Сезонна депресія — обійдемося без антидепресантів

Сезонна депресія або сезонне афективний розлад — повторюване в осінньо -зимовий період депресивний стан, що супроводжується такими ж симптомами як і звичайна депресія: знижений настрій, почуття тривоги або туги, відчуття безнадійності і безрадісність. Знижується інтерес до навколишньої дійсності, настає апатія, небажання діяти.

Підвищується сонливість, ранкове пробудження не приносить позитивних емоцій, хочеться спати ще, поряд з цим збільшується апетит, щоб погасити тривожність, люди починають вживати більше солодкого і їжі багатої вуглеводами, внаслідок чого збільшується вага і зростає невдоволення собою.

Загальний тонус організму знижується, людина відзначає постійну слабкість, млявість, байдужість, відчуває себе розбитим, в тілі періодично з’являються неприємні відчуття і різні болі. Знижується і розумова працездатність, багато психічні процеси погіршуються (знижується пам’ять, обсяг і концентрація уваги).

Найчастіше всі ці симптоми яскраво виражені з ранку, після пробудження, як правило, до вечора стан поліпшується, симптоматика стає не такою явно вираженою.

Причини викликають сезонну депресію

Причини, що викликають розвиток депресивного стану можна умовно розділити на: зовнішні і внутрішні.

 • До зовнішніх причин, що викликають сезонну депресію, відноситься недолік сонячного світла і освітлення.
 • Основний внутрішньої причиною, що викликає пониження емоційного стану, є наш гормональний фон. З цієї причини і розвивається сезонна депресія, внаслідок зменшення світлового дня, порушується вироблення гормонів серотоніну і мелатоніну, що тут же позначається на загальному стані і настрої.
 • Сезонна депресія може розвинутися в будь-якому віці, але найбільш небезпечним у цьому плані є віковий період від 18 до 30 років.

  Способи лікування сезонного афективного розладу

  Оскільки причина виникнення цього розладу в недоліку сонячного світла і погіршенні гормонального балансу, то способи лікування в першу чергу спрямовані на нейтралізацію цих причин.

  Світлолікування — перший спосіб лікування сезонної депресії, яскравість світла повинна бути дуже інтенсивною (до 2500 люксів, це приблизно в десять разів більше, ніж висвітлення у звичайній кімнаті), краще всього проводити сеанси з 6.00 до 8.00 ранку. Тривалість сеансів від півгодини до двох годин, в період отримання «світловий дози» можна читати або працювати на комп’ютері, достатньо того, щоб знаходиться поблизу джерела світла. Поліпшення загального стану настає, як правило, через 10-14 днів, але світлолікування краще продовжувати протягом всього «депресивного» пори року (до настання весни і збільшення світлового дня).

  Для того що б нормалізувати вироблення серотоніну потрібно заповнювати запаси амінокислоти триптофан (тому так хочеться поїсти солодкого). Однак налягати на банани, горіхи і цукерки не варто, це неминуче позначиться на вазі і загальному стані. Триптофан можна знайти в м’ясі індички, в молоці і яєчних білках.

  Від розвитку сезонної депресії не рятує вживання кави та алкогольних напоїв, вони створюють лише тимчасовий ефект, знімаючи напругу в м’язах і покращуючи настрій.

  Психотерапія — ще один дієвий спосіб лікування сезонної депресії, однак багато лякаються таких термінів як «психотерапевт» і «психіатр» і намагаються уникати контактів з ними, посилюючи своє психічний і фізичний стан.

  Звичні лікарські засоби — антидепресанти не ефективні в період сезонного афективного розладу, тому їх краще не вживати.

  сезонної депресії — тимчасове явище, яке обов’язково пройде, не варто надмірно навантажувати себе в цей період, виконуйте звичний обсяг роботи або трохи менше. Дозволяйте собі більше спати і висипатися, гуляйте на свіжому повітрі, намагайтеся «вхопити» якомога більше сонячних променів, особливо в ранковий період. Стежте за харчуванням, не налягайте на солодке, з приходом весни буде складно скинути набрані кілограми. Пийте вітаміни, їжте більше свіжих овочів і фруктів. Не економте на освітленні.

  Марина Курочкіна

  Сподобалася стаття? Поділися з друзями:

  Схожі статті:
  Попереднє з категорії:
  Запис опублікована в рубриці Психологія. Додайте в закладки постійне посилання.