Що делаеться, якщо заклало вухо — потрібно з’ясувати причину

Кожна людина стикався з таким неприємним відчуттям, як закладеність вуха. Найчастіше це явище виникає при швидкому підйомі на значну висоту (наприклад, в літаку або в горах). В інших випадках цей симптом може бути ознакою серйозного захворювання. Тому, якщо заклало вухо, в першу чергу потрібно з’ясувати причину.

Чому закладає вуха у здорових людей

Основна причина — значний перепад атмосферного тиску, який відчуває людина при швидкому зануренні на глибину або при підйомі на велику висоту. При цьому в порожнині середнього вуха тиск знижується повільніше, через що там тимчасово порушується проведення звуку.

Щоб тиск в середньому вусі стало дорівнює атмосферному, потрібно зробити кілька ковтальних рухів або широко відкрити рот. При цьому збільшується просвіт євстахієвої (слуховий) труби, яка з’єднує порожнину середнього вуха з носоглоткою.

Багато відчувають закладеність вуха після купання. Найчастіше це зустрічається при скупченні вушної сірки у зовнішньому слуховому проході. При попаданні води у вухо сірчані маси розбухають і закривають його просвіт. У такій ситуації потрібно акуратно прочистити вухо спеціальної ватною паличкою, яка вбере в себе вологу.

Якщо утворилася сірчана пробка, то необхідно відвідати отоларинголога. Доктор зробить промивання — просту і абсолютно безболісну процедуру. Після цього слух відразу повністю відновиться. Не можна самостійно намагатися видалити сірчану пробку за допомогою різних предметів, так як при цьому можна пошкодити барабанну перетинку.

Євстахій

Євстахій (тубоотіт) — запалення слизової оболонки євстахієвої труби і барабанної порожнини. На тлі цього порушується вентиляція середнього вуха і знижується слух.

Захворювання розвивається в тих випадках, коли запальний процес з носоглотки або порожнини носа переходить на євстахієву трубу. Зазвичай це відбувається при ринітах, синуситах і ангіні, тобто при станах, коли знижена імунний захист верхніх дихальних шляхів. Хвороботворні мікроорганізми (пневмококи, стафілококи і стрептококи) проникають в слухову трубу і викликають запалення. Порушення дихання через аденоїдів, поліпів, пухлин носоглотки або викривлення носової перегородки також може призвести до розвитку евстахііта.

Коли порушується вентиляція барабанної порожнини, повітря, що в ній міститься, всмоктується слизовою оболонкою, а через звуження устя слухової труби його надходження туди порушується. Чим більше здавлена євстахієву труба, тим більше знижується тиск у барабанній порожнині. В останній починає накопичуватися рідина, яка містить клітини, що беруть участь в процесі запалення (нейтрофіли і лімфоцити). Через розрядження повітря барабанна перетинка втягується в барабанну порожнину, зменшується її рухливість.

Євстахій проявляється рядом ознак:

 • Відчуття закладеності вуха;
 • Зниження слуху;
 • Відчуття переливання рідини в юшці;
 • Шум у вухах;
 • аутофония (резонанс власного голосу в голові);
 • Болі у вусі (виникають не у всіх людей з евстахііта).
 • Якщо євстахіїт не лікувати, то захворювання переходить у хронічну форму. При цьому просвіт слухової труби звужується, а барабанна перетинка і слизова оболонка барабанної порожнини атрофуються. Порушення слуху приймають стійкий характер.

  Усунення несприятливих чинників, які впливають на стан гирла євстахієвої труби — найважливіша частина лікування цього захворювання. Місцево застосовуються антибактеріальні засоби. Найбільш ефективними препаратами при євстахіїтах є амоксицилін, доксициклін, цефуроксін аксетил. Для того щоб зменшити набряк слизової оболонки в цій області, призначаються судинозвужувальні засоби (наприклад, Тизин, нафтизин, санорин). Таким же ефектом володіють антигістамінні препарати (супрастин, кларитин).

  Пацієнту призначаються вітаміни A, E, C і P. Вони володіють антиоксидантними ефектами і підвищують захисні сили організму людини.

  Хворий не повинен занадто сильно сякатися. Кожну половину носа слід очищати по черзі. Це дозволить попередити потрапляння хвороботворних мікроорганізмів, які у великій кількості знаходяться в слизу, з носоглотки в слухову трубу і барабанну порожнину.

  Якщо слух не відновлюється, то проводять продування слухової труби та пневматичний масаж барабанної перетинки. При успішно виконані процедури слух покращується через один або два сеанси. Якщо захворювання протікає тривало, то продування проводяться протягом двох або трьох тижнів через кожні два дні.

  Як швидко усунути закладеність вух

  Якщо потрібно летіти в літаку або спускатися в метро і потрібно попередити появу закладеності вух, слід закапати в ніс судинозвужувальні краплі. Цей спосіб допомагає дуже швидко, але не слід їм користуватися занадто часто.

  Якщо закладеність вух з’явилася швидко і раптово, то можна виконати наступні дії один за одним:

 • Відкрити рота;
 • Щільно закрити рот і ніс, постаратися затримати дихання;
 • Почати швидко ковтати;
 • Випити води маленькими ковтками.
 • Якщо при пірнанні на велику глибину заклало вуха, і при цьому з’явився біль, то необхідно затиснути ніс і спробувати видихнути через нього повітря. Така міра допоможе нормалізувати тиск у барабанній порожнині і усунути неприємні відчуття.

  Захворювання серцево-судинної і нервової систем також можуть призвести до відчуття закладеності вух. Причину такого стану можна виявити при проведенні обстеження головного мозку, серця і судин. Після цього призначаються спеціальні препарати і вітаміни з групи B.

  Для виявлення причин закладеності також вивчається аудіограма — інформація про стан слуху хворого, її отримують за допомогою спеціального приладу. Висновок про наявність порушень слуху може зробити тільки фахівець.

  Якщо відчуття закладеності вух виникає занадто часто або зберігається тривалий час, то потрібно обов’язково звернутися за медичною допомогою. Отоларинголог і невропатолог — фахівці, до яких слід звернутися в першу чергу.

  Олександра Чернова

  Сподобалася стаття? Поділися з друзями:

  Схожі статті:
  Попереднє з категорії:
  Запис опублікована в рубриці Здоров'я. Додайте в закладки постійне посилання.