Сальмонела: невідомі факти

Бактерія сальмонела є найбільш поширеною причиною хвороб харчового походження. Для того щоб зменшити поширення сальмонельозу, необхідно вживати певних заходів безпеки, що стосуються виробництва і споживання продуктів харчування.

Що таке сальмонела

Сальмонела — це грамнегативна бацила, яка може викликати діарейні захворювання в організмі людини. Це мікроскопічні живі істоти, які передаються іншим людям або тваринам через фекалії людей або тварин.

У сімейство Salmonella входить більше 2300 серотипів бактерій; всі вони є одноклітинними організмами, занадто малими для того, щоб їх можна було побачити без мікроскопа. Два серотипу, Salmonella Enteritidis і Salmonella Typhimurium є найбільш поширеними; він є збудниками більше половини всіх випадків сальмонельозу людини. Штами, які не викликають ніяких симптомів у тварин, можуть стати причиною захворювання у людини, і навпаки. Присутність сальмонели в харчових продуктах зазвичай не впливає на їх смак, запах або зовнішній вигляд. Бактерії живуть у кишечнику заражених тварин і людей.

Сальмонела відома в якості збудника хвороб на протязі більш, ніж ста років. Її відкрив американський вчений, доктор Даніель Сальмон.

Інфекція, викликана сальмонелою, називається сальмонельоз. За різними даними, щорічно в світі реєструється кілька мільйонів або десятків мільйонів випадків захворювання на сальмонельоз; як мінімум кілька тисяч чоловік в рік помирає від цієї хвороби.

Симптоми зараження

Хоча у деяких людей сальмонельоз протікає безсимптомно, у більшості пацієнтів протягом 8-72 годин після зараження з’являються такі симптоми, як діарея, спазми в черевній порожнині і жар. Іншими симптомами сальмонельозу можуть бути озноб, головний біль, нудота і блювота. Симптоми зазвичай зникають через чотири-сім днів. Багато людей з сальмонельозом відновлюються без лікування і не звертаються до лікаря. Однак викликана сальмонелою інфекція може бути небезпечна життя, особливо для немовлят і дітей молодшого віку, вагітних жінок і їх ненароджених малят, а також для літніх людей і людей з ослабленою імунною системою (до останніх відносяться пацієнти з ВІЛ / СНІД, рак, діабет, хвороби нирок, а також ті, хто недавно переніс пересадку органів).

Довгострокові наслідки зараження сальмонелою

Зазвичай люди, хворіли на сальмонельоз, повністю відновлюються, хоча може пройти кілька місяців, перш ніж моторика кишечника нормалізується. У невеликої кількості пацієнтів, інфікованих сальмонелою, можуть з’явитися болі в суглобах, роздратування очей і хворобливі сечовипускання. Це називається синдромом Рейтера. Він може тривати кілька місяців або років і іноді його результатом стає важко піддається лікуванню хронічний артрит.

Як запобігти зараженню

Зараження сальмонелою може відбутися при вживанні в їжу будь-яких недостатньо добре оброблених продуктів тваринного походження, таких, як м’ясо, птиця, молоко і молочні продукти, яйця, морепродукти. Також можна заразитися при споживанні овочів та фруктів, на яких залишилися сліди фекалії заражених тварин.

Щоб запобігти зараженню сальмонелою, необхідно слідувати наступним правилам:

 • Мийте руки протягом двадцяти секунд теплою водою і милом до і після того, як ви торкаєтеся до їжі, після того, як відвідали туалет, поміняли пелюшки або грали з тваринами.
 • Ретельно мийте посуд, прилади і поверхні, на яких лежали продукти харчування, після приготування однієї страви і перш ніж почати готувати інше (це особливо важливо, якщо ви обробляли сире м’ясо).
 • Зберігайте сире м’ясо і морепродукти окремо від інших продуктів.
 • При можливості використовуйте окрему обробну дошку для сирого м’яса, птиці та морепродуктів.
 • Завжди мийте будь-який посуд і поверхні після того, як вони контактували з сирим м’ясом.
 • Готуйте сиру яловичину, свинину і баранину так, щоб його внутрішня температура досягала як мінімум 63 С.
 • Внутрішня температура страв з м’ясного фаршу повинна досягати, як мінімум 71 С, страв з м’яса птиці — 74 С.
 • Мінімальна внутрішня температура для страв з яєць — 71 С, для страв з риби — 63 С.
 • Ретельно розігрівайте залишки страв перед вживанням — їх внутрішня температура повинна досягати не менше 71С.
 • Сподобалася стаття? Поділися з друзями:

  Схожі статті:
  Попереднє з категорії:
  Запис опублікована в рубриці Здоров'я. Додайте в закладки постійне посилання.