Сенсоневральна приглухуватість: головне — лікування вчасно

Сенсоневральна (нейросенсорна) приглухуватість — захворювання внутрішнього вуха людини , при якому уражається слуховий нерв і порушується звуковосприятие, у зв’язку з чим частково або повністю втрачається слух. Захворювання досить серйозне, так як ефективно відновити слух можна лише в перші сім днів від його початку. Поширеність захворювання висока, однаково часто страждають діти і дорослі.

Етіологія і патогенез

Сенсоневральна приглухуватість викликається багатьма факторами, найбільш значущими з яких є гострі вірусні інфекції, що протікають з високою температурою тіла, неправильне призначення антибіотиків, наприклад, аміноглікозидів, травми черепа, особливо скроневої області, підвищений артеріальний тиск, вплив вібрації або шуму, стрес. Часто причину сенсоневральної приглухуватості визначити не вдається.

У результаті впливу одного або поєднання кількох чинників уражається звукосприймальний апарат, розвивається атрофія нервових закінчень, чутливих волосків Кортиєва органа.

Класифікація

Сенсоневральна приглухуватість ділиться на гостру, підгостру і хронічну.

Гостра приглухуватість розвивається найчастіше у відповідь на вірусні інфекції, травми та інші гострі стани, і триває по часу один місяць. Підгостра приглухуватість є продовженням гострої, може бути обумовлена впливом будь-яких факторів, триває від одного до трьох місяців. Хронічна приглухуватість триває більше трьох місяців, вона буває логічним продовженням підгострій або викликається тривалим впливом шуму і вібрації на фабриках, в авіації, тобто є професійною хворобою.

Клінічні прояви

Сенсоневральна приглухуватість проявляється зниженням слуху на одне або обидва вуха різного ступеня вираженості. Одночасно зі зниженням слуху з’являється і наростає шум у вухах, інтенсивністю від слабковираженого до нестерпного. Може підвищуватися поріг больової чутливості, розвиваються запаморочення і нудота.

Діагностика

Діагностика сенсоневральної приглухуватості представляє значні труднощі в дитячому віці, коли дитина ще не вміє чітко пояснити, що його турбує. Якщо приглухуватість розвивається на тлі вірусної інфекції, то може бути виражена гіперемія барабанної перетинки, у зв’язку з чим призначається лікування гострого отиту і втрачається час для повноцінної терапії сенсоневральної приглухуватості, що чревато повною втратою слуху.

Дорослі також не відразу можуть виявити зниження слуху — зазвичай вони довгостроково страждають від шуму у вухах, але до лікаря з цього приводу не звертаються. Наступним етапом захворювання є випадання звуків, коли людина може не чути дзвінків телефону, будильника і вважати їх поламаними. Наприклад, музикант, який приносить в ремонт музичний інструмент зі скаргою на те, що одна клавіша не працює, але інструмент виявляється справним. Справа в самій людині.

Візуально можна виявити сенсоневральної приглухуватості, але вона однозначно діагностується при проведенні спеціального методу дослідження — аудіограми.

Аудіограма дозволяє визначити повітряну та кісткову звукопровідність для звуків різної частоти і порівняти її з нормою. Для сенсоневральної приглухуватості характерний різкий обрив кривих обох типів звукопровідності.

Тому при підозрі на розвиток приглухуватості треба негайно звертатися в спеціалізовані клініки, які обладнані необхідними приладами для дослідження слуху, так як звичайні поліклініки часто їх не мають.

Сподобалася стаття? Поділися з друзями:

Схожі статті:
Попереднє з категорії:
Запис опублікована в рубриці Здоров'я. Додайте в закладки постійне посилання.