Сезонність у хворих на шизофренію: загострення в міжсезоння

загрузка...

Прояви, протягом (в тому числі сезонні загострення) та наслідки шизофренії надзвичайно різноманітні, в ряді випадків її важко відрізнити від інших психічних захворювань. Впритул до вивчення цієї хвороби приступили тільки в другій половині XIX століття, але й сьогодні в ній залишається багато загадкового і незрозумілого.

Що таке шизофренія

Шизофренія — це ендогенне (виникло внаслідок внутрішніх причин) психічне захворювання з безперервним або нападоподібний перебігом, що проявляється змінами особистості у вигляді шизофренічного дефекту (зниження психічної активності, емоційного збідніння, замкнутості, порушень мислення), а також такими розладами, як марення, галюцинації. При цьому у хворих зберігаються так звані формальні здібності інтелекту (пам’ять, набуті знання).

Шизофренія вважається найпоширенішою психічною хворобою і відрізняється великою різноманітністю проявів і форм. Але в основному виділяють три великі форми шизофренії:

 • непреривнотекущая шизофренія;
 • приступообразно-прогредієнтності (шубообразная) — з кожним приступом (шубом) стан хворого погіршується;
 • періодична — напади виникають періодично, але стан хворого не погіршується.
 • Причини шизофренії різноманітні і до кінця не з’ясовані. Має значення генетична схильність, біохімічні зміни в головному мозку, різні зовнішні впливи (стреси, інфекції).

  Основні ознаки шизофренії

  Найбільш часто зустрічаються ознаки шизофренії можна розділити на три основні групи: позитивні, негативні і дезорганізовані.

  Позитивні ознаки — це ті, яких не буває у здорової людини (тобто це знову виникаючі ознаки). До них відносяться марення (переконання та ідеї, які не мають нічого спільного з реальністю) і галюцинації (хворі бачать, чують і відчувають те, чого насправді немає).

  Негативні ознаки — це ознаки, які повинні бути присутніми у здорової людини, але у хворого їх немає, тобто вони випадають. До негативних ознак належать: зниження або повна відсутність емоцій, прагнення захистити себе від спілкування з оточуючими і від будь-якої діяльності, зменшення енергії (млявість, загальмованість), відсутність бажань і інтересу до життя, повна байдужість до своєї зовнішності, невміння «вписуватися» у соціальну життя, лабільність (швидка зміна) настрою, кататонія (перебування в нерухомому, «восковому» стані тривалий час)

  Дезорганізовані ознаки — це нездатність людини чітко мислити, говорити і діяти. До цих ознак відносяться: часте перескакування з однієї думки на іншу в процесі спілкування, вживання безглуздих фраз і слів, дуже повільні рухи і мова, нездатність приймати рішення, забудькуватість, часто — нерозуміння повторюваних щодня зорових образів, звуків, почуттів.

  Чи залежить перебіг шизофренії від сезонності

  Цей факт довго не зізнавався, однак, статистичні дослідження останніх років (навесні і восеи госпіталізується в півтора рази більше психічно хворих) підтверджують, що сезонність загострень шизофренії (так само, як і загострень будь-яких психічних захворювань) є. Особливо це стосується приступообразно-прогредиентной (шубообразной) форми шизофренії, напади якої (шуби) включають в себе як депресивні (зі зниженням настрою), так і маніакальні (з підвищеним настроєм) стану. Такі сезонні коливання душевної рівноваги у психічно хворих людей отримали назву сезонних афективних розладів (САР).

  Встановлено, що психічно хворі люди починають відчувати себе гірше, коли світловий день навесні збільшується на дві години і восени на ці ж дві години зменшується. Відбувається це, швидше за все, тому, що збивається ритм життя, а разом з ним і внутрішні біологічні ритми. Здорова людина відчуває в цей період млявість, зниження працездатності, дратівливість, але він в змозі подолати ці неприємні відчуття і веде звичайне життя. А у психічно хворої людини починається загострення захворювання, так як порушення ритму позначаються насамперед на роботі центральної нервової системи та секреції гормонів, що регулюють діяльність всього організму.

  Найчастіше до сезонних афектних розладів схильні хворі емоційно нестійкі, з частою зміною настрою, що характерно для приступообразно-прогредиентной форми шизофренії.

  Як попередити загострення шизофренії в міжсезоння

  Перш за все, таких хворих потрібно захистити від будь-яких зовнішніх впливів, особливо таких, які їм неприємні. Причиною загострення шизофренії у міжсезоння може стати будь-яка дрібниця у вигляді невеликого стресу, різкого звуку, раптового яскравого світла. Хворі на шизофренію, схильні до сезонних афектних розладів, навесні і восени повинні отримувати профілактичне лікування навіть якщо у них немає загострення.

  Галина Романенко

  Сподобалася стаття? Поділися з друзями:

  Схожі статті:
  Попереднє з категорії:
  Запис опублікована в рубриці Психологія. Додайте в закладки постійне посилання.