Рябина і її лікувальні властивості — відновлює сили

Горобина — рослина, яка завжди особливо цінувалося на Русі. Про горобину складалися пісні, казки, її плоди завжди вважалися лікувальними. У довгі зимові місяці саме плоди горобини рятували російських людей від нестачі вітамінів і падіння імунітету, захищали їх від тяжких інфекцій.

Як і де росте горобина

Горобина відноситься до сімейства розовоцветних (до цього ж сімейства ставляться шипшина, абрикос, айва, яблуня, глід та ін.) Горобина — це дерево з округлою або яйцевидної кроною і гладкою сіро-чорною корою, на стовбурах дорослих дерев покритої тріщинами. Молоді пагони спочатку опушені, потім голі блискучі, бурого забарвлення, покриті чечевичками. Листки чергові, непарні, з десятьма-п’ятнадцятьма довгастими листочками, по краю пільчатимі, зверху темно-зеленими, тьмяними, знизу опушеними, сизуватими. Квітки білі, пахучі, зібрані на кінцях гілок в густе суцвіття (цвіте в травні-червні). Плоди — яскраві оранжево-червоні ягоди, дозрівають у вересні-жовтні.

Горобина зустрічається в різних типах лісів: у вільхових, листяних, змішаних, соснових, смерекових — на узліссях, галявинах, на берегах водойм в районі Північного Кавказу, середньої смуги Росії, на Уралі, в Сибіру і на Далекому Сході.

Як збирають лікарську сировину з горобини

Лікарською сировиною горобини є, насамперед, плоди, потім квітки і іноді листя.

Квітки збирають на початку цвітіння, при цьому зрізають цілі суцвіття і сушать їх у тіні, в добре провітрюваних місцях, після сушіння вони набувають кремово-білу забарвлення.

Плоди збирають тільки дозрілими (після перших заморозків, у вересні-листопаді), коли вони мають не жовтий, а червоний колір, зриваючи цілими супліддя. Їх розкладають тонкими шарами і сушать при температурі не вище 60? С. Висушені плоди зморщуються і набувають червоно-помаранчеву або червоно-бурого забарвлення, слабкий блиск, злегка терпкий запах і гіркувато-кислий смак.

Що корисного міститься в плодах горобини

Плоди горобини містять органічні кислоти (яблучну, лимонну, бурштинову, винну), цукру, невелика кількість дубильних речовин, сліди ефірної олії, каротин (попередник вітаміну А), аскорбінову кислоту, вітамін Р, флавоноїди, мінеральні солі, гіркі речовини, спирти і деякі інші речовини.

Плоди горобини мають сечогінну, слабким проносним, кровоспинну, в’яжучим, жовчогінну та протіводізентерійное дією, а також сприяють відновленню імунітету.

При яких захворюваннях застосовується

Плоди горобини добре відновлюють сили після перенесених захворювань (в тому числі після інфекцій), відновлюють захисні сили організму (імунітет), лікують захворювання, пов’язані з вітамінною недостатністю (наприклад, цингу), анемію. Плоди горобини сприяють нормалізації стільця при дизентерії та відновленню порушеного при проносах водно-сольового обміну, зменшують застій жовчі при захворюваннях жовчовивідних шляхів.

Крім того, настої і відвари з горобини застосовують при підвищеному артеріальному тиску, атеросклерозі, ревматизмі, порушенні менструального циклу (у тому числі з частими кровотечами), геморої. В якості легкого сечогінного засобу горобину застосовують при запальних захворюваннях нирок (пієлонефрити) та сечовивідних шляхів (наприклад, запаленні сечового міхура — цистит). Горобина входить до складу деяких зборів, які застосовують при гастритах зі зниженою секрецією і кислотністю шлункового соку.

Не варто застосовувати настої з горобини при схильності до проносів — це може погіршити стан.

Сподобалася стаття? Поділися з друзями:

Схожі статті:
Попереднє з категорії:
Запис опублікована в рубриці Народні поради. Додайте в закладки постійне посилання.