Що робити, якщо Болять соски: консультація лікаря обов’язкова

Перш за все , потрібно з’ясувати, чому вони болять, а для цього потрібно звернутися до лікаря. Приводом для звернення до лікаря повинні бути не тільки болі в області сосків, але й інші причини, наприклад, зміна форми сосків або виділення з них. Будь-які зміни такого роду говорять про необхідність обстеження.

Перша причина болю у сосках: годування дитини грудьми

Під час годування дитини грудьми соски в переважній більшості випадків болять через неправильне прикладання до грудей дитину і розвитку тріщин і садна сосків. У цьому випадку рекомендується:

 • правильно доглядати за молочними залозами, так, щоб шкіра на сосках не була занадто сухий і не тріскалася: мити молочні залози перед кожним годуванням теплою водою без мила, після годування не мити (нехай молоко присохне на сосках) і змащувати їх, наприклад , обліпиховою олією; митися під душем з милом потрібно раз на день; білизна має бути зручним і не тіним, щоб не травмувало соски;
 • правильно прикладати дитину до грудей: захоплюватися повинен не тільки сосок, а й навколишнє ареола — цього потрібно добиватися, поки дитина не навчиться правильно захоплювати сосок; при припиненні годування дитині потрібно обережно розсунути ясна пальцем і сосок сам вислизне з його ротика;
 • якщо тріщини і садна все ж з’явилися, то потрібно зробити так, щоб вони максимально прісихалі, а не мокли; для цього груди майже весь час повинна бути відкритою; соски потрібно змащувати спочатку своїм молоком, а потім, коли воно висохне, — солкосерилом у формі гелю — це ще більше присушити садна і тріщини і буде сприяти відновленню тканини в цій області; якщо тріщини дуже великі, то краще на якийсь час відмовитися від годування цій грудьми, але при цьому потрібно обов’язково зціджувати молоко, інакше воно пропаде.
 • Друга причина болю у сосках: запалення молочної залози

  Запалення молочної залози також часто виникає саме під час годування дитини грудьми, але зустрічається і у некормящіх жінок. При годуванні дитини маститу в більшості випадків передує застій молока в молочній залозі (лактостаз), до якого через деякий час приєднується інфекція і виникає мастит. Головними відмінностями лактостазу від маститу є поява високої температури при початку маститу і відсутність полегшення від зціджування молока, яке було при лактостаз.

  При лактостаз рекомендується:

 • створити спокій молочній залозі — піднесене положення і зручний, не здавлюють бюстгальтер;
 • зціджувати молоко перед кожним годуванням, краще двома руками, трохи масажуючи соски; таку процедуру добре робити під злегка теплим (але не гарячим — це підсилить лактацію) душем;
 • при вираженому застої молока можна зробити так: великий кухоль наповнити наполовину теплою водою, нахилитися і вставити в неї груди, так, щоб вона не стосувалася води; утворюється при цьому вакуум сприятиме відсмоктуванню молока; але це міра екстрена, якщо застій і болі дуже сильні, і користуватися їй постійно не можна — процедура може стимулювати лактацію;
 • для зменшення лактації можна прикласти до молочної залози холод;
 • постаратися максимально зменшити лактацію в молочній залозі з лактостазом шляхом постійного зменшення її спорожнення; для цього дитині треба давати висмоктувати цю грудь не повністю, в результаті лактація буде скорочуватися.
 • При маститі рекомендується:

 • якщо на тлі лактостазу піднялася висока температура, то потрібно негайно звернутися до лікаря;
 • початкові стадії маститу (до утворення гнійника) лікуються консервативно: призначаються антибіотики і фізіотерапевтичні процедури; годувати дитину можна;
 • після утворення гнійника лікування маститу тільки оперативне: гнійник розкривають, видаляють гній і ставлять дренаж, через який з рани видаляється гнійний вміст; годувати дитину не можна.
 • Третя причина болю у сосках: гормональні порушення і пухлини

  Найбільш частим гормональним порушенням є мастопатія, при якій під впливом великої кількості жіночих статевих гормонів естрогену в молочних залозах розростається сполучна тканина, і утворюються дрібні кісти з рідким вмістом. Мастопатія може поширюватися рівномірно на обидві молочні залози (дифузна мастопатія) або проявлятися у вигляді одного вузла (вузлова мастопатія). І в тому, і в іншому випадку з’являються болі в молочних залозах і в сосках.

  Будь-який вид мастопатії вимагає ретельного обстеження, так як мастопатія (особливо вузлова) може переходити в рак молочної залози, при якому соски можуть постраждати ще більше, так як рак проростає в шкіру, в тому числі в шкіру ареол і сосків.

  Обстеження молочної залози включає в себе рентгенографію грудної залози (мамографію), ультразвукове дослідження і біопсію — взяття на дослідження вмісту освіти в грудях за допомогою проколу. Виявлення атипових (несхожих на інші) клітин говорить про наявність раку молочної залози.

  Мастопатії повинні спостерігатися і лікуватися в кабінеті хірурга або мамолога поліклініки, при підозрі на рак жінку направляють в онкологічний диспансер.

  Галина Романенко

  Сподобалася стаття? Поділися з друзями:

  Схожі статті:
  Попереднє з категорії:
  Запис опублікована в рубриці Здоров'я. Додайте в закладки постійне посилання.