Сечокам’яна хвороба — чому жінки переносять її важче?

Ниркові камені — це тверді частинки в нирках, сечовому міхурі або сечоводі. Вони можуть відрізнятися за хімічним складом. Вони можуть утворюватися з кальцієвих солей щавлевої кислоти (оксалати), з сечової кислоти (урати), цистину (цистинові камені). Іноді утворюються змішані камені, наприклад, з фосфату магнію, амонію і кальцію.

Камені в нирках — це найдавніша хвороба людства, яка як і раніше залишається однією з найпоширеніших причин зверненням до лікаря. Приблизно один з восьми представників білої європеоїдної раси страждає від сечокам’яної хвороби.

Після першого нападу сечокам’яної хвороби протягом наступних десяти років близько 50% пацієнтів переживають повторний напад. Ризик розвитку даного захворювання у чоловіків і пацієнток, в родині яких були випадки утворення ниркових каменів, у три рази вище, ніж у решти населення. Різниця між статями пов’язана з відмінностями в харчуванні, способі життя і з характерними статевими особливостями. Доведено, що у чоловіків з сечею виділяється більше солей щавлевої кислоти, а у жінок — більше цитратів. Це пояснює деякі відмінності в освіті ниркових каменів. Найбільшому ризику розвитку сечокам’яної хвороби схильні жителі розвинених західних держав, в раціоні яких багато тваринного білка.

Симптоми

До симптомів сечокам’яної хвороби відносять гематурію (наявність крові в сечі), непрохідність сечових шляхів, інфекції сечових шляхів. Це може бути слабка біль у боці або сильна нападоподібний біль, полегшити яку не допомагають звичайні знеболюючі засоби. Іноді симптоми захворювання взагалі відсутні.

Прояви сечокам’яної хвороби можуть викликати невідкладні позиви до сечовипускання, часте сечовипускання, гематурія та / або розлад шлунково-кишкового тракту. Коли пацієнт споживає мало рідини, відбувається зневоднення організму, сеча стає насиченою, і швидкість утворення каменів у нирках збільшується.

Лікування

З розвитком технології дистанційної ударно-хвильової літотрипсії, а також з появою ендоскопів малого калібру і безпечних способів черезшкірного доступу до верхніх сечових шляхах, з’явилася можливість повністю обстежити сечовивідні шляхи і отримати їх повне зображення. Крім того, дана технологія є мінімально інвазивної. Методи лікування сечокам’яної хвороби постійно удосконалюються, так як багатьом пацієнтам з тяжкою формою захворювання можуть допомогти тільки більш досконалі технології. Тяжкість захворювання залежить від виду та розміру каменів, місця їх знаходження, а також від анатомічних особливостей пацієнта.

Дистанційна ударно-хвильова літотрипсія

Дистанційна ударно-хвильова літотрипсія — це мінімально інвазивний метод лікування, розроблений в 1980 році, після багаторічних досліджень, проведених компанією Dornier, Inc. і Мюнхенським університетом. Дана технологія полягає у використанні ударних хвиль, що генеруються поза тіла пацієнта апаратом під назвою літотриптор. За допомогою флуороскопа або ультразвуку проводиться наведення ударної хвилі, яка руйнує камені в сечовивідних шляхах. Дроблення відбувається за рахунок розтягуючого зусилля, що знімає матеріал з поверхні каменю, а подальше подрібнення каменю відбувається за допомогою багаторазових ударних хвиль. Кількість хвиль, необхідне для якісного подрібнення каменю, залежить від його хімічного складу і розміру, а також фокусу ударної хвилі, щільності енергії та взаємодії з рідким середовищем. Легко руйнуються камені, утворені з дигідрату оксалату кальцію, сечової кислоти, а також змішані камені. Складно подрібнити камені з моногідрату оксалату кальцію, цистину і фосфату кальцію. Також використання ударно-хвильової літотрипсії залежить від розміру, місця знаходження і анатомічної будови каменів. Метод менш ефективний у тому випадку, коли необхідно дробити великі камені, а також стосовно до пацієнтом з надмірною вагою, так як ці фактори ускладнюють фокусування на центральній точці каменю. Після ретельного подрібнення каменю, що залишилися дрібні фрагменти самі виходять через сечовивідні шляхи.

Уретроскопія

Метод ригідній уретроскопії використовується з 1980-х років і спочатку вважався методом позбавлення від каменів у дистальному відділі сечоводу. З появою напівжорстких уретроскопія меншого розміру, а потім гнучких уретерореноскопов стало можливим проводити стандартне ендоскопічне обстеження всій мочесобірательной системи. Жорсткі і гнучкі уретроскопія використовуються для діагностики та лікування сечокам’яної хвороби, для дослідження макроскопічної гематурії і позитивного цитологічного дослідження сечі, фульгурація епітеліальних пухлин і усунення стриктури сечоводу і закупорки сечоводу-тазових зчленувань, а також для очищення закупорених ниркових чашок. Показання для використання методу уретроскопії — це неефективність дистанційної ударно-хвильової літотрипсії, камені в нижньому полюсі ниркової чашки, ожиріння. Невеликі камені в нижньому відділі сечоводу (менше 7 мм в діаметрі) можна витягти за допомогою щипців типу «кошик» або пінцета, через жорсткий уретроскопію, який приєднаний до працюючого або захисного провідника. Камені більш великого розміру, що знаходяться в сечоводі і всередині бруньок можна видалити за допомогою електрогідравлічної літотрипсії або інтракорпоральних літотрипсії гольміевим лазером. У цьому випадку камінь спочатку дробиться, а потім виводиться або віддаляється.

Сподобалася стаття? Поділися з друзями:

Схожі статті:
Попереднє з категорії:
Запис опублікована в рубриці Здоров'я. Додайте в закладки постійне посилання.