Що таке hdd?

Ми, користувачі персонального комп’ютера, часто стикаємося з абревіатурою hdd. І виправдано цікавість людей, а що таке hdd, де це і для чого?

HDD розшифровується як «hard disk drive». Простіше кажучи, це — жорсткий диск. Потроху йдучи в минуле, що витісняються ssd, але свою ніші на ринку hdd будуть займати довгий час.

Чому «жорсткий»?

HDD в комп’ютері як тільки не називають. Жорсткий, хард, вінчестер, гвинт — лише малий список його імен. Чому все-таки «hard disk drive»?

На відміну від «гнучких» дисків (дискет), дані на hdd записуються на жорсткі пластини, а вони, в свою чергу, покриті шаром феромагнітного матеріалу. Називають їх не інакше як «магнітні диски». У жорсткому диску використовують одну або кілька пластин на одній осі. Зчитувальні пристрої (головки) в роботі не торкаються до поверхні пластин. Пояснюється це просто: при швидкому обертанні пластин утворюється прошарок набігаючого потоку повітря. Відстань між прочитуючим пристроєм і робочою поверхнею дуже мало — всього декілька нанометрів, а прошарок повітря, що виключає механічний контакт забезпечує довгий термін служби. Якщо пластини не обертаються з належною швидкістю, то головки знаходяться в так званій «паркувального» зоні — поза межами пластин.

Відмітною властивістю hdd в комп’ютері є те, що носій інформації поєднаний з приводом, а також блоком необхідної електроніки в одному корпусі.

Основні характеристики HDD.

Як і будь-який технічний пристрій, жорсткий диск має ряд характеристик, виходячи з яких можна зробити висновки про його актуальність.

 • Ємність — одна з найбільш значущих величин. Характеризує кількість даних, які можуть зберігатися накопичувачем.
 • Габарити (форм-фактор). Найпоширеніші варіації — 3.5 і 2.5 дюйма. Визначає ширину пристрою.
 • Швидкість обертання осі, шпинделя — кількість його оборотів в хвилину. Параметр значно впливає на швидкість доступу до даних і безпосередньо, швидкість їх передачі. Найпоширеніші варіанти: 4200, 5400, 7200, 10000 обертів / хвилину.
 • Число операцій введення-виведення в секунду — у сучасних дисків це число наближається до 50 (при довільному доступі до даних), при послідовному доступі, відповідно, вище — близько 100.
 • Енергоспоживання — важливий параметр для портативних пристроїв (мова про ноутбуки / нетбуках).
 • Розмір буфера. Буфер — проміжна пам’ять. Її призначення згладжування відмінностей швидкості читання / запису. В сучасних hdd зазвичай розташовується в діапазоні від 8 до 64 мегабайт.
 • Сподіваюся, ми змогли розібратися в тому, що таке hdd, і навіть трохи розширити свій кругозір в світі комп’ютерного «заліза».

  Сподобалася стаття? Поділися з друзями:

  Схожі статті:
  Попереднє з категорії:
  Запис опублікована в рубриці Комп'ютери. Додайте в закладки постійне посилання.