Сексуальне розвиток дитини: що «нормально», а що — ні

Ми живемо в епоху , коли сексуальне насильство і знущання над дітьми — не страшилка з газет, а цілком реальна загроза, про яку ми змушені замислюватися все частіше. Тому батькам (а також вихователям та іншим дорослим) важливо зрозуміти, що є «нормою» в сексуальному розвитку і поведінці дітей і підлітків, а що може бути ознакою вчиненого над дитиною сексуального насильства, або свідоцтвом того, що сам проявляє сексуальну агресію по відношенню до іншим дітям.

По суті, сексуальну поведінку і сексуальна гра природні для дітей будь-якого віку, як для малят, які тільки вчаться ходити, так і для підлітків. У немовлят і дітей ясельного віку сексуальна поведінка проявляється в увазі до відчуттів тіла, потреби в обіймах і дотиках, а також іграх з іграшками.

Вікові пороги сексуального розвитку

Вже в самому ранньому віці діти чіпають і розтирають свої статеві органи, а у хлопчиків навіть з’являється ерекція. До першого класу (п’ять-сім років) діти вже цікавляться частинами тіла та їх функціями. У цьому віці починаються сексуальні ігри, у дитини формується уявлення про любов і прихильності, що поступово трансформується в сексуальну поведінку. У дітей також з’являються питання на теми, пов’язані з сексом («звідки беруться діти?»). Інтерес до цієї теми загострюється в 8-9 років.

Діти допубертатного віку (10-12 років) більшою мірою орієнтовані на соціальні відносини, вони починають відчувати усвідомлені сексуальні почуття і пориви. Діти стосуються своїх статевих органів, пестять і стимулюють їх протягом усього дитинства, але саме в цей період мастурбація набуває усвідомлений характер. В цей час закладаються основні моделі та схеми сексуальної поведінки, які проявляться в період статевого дозрівання і пізніше (у віці від 12-13 років і старше).

У період статевого дозрівання у дитини спостерігається стрімкий фізичний розвиток, з’являються вторинні статеві ознаки. У дівчаток починається менструація, а хлопчики частіше займаються мастурбацією. Чим старше і доросліше стає дитина, тим гостріше його цікавить романтика, інтимна близькість, секс. Цей інтерес підстібається фізичними відчуттями, емоціями і очікуваннями соціуму. У цей час підлітки зав’язують перші романтичні відносини, починають «зустрічатися» з вподобаним хлопчиком або дівчинкою. Поступово емоційна близькість стає більш інтенсивною і часто призводить до сексуальних відносин (мрії про «предмет», тримання за руку, безневинні поцілунки, пристрасні поцілунки, ласки (петтінг), секс з проникненням).

Але важливо робити відмінність між нормальним сексуальною поведінкою, відповідним до віку дитини, ненормальним сексуальною поведінкою. Багатьом дітям змалку властиво сексуальну поведінку і підвищений інтерес до сексу, хоча вони ще не досягли статевої зрілості. Тим не менш, нормальне (або очікуване) сексуальна поведінка не повинно бути відвертим або провокуючим. У нормі інтерес дитини до сексу носить ігровий чи дослідницький характер. Дитина не зациклений на сексуальних діях, не проявляє сексуальної агресії по відношенню до інших; його сексуальна поведінка не заподіює шкоди йому самому або іншим дітям.

Дитяча сексуальність: норма і відхилення

Як і решта галузі розвитку, сексуальну поведінку дітей змінюється з плином часу, і багато прояви сексуальності, нормальні для дітей одного віку, вважаються відхиленням для дітей старше або молодше. З іншого боку, деякі сексуальні прояви повинні викликати у батьків занепокоєння, незалежно від віку дитини. Їх не слід ігнорувати або розглядати як дитячу гру або тимчасове явище.

Інші прояви сексуальної поведінки більш серйозні і заслуговують пильної уваги дорослих, так як можуть бути небезпечними і для дитини, і для оточуючих. Але іноді важко зрозуміти, коли сексуальна поведінка природно і нормально, а коли свідчить про проблему або порушенні сексуального розвитку.

Нормальні прояви сексуальності у дітей та підлітків також можуть служити приводом для неспокою, коли вони носять нав’язливий характер, сигналізують про зацикленості на деяких сексуальних діях, або зачіпають інших, причому без їх на те згоди. Таким чином, сексуальний розвиток дітей має викликати занепокоєння в тому випадку, якщо пригнічує інші сфери розвитку (наприклад, замість того, щоб грати, дитина мастурбує), а також, якщо сексуальна гра нав’язана дитині (або дитиною). Це межа, за якою сексуальна гра переходить в сексуальне насильство, і у дитини формується агресивна сексуальну поведінку.

Раннє сексуальне розвиток дітей

Діти допубертатного віку, які стали свідками сексуальних дій чи мали сексуальні контакти, часто демонструють не відповідне їхньому віку сексуальну поведінку. Такі діти можуть брати участь в різних сексуальних діях, властивих дорослим, або ж використовувати секс, щоб показати свою незалежність. До відхилень сексуальної поведінки можуть ставитися надмірне захоплення сексуальними іграми, непристойні коментарі або жести з сексуальним підтекстом, сексуальні стосунки з іншими дітьми, а також сексуальні домагання і сексуальна експлуатація інших дітей.

Сподобалася стаття? Поділися з друзями:

Схожі статті:
Попереднє з категорії:
Запис опублікована в рубриці Вагітність і діти. Додайте в закладки постійне посилання.