Що таке DOS?

MS-DOS абревіатура від Microsoft Disk Operating System, що в перекладі означає «дискова операційна система Майкрософт». Безперечно, найвідоміша операційна система до появи і заміни оной сімейством Windows.

MS-DOS — що це? Вперше світ почув про MS-DOS в 1981 році. До 2000 року було видано вісім патчів, вірніше, версій цієї операційної системи.

Випуск MS-DOS був датований 1981 роком і тривав аж до 2000 року, за його час було випущено 8 версій ОС. Саме завдяки цій операційній системі компанія Microsoft розвинулася на найбільшого постачальника ОС на ринок.

Історична довідка, як створювалася MS-DOS

Тім Патерсон, компанія Seattle Computer Products, рік 1980. Він створив (рзработал) QDOS для процесора Intel 8086. В липні 1981, Майкрософт набуває на неї ліцензію для машини IBM. Операція оцінюється в 25 000 доларів.

Базувалася MS-DOS на відомої тоді ОС «CP / M», випущеної Digital Research. Відрізняла її тільки інша файлова система, чесно кажучи.

Принцип роботи DOS

MS-DOS працювала в real-time режимі процесора архітектури x86. (32-розрядники, а то і 16) Базовий функціонал виконували лише 3 (!) Файлу. Ні про яку багатозадачності мови не йшло. Вся робота велася шляхом введення директив в командний рядок.

Графічна оболонка для DOS

Починаючи з 1983 року почалися розробки графічної оболонки системи. Вони серйозно гальмувалися через мізерних апаратних ресурсів того часу. Випускалися сторонні оболонки, але кажучи мовою сучасному, виглядали вони лише як розширення. Та й називати це «графічним інтерфейсом» складно. Швидше псевдографічним, адже вся графіка полягала в кольорових рядках і найменування меню — сенс залишався тим же, текст — текст-текст. Виділити варто лише MS-DOS shell, це по суті диспетчер файлів з тим же псевдографічним текстовим інтерфейсом, але він був проривом завдяки підтримці вказівного пристрою, «миші».

Рік 1985. Так, ось він — Windows! Відчайдушна спроба Майкрософт впровадити графічний інтерфейс, зустрінута була прохолодно, та й виконана поганенько.

Багатозадачність

Як ми вже з’ясували, MS-DOS не була розрахована або спроектована для многопоточной (многозадачной) або багатокористувацької роботи. Були спроби забезпечення багатозадачного режиму з боку таких додаткових середовищ, як TopWiew і DESQwiew, останній добився невеликого успіху, але пізніше. З приходом більш потужних процесорів і реалізації деяких особливостей віртуальної пам’яті Intel 80386.

Післямова

Як згадано в описі статті, ми кожен день стикаємося з DOS. Коли ж? Що таке DOS в сучасному світі?

По суті, ОС Windows, будь-яка, базується на ядрі MS-DOS. Це лише розпушена оболонка, так, ядро теж мало нагадує те, що датується вісімдесятих роками минулого століття. Але тим не менш, хочете відчути ту атмосферу?

Пуск — Виконати — cmd.exe. Тиснемо на Enter — ласкаво просимо в DOS! Будь-яка операція, здійснювана вами на комп’ютері, може бути виконана тут. Так, простим введенням команд! Тільки це далеко не просто. Але це вже зовсім інша історія.

Сподобалася стаття? Поділися з друзями:

Схожі статті:
Попереднє з категорії:
Запис опублікована в рубриці Програмне забезпечення. Додайте в закладки постійне посилання.