Що таке RAID?

Жорсткі диски в нашому комп’ютері несуть важливу роль. На них зберігається вся інформація, ОС. Не хочеться втрачати все відразу через відмову харда. А вони, як відомо, теж мають свій ліміт напрацювання на відмову.

Напевно багато з вас чули про якісь raid-масивах. Роблять їх для прискорення роботи комп’ютера і для безпеки даних. Давайте детальніше!

Що таке RAID і в для чого він потрібен?

RAID — дисковий масив з декількох жорстких дисків. Практично, raid-масив являє собою систему, що налічує від двох жорстких дисків підключених до материнської плати підтримує можливість створення масивів (або ж до raid-контролеру)

Що таке raid-контролер? Пристрій, що управляє вашим масивом і супутніми роботі процесами. Зазвичай їх використовують на серверних машинах, рядовим користувачам така іграшка малокорисна. Недешево і малоефективно, враховуючи обсяги інформації, оброблювані рядовим комп’ютером.

При створенні raid-масиву апаратно начинка вашого комп’ютера не зміниться. Програмно, вся робота з рейдом проводиться в bios-е, тобто нічого трудомісткого.

SCSI RAID, що це і вчем відміну від класичного масиву?

SCSI — це інтерфейс, фізично тип підключення пристрою. Він відрізняється від звичних нам інтерфейсів IDE або SATA, в першу чергу, іншим алгоритмом роботи, що забезпечує більш високу швидкість і завищеною щодо останніх ціною. Поширення отримав на масштабних серверних машинах, серед рядових компьютерова — вкрай рідкісний.

Установка RAID-масиву

 • Знаходимо материнську плату з підтримкою рейд-масивів або scsi raid.
 • Беремо два абсолютно однакових диска, підключаємо.
 • Заходимо в bios (залежить від моделі мат. плати).
 • Параметр SATA Configuration виставляємо RAID.
 • В процесі завантаження комп’ютера натискаємо Ctrl + I.
 • Налаштовуємо рейд. Готово!
 • Важливо! При створенні RAID-масивів вся інформація з дисків видаляється!

  Види масивів

 • RAID 0 — дисковий масив для підвищення продуктивності.
 • RAID 1 — «дзеркальний» дисковий масив.
 • RAID 2 — масиви, які використовують код Хеммінга.
 • RAID 3 і 4 — масив дисків з чергуванням і виділеним диском парності.
 • RAID 5 — диски з чергуванням і «невиділений диском парності».
 • RAID 6 — диски з чергуванням і 2-мя незалежними «парності».
 • Існують ще рейди 10, 50, 60. Але це занадто складні конструкції.

  Побдробнее зупинимося на двох найпопулярніших версія рейд-масивів. Це, відповідно, RAID 0 / RAID 1.

  Для чого потрібен raid 0? Все не так складно. Принцип роботи масиву полягає в паралельній роботі різних фізичних пристроїв, які видаються системі за одне. Тобто це напряму підвищує швидкість роботи системи, просто уявіть: у вашому raid 0 масиві беруть участь два диска. Ви записуєте дані об’ємом 10 гігабайт. Якщо б у вас не було створено масив, то довелося б записувати їх на конкретний диск, другий же при цьому обов’язково простоював. У випадку з рейд 0 масивом, ваші дані побайтово діляться на кілька потоків, і так само записуються на носій, рандомно. Тобто, один фільм може зберігатися на двох фізичних пристроях одночасно, причому на одному буде лише 30% від його «ваги».

  Мінус raid 0 у відсутності відмовостійкості. Більш того, якщо з стоячи виходить один диск, то дані з другого вам теж не вдасться відновити.

  RAID 1. Приклад надійності на шкоду продуктивності. Тут зворотна ситуація, у випадку з рейд 1 — масивом вам доведеться використовувати кілька додаткових дисків. Для «дзеркального копіювання». Якщо у вас бере участь лише два диска в масиві, то виглядає це так: ви працюєте з диском номер 1, а комп’ютер дублює усі ваші дії для диска 2. У разі відмови пристрою всі ваші дані будуть в цілості й схоронності перебувати на дублюючому диски. Безпечно, безсумнівно.

  Мінусом рейд 1 можна назвати втрату продуктивності.

  Для чого потрібен RAID масив ви тепер знаєте, залишилося лише визначитися з тим, що вам більше підходить. Збереження даних або приріст продуктивності? Особиста справа кожного, а вам бажаю швидше створити свій рейд!

  Сподобалася стаття? Поділися з друзями:

  Схожі статті:
  Попереднє з категорії:
  Запис опублікована в рубриці Комп'ютери. Додайте в закладки постійне посилання.