Сепсис новонароджених — воможен летальний результат

Сепсис новонароджених або неонатальний сепсис — загальне інфекційне захворювання, супроводжується бактеріємією (бактерії з вогнища інфекції потрапляють в кров). Інфікування новонародженого дитини може відбутися: у антенатальний (до пологів), в інтранатальний (в момент пологів) і в постнатальний (після пологів) періоди. Найбільш схильні до такого захворювання недоношені діти. Тема сепсису новонароджених не втрачає своєї актуальності протягом довгого часу тому, що занадто високий відсоток летальних результатів даного захворювання.

Збудники сепсису

Збудниками захворювання можу бути різні патогенні та умовно-патогенні мікроорганізми: стафілокок, стрептокок, пневмокок, сальмонела, кишкова паличка, синьогнійна паличка та ряд інших небезпечних для людини мікроорганізмів. Наявність гнійних та запальних процесів у матері, тривалий безводний період, пошкодження шкіри в період пологів — все це може стати вогнищем інфікування новонародженої дитини. Бактерії та віруси можуть проникати всередину організму через слизові оболонки, дихальні шляхи і шлунково-кишковий тракт, а також через пошкодження шкіри, пупкову рану і пупкові судини. Якщо сепсис має внутрішньоутробне походження, то вогнище інфекції знаходиться в організмі матері (плаценті або якомусь органі).

Форми захворювання

Розрізняють три основні клінічні форми сепсису новонароджених: ранній, пізній і внутрішньолікарняних сепсис.

Ранній сепсис виявляють у перші 5-7 днів життя, найчастіше заражаються діти перинатально, тобто в утробі матері. Патогенні мікроорганізми потрапляють в організм дитини трансплацентарно (через плаценту). Також розвиток раннього сепсису можливо внаслідок заковтування навколоплідних вод або внаслідок розриву навколоплідної оболонки, в яку проникає патогенна мікрофлора з піхви. Також інфікування можливо на стадії проходження дитиною родових шляхів, особливо, при наявності там вогнищ запалення.

Пізній сепсис виявляють через 2-3 тижні після народження, інфікування найчастіше відбувається в період проходження дитиною родових шляхів, мікрофлорою піхви матері.

Внутрішньолікарняний сепсис викликається патогенною мікрофлорою, яка зустрічається в лікарнях і пологових будинках, найчастіше збудником такого сепсису стає стафілокок, (особливо Staphylococcus epidermidis), грамоотріцательние палички (включаючи Pseudomonas, Klebsiella, Serratia, Proteus) і гриби. Імунна система новонародженого ще не підготовлена до такого активного впливу патогенних мікроорганізмів, слизова і шкірні покриви легко уразливі, внаслідок чого ризик виникнення сепсису значно збільшується.

Симптоми сепсису

Найчастіше сепсис проявляється через наступні симптоми: знижений апетит, відмова від грудей, часті відрижки, блювота, сіруватий відтінок шкіри, підвищення температури тіла, значне падіння маси тіла, синюшність носогубного трикутника, погане загоєння пупкової ранки («мокнучий» пупок) .

Сепсис може протікати в двох формах: септицемія (загальна інтоксикація організму, без виражених вогнищ інфекції) і септикопіємії (присутність явно виражених вогнищ запалення: абсцес, флегмони, пневмонія, менінгіт, остеомієліт та ін)

Стадії сепсису

Сепсис може бути блискавичним, виникає перші 3-7 днів життя, супроводжується септичним шоком, закінчується, в основному, летальним результатом. Гостра стадія сепсису триває 4-8 тижнів, затяжна стадія сепсису може тривати більше двох-трьох місяців (найчастіше виникає у новонароджених з імунодефіцитом).

Сподобалася стаття? Поділися з друзями:

Схожі статті:
Попереднє з категорії:
Запис опублікована в рубриці Вагітність і діти. Додайте в закладки постійне посилання.