Що розповісти дитині про секс: з чого почати

Роздумуючи про те, як почати з дитиною розмову про секс і чи варто це робити, пам’ятайте, що головне завдання батьків полягає не тільки (і не стільки) в тому, щоб дати дитині конкретну інформацію про секс, інтимні стосунки і продовження роду. Головне завдання батьків у тому, щоб вселити синові або дочці повагу.

 • Повага до тіла — як власним, так і іншої людини;
 • Повага до чуда дітонародження;
 • Повага до приватності кожної людини;
 • Повага права на сексуальне життя як однолітків, так і батьків, друзів і родичів;
 • Повага до власного майбутнього і розуміння, що сексуальна активність матиме неабиякий вплив на його подальше життя;
 • Повага інституту шлюбу і визнання того, що сексуальні відносини поза шлюбом небажані.
 • Деякі батьки вважають, що говорити з дитиною про секс потрібно, коли він досягне віку статевого дозрівання, не раніше, але насправді починати виховання сексуальної культури слід мало не з пелюшок. І основна умова виховання гармонійно розвиненої в інтимному плані особистості — гармонійне сексуальне життя батьків, до існування якої вони не належать ханжески. У перший раз дитина дізнається про секс не тоді, коли починає ставити питання «звідки я взявся», а коли мати і батько стоять над ліжечком грудного немовляти, обнявшись. Коли вони не соромляться своєї ніжності і ласки, тяги один до одного.

  Дитяча психологія

  Дитина з самого народження є сексуальним істотою. Він отримує задоволення від смоктання грудей і тілесного контакту з батьками, він досліджує своє тіло і знаходить ерогенні зони. Багато в чому дитяче ставлення до тіла, тілесного задоволення, сексу і продовження роду буде залежати від того, який зразок реакції на всі ці явища піднесуть йому дорослі. Дуже багато інформації передається невербально і самим замовчуванням — адже будь замовчування наповнене. Діти чудово відчувають, як деякі речі змушують батьків напружуватися. Вони зчитують батьківські реакції по жестах, міміці, а також запахам гормонального походження, які відображають наші емоційні стани і сприймаються несвідомо. І якщо цілуються мама з татом при раптовій появі дитини нервово здригаються, якщо вони ігнорують специфічні питання, — то, швидше за все, в більш старшому віці будь-які натяки на сексуальні відносини будуть викликати у дитини незручність, і в подальшому йому доведеться докласти зусилля, щоб більш вільно і радісно сприймати сексуальну сферу.

  За спостереженнями психологів, якщо у батьків немає особливих сексуальних комплексів, то й діти сприймають цю сферу також дуже природно і спокійно. Дуже важливо з раннього віку познайомити дітей з фізіологією і привчити до статевої гігієни. Сказати дітям, що зачаття наступає в результаті статевого акту — це не те ж саме що вчити їх займатися сексом. Секс і статеві зносини — це заняття лише для дорослих, тому обговорювати їх можна, коли дитина підросте і зможе краще зрозуміти, що йому говорять батьки.

  Дитина з ранніх років повинен знати назву статевих органів (найкраще цю тему обговорювати, коли купаєте дитину): пеніс або статевий член, вагіна або піхву. На цьому етапі дитині ще не потрібно говорити, що у статевих органів є своя особлива місія — треба просто вказати на відмінність статей і дати геніталій назви. Це технічно полегшить вам подальші розмови. Також дитина повинна засвоїти, що бачити і торкатися їх не повинен ніхто, крім нього, і в деяких випадках — лікаря або батьків. Потрібно дати малюкові зрозуміти, що, хоча геніталії не є чимось поганим чи брудним, вони не призначені для загального огляду. Коли він навчиться самостійно ходити в туалет і займатися статевої гігієною, батьки повинні вселити йому, що якщо хтось намагається торкнутися його «там», він повинен чинити опір, кричати і обов’язково повідомити про це дорослим.

  До п’яти років у дітей пробуджується інтерес до дослідження тіла інших, однолітків, їх дуже цікавлять фізіологічні відмінності між статями. У цьому віці одна з улюблених дитячих ігор — в «доктора». Немає нічого страшного, якщо грають малюки одного віку і заняття відбувається без насильства. Граючи в доктора, діти знайомляться з тілом іншої людини, отримують радість і задоволення від тілесного контакту з однолітком, вивчають відносини підпорядкування-контролю. Це абсолютно природне заняття, необхідний етап психосексуального розвитку дитини, тому батьки не повинні приходити в жах і обурення. Ні в якому разі не лайте дитину, не кажіть, що йому має бути соромно. Ще раз нагадайте, що ніхто не повинен торкатися його інтимних місць, і що він повинен поважати інших дітей. Такою ж повинна бути батьківська реакція, якщо дитина голяка бігає по будинку в присутності сторонніх або показує свої геніталії іншим людям, щоб побачити їх відгук. Якщо ж дитина продовжує вести себе таким чином, не дивлячись на неодноразові попередження батьків, слід прийняти більш жорсткі заходи, але це питання не сексуальної розбещеності, а неслухняності і бунту проти батьківської влади.

  У шість-сім років діти починають задавати питання про секс. Але питання ці ще розмиті, неконкретні. Наприклад, малюк може побачити у фільмі любовну сцену і запитати: «Що вони роблять?» — На таке питання досить відповісти: «Вони люблять один одного». Найімовірніше, трохи згодом виникне тема «діти з’являються, тому що дорослі ось так от люблять один одного». Розповідаючи про нові складні речі, на зразок сексу, використовуйте метод «пробного міні-відповіді». Тобто, коли дитина про щось вас запитує, відповідайте просто й коротко — не намагайтеся втиснути в дитини відразу цілий комплекс інформації. Психологи знають від дітей, що часто батьки розповідають їм те, про що вони і не думали питати, і це лише плутає, а деколи бентежить. Давайте маленьку порцію коректної інформації та орієнтуйтеся на реакцію дитини.

  Сподобалася стаття? Поділися з друзями:

  Схожі статті:
  Попереднє з категорії:
  Запис опублікована в рубриці Вагітність і діти. Додайте в закладки постійне посилання.