Розвиток плоду — тиждень за тижнем

Весь період вагітності прийнято ділити на три триместру, тривалість кожного з яких складає дванадцять-чотирнадцять тижнів. Розвиток плоду триває протягом усієї вагітності.

Перша і друга тиждень вагітності

Закінчується менструальний період, і організм жінки готується до овуляції, яка відбувається приблизно на одинадцятий — двадцять перший день з моменту початку останньої менструації. Протягом декількох днів після овуляції яйцеклітина знаходиться в фаллопієвій трубі, де її запліднює сперматозоїд. Приблизно на шостий-дванадцятий день після зачаття запліднена яйцеклітина прикріплюється до стінки матки — після цього починається так звана ембріональна стадія.

Третій тиждень вагітності

Триває зростання ембріона, починається формування мозку, хребта, серця, шлунково-кишкового тракту дитини.

Четверта і п’ята тижня вагітності

Починається формування кінцівок, стабілізується серцебиття. Починає формуватися плацента, яка протягом усього терміну вагітності буде служити «провідником» живильних речовин і кисню і виробляти ряд необхідних гормонів (в тому числі і так званий «гормон вагітності» — хоріонічний гонадотропін, аналізи якого дозволяють підтвердити вагітність). В основних кровоносних судинах починається циркуляція рудиментарній крові, формуються очі і вуха дитини. До кінця п’ятого тижня довжина ембріона становить всього шість з половиною міліметрів.

Шостий тиждень вагітності

Починається формування легких, щелепи, носа, піднебіння, на рудиментарних відростках кінцівок формуються пальчики. Триває розвиток мозку. На цьому терміні трансвагінальне ультразвукове дослідження вже дозволяє визначити серцебиття дитини. Довжина ембріона становить трохи більше сантиметра.

Сьомий тиждень вагітності

На сьомому тижні вагітності в крихітному тільці ембріона починається формування всіх життєво важливих органів, хоча ембріон ще важить менше, ніж звичайна таблетка аспірину. Формуються волосяні фолікули, повіки, язик, стають більш виразними лікті і пальчики, оскільки тулуб росте.

Восьмий тиждень вагітності

Триває формування зовнішнього і внутрішнього вуха, тепер у ембріона є всі органи, що й у дорослої людини. Формуються кістки, м’язи знаходять здатність скорочуватися, стають виразними основні риси обличчя, більш вираженими — повіки. На восьмому тижні вагітності завершується ембріональна фаза і починається фаза плоду. Довжина ембріона становить близько двох з половиною сантиметрів.

Дев’ята — тринадцята тижня вагітності

Плід виростає до восьми сантиметрів в довжину і важить трохи менше одного грама. Остаточно формуються геніталії, хоча за допомогою ультразвуку визначити на цій стадії вагітності стать дитини ще складно. Повіки залишаються зімкнутими (очі відкриваються тільки на двадцять восьмому тижні вагітності). Плід може стискати кулачки, починають формуватися зубки. Розміри голови дитини на цьому терміні вагітності всього лише наполовину менше розмірів плода.

Другий триместр

Чотирнадцята — шістнадцята тижня вагітності

На голівці дитини формуються первинні, пушкове волосся. Плід починає смоктати амніотичну рідину (навколоплідні води). На подушечках крихітних пальців формуються індивідуальні «візерунки» — майбутні відбитки пальців, у кишечнику — меконій (первородний кал). Вже на цьому терміні вагітності можна відчути рухи дитини. Закінчується формування потових залоз, печінка і підшлункова залоза починають виробляти секрецію. Розмір плоду досягає п’ятнадцяти сантиметрів, а вага складає трохи більше ста грамів.

Сімнадцята — двадцята тижня вагітності

На цьому терміні вагітності рухи дитини стають виразними, їх легко розрізнити. Починають рости вії та брови, на пальчиках рук і ніг формуються нігті. Шкіра плоду приблизно на двадцятому тижні вагітності починає виробляти первородну змазку — в’язку білясту субстанцію, що захищає шкіру дитини від зіткнення з навколоплідними водами. Розрізнити серцебиття можна за допомогою стандартного стетоскопа. Розмір плоду досягає двадцяти сантиметрів у довжину, а вага — близько трьохсот сорока грамів.

Двадцять перша — двадцять третій тижні вагітності

Пушкова волосся тепер покривають все тіло дитини, плід виглядає майже так само, як новонароджене немовля, оскільки шкіра набуває кольору, формується підшкірний жировий шар. Остаточно сформувалися очі, печінка, підшлункова залоза. Розмір плоду досягає вже двадцять п’ять — двадцять вісім сантиметрів в довжину, вага — трохи більше п’ятисот грамів.

Двадцять четверта — двадцять шоста тижня вагітності

На цьому терміні вагітності навіть передчасні пологи не означають смерть немовляти — недоношена дитина зможе вижити з медичною допомогою. У дитини розвиваються фрази сну і активності, які може помітити матір. Починається стрімкий розвиток мозку, нервова система сформувалася настільки, що здатна контролювати деякі функції організму. Розмір плоду досягає тридцяти п’яти сантиметрів у довжину, маса тіла становить майже кілограм — починається третій триместр вагітності.

Третій триместр

Двадцять сьома — тридцять другий тиждень вагітності

На третьому триместрі вагітності починається дуже швидке зростання плоду — саме на цій стадії стрімко росте живіт. До кінця тридцять другому тижні розміри плоду складають ще тридцять вісім — сорок три сантиметри в довжину, а маса тіла — майже два кілограми. Легкі ще не сформовані до кінця, але подих уже зберігає ритм. Остаточно сформувалися кістки, які поки ще залишаються м’якими і пластичними. Організм дитини запасає кальцій, залізо і фосфор. Нарешті відкриваються очі.

Тридцять третя — тридцять шоста тижня вагітності

Починається підготовка до пологів, плід поступово повертається в позицію головкою вниз і дуже швидко набирає вагу. З шкіри зникають пушкове волосся, вона стає менш червоною і зморшкуватою. Розміри плоду до кінця тридцять шостий тижні досягають сорока трьох — сорока восьми сантиметрів, а маса тіла збільшується до двох кілограмів шестисот грамів — трьох кілограмів.

Тридцять сьома — сорокових тижня вагітності

До настання тридцять восьмий тижня вагітності завершується розвиток плоду — тепер пологи можуть початися в будь-який момент. Плід займає порожнину матки майже повністю. Організм матері постачає організм дитини антитілами, які будуть захищати новонародженого від хвороб в перші тижні життя. Завершується формування всіх внутрішніх органів — тільки легкі продовжують розвиватися аж до самого настання пологів. Вага дитини складає до кінця вагітності від трьох до чотирьох з половиною кілограмів, довжина перевищує п’ятдесят сантиметрів.

Сподобалася стаття? Поділися з друзями:

Схожі статті:
Попереднє з категорії:
Запис опублікована в рубриці Вагітність і діти. Додайте в закладки постійне посилання.