Серотонін — щастя не тільки в голові

загрузка...

Серотонін діє як нейромедіатор, речовину, яка допомагає передавати сигнали з однієї частини мозку в іншу. Хоча серотонін виробляється в мозку, де і виконує свої основні функції, близько дев’яносто відсотків запасів серотоніну знаходяться в травному тракті і в тромбоцитах крові.

Як виробляється серотонін

Серотонін виробляється в результаті унікального біохімічного процесу синтезу. Починається процес з триптофану, амінокислоти, що міститься в білках. Клітини, які виробляють серотонін, використовують гідроксилази триптофану, з якої потім виходить 5-тріптофангідроксілаза, яка більш відома як серотонін.

Яку роль відіграє серотонін в стані здоров’я

В якості нейромедіатора серотонін допомагає передавати сигнали з однієї частини мозку в іншу. Так як ці клітини широко поширені, вважається, що серотонін має великий вплив на психологію і функціонування організму. З приблизно сорок мільйонів клітин мозку, майже всі відчувають прямий або опосередкований вплив серотоніну. У тому числі клітини, пов’язані з настроєм, сексуальним бажанням і функціями, апетитом, сном, пам’яттю і навчанням, регулюванням температури і соціальною поведінкою.

З точки зору функціонування організму, серотонін впливає на серцево-судинну систему, м’язи і різні елементи ендокринної системи. Дослідження також підтверджують вплив серотоніну на виробництво грудного молока, дефект у серотониновой мережі пов’язують з синдромом раптової дитячої смерті.

Чи однаково кількість серотоніну в організмі у чоловіків і у жінок — і однаково чи його вплив на тіло і мозок

Дослідження показують, що у чоловіків трохи більше серотоніну, ніж у жінок, але різниця незначна. Однак, як показують дослідження, є велика різниця в тому, як чоловіки і жінки реагують на зниження серотоніну — саме в цьому може бути причина того, що жінки частіше, ніж чоловіки, страждають від депресії.

Вчені з’ясували, що коли рівень серотоніну в мозку знижується, чоловіки стають більш імпульсивні, але не обов’язково при цьому пригнічені. Жінки, навпаки, відчувають помітне погіршення настрою і стають більш обережними — таку емоційну реакцію пов’язують з депресією. Тепер дослідники припускають, що, можливо, чоловічий і жіночий організм по-різному використовують серотонін. Можливо, якщо ці дослідження будуть продовжені, вчені зможуть з’ясувати, чому жінки частіше страждають від тривожності і розладів настрою, а чоловіки частіше схильні до алкоголізму, синдрому дефіциту уваги і розладів контролю імпульсів.

Є деякі свідчення того, що жіночі статеві гормони можуть взаємодіяти з серотоніном, викликаючи або посилюючи симптоми передменструальних, клімактеричних розладів або післяпологової депресії. Невипадково все це — періоди змін рівня статевих гормонів. У чоловіків зазвичай рівномірний рівень статевих гормонів, який з віком починає плавно знижуватися.

Старече недоумство і хворобу Альцгеймера пов’язані з мозком, чи впливає на них серотонін

Деякі дослідники вважають, що з віком у людей знижується активність нейромедіаторів, це частина природного процесу старіння, така ж, як і зменшення кісткової маси. Одне недавнє дослідження з’ясувало, що у пацієнтів, які страждають на хворобу Альцгеймера, відзначається недолік серотонін в мозку. Вчені припустили, що ця нестача пояснюється зниженням кількості клітинних рецепторів — клітин, які приймають сигнали серотоніну — і це, в свою чергу, може призводити до симптомів хвороби Альцгеймера, пов’язаним з погіршенням пам’яті. Однак немає підтвердження того, що підвищення рівня серотоніну запобіжить хвороба Альцгеймера або відкладе початок проявів старечого недоумства. Втім, дослідження тривають.

Сподобалася стаття? Поділися з друзями:

Схожі статті:
Попереднє з категорії:
Запис опублікована в рубриці Психологія. Додайте в закладки постійне посилання.