє надходження вітаміну Е в організм жінки. А у випадку, якщо вагітність все-таки наступає, без підтримки вітаміну Е може відбутися внутрішньоутробна загибель плода. Можуть уражатися також нервові клітини і клітини печінки у плоду, руйнуватися еритроцити (гемолітична хвороба новонароджених). З дефіцитом вітаміну Е пов’язаний також синдром мальабсорбції — порушення всмоктування поживних речовин у тонкому кишечнику.

При яких захворюваннях призначають

Перш за все, цей препарат призначають при гіповітамінозі Е. Крім того, токоферол широко застосовують при лікуванні самих різних захворювань, використовуючи його антиоксидантні властивості. При будь-яких, особливо, хронічних запальних та алергічних захворюваннях в процесі порушеного обміну речовин виділяється велика кількість вільних радикалів, які надають токсичну дію на організм людини. Токоферол блокує дію вільних радикалів, що значно покращує стан хворих і скорочує тривалість рецидивів захворювання.

Так як токоферол особливо активно впливає на кісткову мускулатуру, його призначають при захворюваннях, які супроводжуються атрофією м’язів, у тому числі при дерматоміозиту, деяких захворюваннях нервової системи, що супроводжуються м’язовою слабкістю (наприклад, при аміотрофічному боковому склерозі).

Майже завжди токоферол призначається при лікуванні безпліддя у чоловіків і жінок, а також при загрозі невиношування вагітності.

Здатність токоферолу відновлювати колагенові і еластинових волокна і збільшувати активність вітаміну А використовується для лікування шкірних захворювань та попередження старіння шкіри.

Протипоказання для застосування і побічні ефекти

Абсолютним протипоказанням для застосування токоферолу є тільки індивідуальна непереносимість його компонентів організмом хворого. До відносних протипоказань (застосовувати можна, але з обережністю й у невеликих дозах) відносяться важкі захворювання серцево-судинної системи, порушення жирового обміну, цукровий діабет.

З побічних ефектів цього препарату відомі тільки болі в шлунку, проноси і алергічні реакції. Всі ці побічні ефекти зустрічаються дуже рідко.

Токоферол є життєво необхідним вітаміном, який бере участь в обмінних процесах і попереджає розвиток інтоксикації, пов’язаної з порушенням обміну речовин.

Галина Романенко

Сподобалася стаття? Поділися з друзями:

Схожі статті:
Попереднє з категорії:
Запис опублікована в рубриці Здоров'я. Додайте в закладки постійне посилання.