Що таке рак: причини, захворюваність і фактори ризику

Рак — це безконтрольне зростання аномальних клітин у організмі. Клітини є свого роду цеглинками, з яких «побудовано» все живе. Рак починає рости в здорових клітинах організму. У нормі клітини розмножуються, коли вони потрібні організму, і вмирають, коли потреба в них зникає. Рак розвивається, коли ріст клітин виходить з-під контролю організму, і вони розмножуються дуже швидко. Це також відбувається, коли клітини «забувають», як вмирати і що їм взагалі потрібно це робити.

Існує безліч різновидів раку. Він може почати розвиватися майже в будь-яких органах і тканинах, наприклад, в легенях, товстій кишці, молочних залозах, в кістках або нервової тканини.

Причин, що викликають рак, також дуже багато, серед них:

 • Вплив бензолу та інших хімічних речовин
 • Проковтування деяких отруйних грибів і отрут рослинного походження
 • Певні типи вірусів
 • Радіація
 • Сонячне світло
 • Тютюн
 • Однак причини багатьох типів раку, як і раніше залишаються невідомими. На даний момент велика частина смертей від раку припадає на рак легенів.

  Всього ж існує більше 100 різновидів раку.

  Нормальні клітини організму

  Людський організм складається з мільярдів живих клітин, які ростуть, діляться, і вмирають певним чином і в свій час. У ранні роки життя людини розмноження клітин відбувається швидше, щоб забезпечити зростання організму; у дорослої людини цей процес сповільнюється, і велика частина клітин ділиться тільки для того, щоб замістити старі або вмираючі клітки, або щоб відновити пошкоджені ділянки організму.

  Як починається рак

  Рак будь-якого типу починається з того, що клітини в якійсь частині організму починають рости неконтрольованим чином. Процес росту клітин при цьому відрізняється від нормального. Замість того щоб відмирати, ракові клітини продовжують рости і утворювати все нові аномальні клітини. Ракові клітини також можуть проникати (проростати) в інші тканини, на що здорові клітини не здатні. Безконтрольне зростання і проникнення в інші тканини — дві головні ознаки, які роблять клітку ракової клітиною.

  Клітини стають раковими через пошкодження ДНК. ДНК міститься у всіх клітинах і направляє всі їхні дії. При пошкодженнях ДНК в нормальних клітинах ці клітини або відновлюється, або вмирають. У ракових клітинах пошкоджена ДНК не відновлюється, а клітини не тільки не вмирають, але і виробляють нові клітини, в яких організм не потребує. У цих нових клітин буде така ж пошкоджена ДНК.

  Дефектні ДНК можуть передаватися в спадщину, проте в більшості випадків пошкодження або відбуваються в результаті помилок, які трапляються під час нормального розмноження клітин, або обумовлені чинниками навколишнього середовища. Іноді причини пошкоджень ДНК очевидні, як, наприклад, при раку легенів у курця, однак у багатьох випадках не вдається з’ясувати, що саме викликало рак. У більшості випадків ракові клітки утворюють пухлини; однак при деяких типах раку, таких як лейкемія, цього не відбувається.

  На пізніх етапах розвитку рак може переходити з того органу, де він почав розвиватися, в інші тканини і частини тіла, і утворювати там нові пухлини, які заміняють нормальну тканину. Це процес називається метастазуванням. Він починається, коли ракові клітини потрапляють в кровотік і лімфатичні судини організму.

  Рак завжди називається відповідно до місця, де він почав розвиватися. Навіть якщо рак, що почався в молочних залозах, перейшов на печінку, він буде називатися раком грудей, а не печінки, тільки вже метастатичним раком.

  Між різними типами раку існують величезні відмінності. Наприклад, рак грудей і рак легенів — дуже різні захворювання, які розвиваються неоднаково і піддаються різним метол лікування.

  неракових пухлини

  Пухлини, які не є раковими, називаються доброякісними. Вони також можуть стати проблемою, наприклад, якщо досягнуть дуже великих розмірів, і почнуть тиснути на здорові органи і тканини. Однак вони не можуть розповсюджуватися на інші частини тіла, залишаються там, де вони утворилися, і майже ніколи не є небезпечними для життя.

  Сподобалася стаття? Поділися з друзями:

  Схожі статті:
  Попереднє з категорії:
  Запис опублікована в рубриці Здоров'я. Додайте в закладки постійне посилання.