Що таке поліартрит — коли болить скрізь

загрузка...

Термін «поліартрит» використовують для позначення захворювань, при яких запалення вражає два і більше суглоба. Пацієнти з поліартритом (особливо із запаленням чотирьох і більше суглобів) являють собою справжнє випробування для лікарів — поставити їм діагноз часом не менш складно, ніж вилікувати. При симптомах, властивих поліартриту, існує багато можливих діагнозів. Наприклад, гострий поліартрит може бути викликаний краснухою, свинкою, парповірусом В19 і деякими ентеровірусами; однак вірусний поліартрит зазвичай проходить сам по собі протягом 6 тижнів, не викликаючи ускладнень. Поліартрит буває однією з ознак, супутніх початку гострого гепатиту В або хвороби Лайма.

Прояви

Якщо пацієнт молодше 50 років скаржиться на болі в суглобах, набряки і запалення, що тривають більше 6 тижнів, в якості можливого діагнозу в першу чергу розглядається ревматоїдний артрит, псоріатичний артрит, інші серонегативного спондилоартропатии і системний червоний вовчак. У пацієнтів старше 50 років поліартрит також може викликати кристал-ідуцірованний синовіт. Крім того, поширеною причиною поліартриту є остеоартрит. У більшості випадків при таких захворюваннях потрібна спеціальна терапія, спрямована на контроль запальних процесів, збереження рухливості суглобів, запобігання їх пошкодження і поліпшення якості життя.

Діагностика

Для діагностики стану пацієнта із симптомами поліартриту вимагається складання докладного анамнезу та ретельний медичний огляд. При скаргах на зменшення рухливості суглобів вранці, якщо малорухомість зберігається протягом більш ніж 30 хвилин, ймовірно, має місце запалення. Псоріаз в особистому або сімейному анамнезі дає лікареві підстави припустити, що у пацієнта псоріатичний поліартрит. Запалення райдужної оболонки ока, запальні захворювання кишечника і недавні епізоди запальної діареї також можуть привести до появи симптомів поліартриту.

У типового пацієнта з ревматоїдним поліартритом спостерігається запалення суглобів кисті і плюснефалангового суглоба стопи, зберігається протягом 6 тижнів і більше. Більшу частину таких пацієнтів молодше 50 років складають жінки, після цього віку захворювання зустрічається з приблизно однаковою частою у жінок і у чоловіків. Ранкова скутість, нерухомість суглобів присутній у переважній більшості випадків. На початку розвитку захворювання поява симптомів носить епізодичних характер, проте вже через декілька тижнів або місяців вони стають практично постійними і істотно погіршують якість життя. Позитивний результат тесту на ревматоїдний фактор є ще один доказом на користь діагнозу «ревматоїдний поліартрит», однак у приблизно 30% пацієнтів з таким діагнозом цей тест дає негативний результат. Наявність антиядерних антитіл може бути пов’язано з більш важким серопозитивним ревматоїдним поліартритом.

Серед лабораторних тестів, використовуваних для діагностики поліартриту: аналіз крові, тест на швидкість осідання еритроцитів, тест на ревматоїдний фактор, тест на визначення активності аспартатамінотрансферази (АСТ), визначення рівня креатиніну і аналіз сечі. Тест на швидкість осідання еритроцитів — це недорогий спосіб визначення активності захворювання у хворих на ревматоїдний артрит, однак цей аналіз не є діагностичним, і його показники підвищені не у всіх хворих. Якщо симптоми поліартриту присутні вже більше року, потрібно робити рентгенографію рук і ступень.

Важливість діагностики поліартриту не можна переоцінити. Якщо хвороба не почати лікувати вчасно, можуть з’явитися пошкодження суглобів та інші необоротні порушення.

Сподобалася стаття? Поділися з друзями:

Схожі статті:
Попереднє з категорії:
Запис опублікована в рубриці Здоров'я. Додайте в закладки постійне посилання.