Що означає бути громадянином?

Існують кілька значень поняття «громадянин». Широкий загальногуманітарному сенс приблизно дорівнює поняттю «патріот», а вузький сенс пов’язаний з політико-правовим статусом людини.

Що означає «бути громадянином» в юридичному сенсі

У вузькому, юридичному сенсі (публічне право) громадянин — це особа, що перебуває в стійкій політико-правового зв’язку з державою, що виражається через взаємні права та обов’язки. Тому правильніше буде задавати питання: «Що означає бути громадянином держави?», А не «Що означає бути громадянином країни?». Оскільки «країна» — це більше географічне поняття, тоді як «держава» — політико-юридична. Громадяни та негромадяни існували, до слова, і в давньогрецької демократії і в римській античності. Громадянство зазвичай пов’язане з такими політичними правами як обирати і бути обраним, займати певні посади, бути під захистом держави, а обов’язком громадянина майже скрізь є військова служба. Відповідно відповідаючи на запитання: «Що означає бути громадянином Росії?», — Ми говоримо — це значить мати певний юридичний статус, підтверджений документами, а також права і обов’язки по відношенню до Російської Федерації. Конституція РФ проголошує такі принципи для громадян:

 • правова рівність всіх громадян в незалежності від того, яким чином придбано громадянство (за народженням, в результаті прийому громадянства РФ, в результаті відновлення в громадянство РФ, з інших підстав)
 • заборона на позбавлення громадянства
 • право на зміну громадянства, наявність подвійного громадянства
 • захист громадян РФ, що знаходяться за межами держави
 • єдність громадянства на всі території РФ
 • Громадянин — це також суб’єкт цивільного права, правовий статус якого врегульовано Статтею 2 Цивільного кодексу РФ.

  Що означає бути законослухняним громадянином?

  З вищесказаного ми можемо зробити висновок, що бути законослухняним громадянином — значить виконувати закони тієї держави, де ви отримали громадянство. Однак, на наш погляд, потрібно враховувати, що крім букви існує ще й дух закону. Отже, законослухняний громадянин — це той, хто слідує духу закону, пов’язаного з поняттям Общеморальние цінностей, справедливості, чесності та порядності. Принаймні, якщо будучи школяркою, я б відкрила щоденник і побачила там завдання: «що означає бути громадянином твір», то я розвивала б у своїй роботі саме цю думку.

  І саме з таким трактуванням цього поняття пов’язане друге, більш широке значення гідної поведінки громадянина. Громадянин, це, перш за все, патріот своєї країни, який любить її, готовий захищати, переживає за події, що відбуваються в державі, з теплотою відноситься до своїх співгромадян. Громадянин має активну позицію з суспільних питань, бере участь в справах, які стосуються всього суспільства. Звідси такі вирази як «громадянська позиція», «громадянське суспільство». З поширенням ліберальних цінностей і такої форми державного правління як республіка в історії поняття «громадянин» стало протиставлятися поняттю «поданий». Підданство передбачало особисту відданість монарху. Хоча сьогодні друге поняття і вживається в монархіях (Японія, Великобританія і т.д.), але зазвичай є або синонімом слова «громадянин», або складової ритуалів. Саме такого небайдужої людини варто сприймати як дійсно громадянина, а не простого статиста з юридичним документом.

  Сподіваємося, що наш текст допоможе вам розібратися в цьому понятті або хоча б дасть відправну точку для роздумів.

  Сподобалася стаття? Поділися з друзями:

  Схожі статті:
  Попереднє з категорії:
  Запис опублікована в рубриці Держава. Додайте в закладки постійне посилання.