Що таке позаматкова вагітність: загроза жіночому здоров’ю

Ектопічна, або позаматкова вагітність — досить поширене ускладнення вагітності , що зустрічається в одному випадку зі ста. Хоча сучасна медицина дозволяє в більшості випадків вилікувати позаматкову вагітність медикаментозними методами без необхідності в операції, ектопічна вагітність все одно представляє певну загрозу для здоров’я жінки. Позаматкова вагітність, яка викликала розрив маткової труби, особливо небезпечна і вимагає екстреного хірургічного втручання.

Вагітність: нормальна і позаматкова

У процесі овуляції, приблизно раз на місяць, дозріла яйцеклітина покидає яєчник і потрапляє в маткову (фалопієву трубу), де її запліднює сперматозоїд (сперматозоїди можуть існувати в маткових трубах до п’яти днів після статевого акту). Запліднена яйцеклітина просувається по матковій трубі в матку «віями», встеляли порожнину труби. При нормальному перебігу вагітності яйцеклітина прикріплюється до внутрішньої оболонці матки (ендометрію), і в матці починається розвиток ембріона. У разі позаматкової вагітності запліднена яйцеклітина прикріплюється до внутрішнього шару фаллопієвій труби (такий вид вагітності прийнято називати трубної вагітністю). У дуже рідкісних випадках спостерігаються інші види позаматкової вагітності — яєчникова, при якій яйцеклітина прикріплюється в яєчнику, і черевна (яйцеклітина прикріплюється на навколишньому очеревині).

Наслідки позаматкової вагітності

Позаматкова вагітність, при якій розвиток ембріона проходить поза межами порожнини матки, ніколи не буває успішною. Можливі варіанти протікання позаматкової вагітності включають:

 • Самостійне припинення вагітності. У половині випадків позаматкова вагітність припиняється спонтанно, не супроводжуючись ніякими симптомами — жінка може навіть не знати, що вагітність настала. Іноді припинення позаматкової вагітності супроводжується незначним болем і вагінальним кровотечею, як при викидні. У таких випадках ніякого додаткового лікування позаматкової вагітності не потрібно.
 • Плодове яйце розростається в матковій трубі, розтягуючи її і викликаючи характерні симптоми позаматкової вагітності. Зазвичай на цій стадії діагностується ектопічна вагітність.
 • Вузький трубчастий орган, фаллопієві труби, не еластичний, тому позаматкова вагітність в кінцевому підсумку призводить до розриву маткової труби. Розрив органу може викликати інтенсивне внутрішня кровотеча і гострий біль. У таких випадках потрібна негайна госпіталізація.
 • Симптоми позаматкової вагітності зазвичай з’являються на шостому тижні вагітності — тобто через два тижні після передбачуваного початку чергового менструального періоду. У загальному випадку симптоми позаматкової вагітності можуть з’явитися вже через чотири тижні після запліднення. У деяких випадках позаматкову вагітність помітити складно — наприклад, якщо менструальний цикл нерегулярний. Найчастіше перші симптоми ектопічної вагітності можна переплутати із симптомами затримки менструального періоду. Позаматкова вагітність майже завжди викликає поява болю внизу живота (зазвичай ліворуч або праворуч), яка може стати більш гострою з часом, і вагінальна кровотеча, відмінне від менструальної кровотечі.

  Характерні симптоми позаматкової вагітності, ускладненої розривом маткової труби і внутрішньою кровотечею — біль у плечі, викликана роздратуванням діафрагми при крововиливі, гострий біль у животі, шок, викликаний внутрішньою кровотечею.

  Для виявлення позаматкової вагітності проводиться ряд аналізів. В першу чергу настання вагітності підтверджується аналізом сечі на гормон хоріонічний гонадотропін. Позаматкову вагітність підтверджує трансвагінальне ультразвукове дослідження, що дозволяє визначити точне розташування плодового яйця (чим більше термін вагітності, тим точніше результати дослідження). Крім того, для діагностики або в процесі лікування позаматкової вагітності може застосовуватися кількісний аналіз крові на хоріонічний гонадотропін.

  Сподобалася стаття? Поділися з друзями:

  Схожі статті:
  Попереднє з категорії:
  Запис опублікована в рубриці Вагітність і діти. Додайте в закладки постійне посилання.