Сечовий міхур — будову і функції

Сечовий міхур відіграє значну роль у процесі виведення сечі із організму. При будь-якому захворюванні сечового міхура може порушитися робота всієї сечовидільної системи, у тому числі нирок. Особливо велике значення мають вроджені дефекти будови сечового міхура, на тлі яких можуть формуватися запальні процеси, що призводять до порушення функції нирок.

Будова сечового міхура

Сечовий міхур — це порожнистий орган, який служить резервуаром для сечі, що надходить в нього по сечоводах. Виводиться сеча з сечового міхура через сечовипускальний канал (уретру).

Сечовий міхур розташовується внизу живота безпосередньо за лобком. Від кісток, що утворюють лобок, він відділений прошарком сполучної тканини і позаділобковой простором (простором Ретціуса).

У сечовому міхурі розрізняють дно, верхівку, тіло і шийку, яка звужуючись, переходить у сечівник. Розміри сечового міхура змінюються в залежності від ступеня його наповнення сечею. Коли сечовий міхур не містить сечі і скорочений, він незначно підноситься над лобком. У наповненого сечового міхура верхівка виступає над лобком на 5 см і більше. Особливо наростає вертикальний розмір сечового міхура в тих випадках, коли розтягнута пряма кишка (наприклад, при запорах).

У випорожнення сечового міхура стінки товсті, слизова оболонка зібрана в складки за винятком трикутної ділянки в області дна, яке знаходиться між двома отворами сечоводів і отвором сечівника.

У чоловіків за задньою поверхнею сечового міхура знаходяться насінні бульбашки, семявиносящих протоки і пряма кишка, внизу до шийки сечового міхура прилягає передміхурова залоза. У жінок кзади від сечового міхура знаходиться матка з верхньою частиною піхви.

Будова стінки сечового міхура

Стінка сечового міхура складається із внутрішньої слизової оболонки, підслизового шару, м’язової оболонки і адвентициальной (зовнішньої) оболонки — вона покриває верхню і частиною задню поверхню.

Зсередини сечовий міхур покритий слизовою оболонкою, яка зібрана в складки при порожньому сечовому міхурі. Складки розправляються, коли сечовий міхур наповнюється.

Підслизовий шар утворений пухкою сполучною тканиною з великою кількістю кровоносних і лімфатичних судин.

У м’язовій оболонці розрізняють три переплетених шари: зовнішній (поздовжні волокна), середній (циркулярні волокна) і внутрішній (поздовжні і поперечні волокна). Всі три шари переплітаються між собою в єдину м’яз, виганяти сечу. Найбільш розвинений середній шар в області отвору уретри утворює кругову м’яз (сфінктер шийки сечового міхура). Виражені циркулярні м’язові волокна знаходяться також в області отворів сечоводів.

Зверху м’язової оболонки перебуває адвентіціальная оболонка — шар волокнистої сполучної тканини, який без різкої межі переходить в околопузирной клітковини, а в області верхньої і частиною задньої поверхні — в подсерозний шар сполучної тканини (ці ж поверхні покриті серозною оболонкою — очеревиною).

Стінка сечового міхура має відмінне кровопостачання та іннервацію.

Функції сечового міхура

Сечовий міхур виконує дві функції: резервуарну (збір сечі) і евакуаторну (виведення сечі). Фізіологічна ємність сечового міхура (кількість сечі, що викликає позив до сечовипускання) дорівнює 200 — 400 мл (у жінок менше, ніж у чоловіків). У літніх людей ємність сечового міхура збільшується через ослаблення мускулатури.

З сечоводів в сечовий міхур приблизно через кожні 30 секунд надходить сеча в сечовий міхур (ритм надходження з правого і лівого сечоводів зазвичай не збігаються). Ритм надходження сечі залежить від кількості і характеру випитої рідини, від стресів і температури навколишнього середовища.

У стінці сечового міхура знаходяться нервові закінчення, які реагують на певний тиск в сечовому міхурі (механорецептори), які підтримують в сечовому міхурі певну кількість сечі.

евакуаторної функції сечового міхура здійснюється за допомогою скорочення міхура при значному розтягуванні його стінок, подразнення механорецепторів сечівника потрапляє в неї сечею і розслаблення мускулатури сечовивідного каналу при роздратуванні стінок міхура.

Сечовий міхур бере участь у підтримці сталості внутрішнього середовища організму, забезпечуючи в основному видалення з організму продуктів обміну речовин. У здорової людини сеча, що знаходиться в сечовому міхурі, як правило, не змінює своїх властивостей. Але при деяких захворюваннях може виникнути застій сечі в сечовому міхурі і тоді сеча може змінити свої властивості, що сприяє запальним процесам і утворенням каменів.

Сечовий міхур — важливий орган, що входить до складу сечовидільної системи.

Галина Романенко

Сподобалася стаття? Поділися з друзями:

Схожі статті:
Попереднє з категорії:
Запис опублікована в рубриці Здоров'я. Додайте в закладки постійне посилання.