Розвиток пам’яті — спробуйте мнемотехнику

загрузка...

Переважна більшість людей часто мають претензії до власної пам’яті. Це може бути пов’язано з забуванням якоїсь речі в квартирі або машині, з «випаданням» з голови важливої події, та хіба мало з чим ще. Однак це все трапляється з кожним з нас і є результатом розсіювання уваги (наприклад, коли в голові рояться відразу кілька думок, або щось вас відвернуло). Набагато більш серйозним випадком вважається повний провал в пам’яті у відношенні імен рідних і близьких, втрата орієнтації в просторі і часу доби, великі труднощі з виразом своїх думок словами.

Так, якщо ви прийшли в магазин і не можете згадати, що хотіли купити, це ще не страшно, але якщо ви вийшли на вулицю і не можете збагнути, навіщо ви це зробили і куди взагалі збиралися йти, це вже тривожний дзвіночок. При таких симптомах слід обов’язково звернутися до лікаря: можливо, розвивається мозкова патологія, яка вимагає негайного лікування.

Для поліпшення пам’яті існує ряд спеціальних методик запам’ятовування інформації, а також кілька ефективних порад, що дозволяють легше засвоювати і швидше витягати з глибин кори головного мозку необхідні відомості. Перш за все, фахівці рекомендують концентрувати свою увагу на тому, що ви намагаєтеся запам’ятати. Розсіювання уваги (відволікання на телевізор, одночасне прослуховування музики, участь в розмові та ін) погіршує запам’ятовування інформації. До того ж, незабаром вона забудеться. При запам’ятовуванні налаштуйте себе на те, що ці відомості дуже важливі і будуть затребувані вами в будь-який момент часу. Простий приклад: номер власного банківського рахунку запам’ятовується всерйоз і надовго, зате якесь двозначне число зі статистичних даних в місцевій газеті забувається дуже швидко, навіть якщо ви його намагалися запам’ятати. Це означає, що інформація не мала особливого значення, і мозок від неї швидко «позбавився».

Дуже важливий комплексний підхід при запам’ятовуванні. Наприклад, ви намагаєтеся запам’ятати труднопроизносимое назву якоїсь фірми. Спробуйте при цьому відкласти в пам’яті не тільки сама назва, а й місце розташування фірми, зовнішній вигляд будівлі, в якій воно знаходиться, розташовані по сусідству об’єкти, можливо, навіть характерні запахи чи звуки. Загалом, зверніть увагу на все те, що запам’ятається набагато краще і одночасно створить відразу кілька асоціативних зв’язків у вашій пам’яті, які дозволять легше згадати складну назву. Наприклад, багато школярі легше запам’ятовують заучувати правила правопису або вірш по характерному оформлення сторінки: згадуючи малюнок на цій сторінці або навіть її номер, вони швидко відтворюють всю інформацію.

Існують і більш складні методики розвитку пам’яті, які називаються мнемотехніки. Найчастіше принципи мнемотехніки засновані на створенні асоціацій між тими чи іншими предметами, а якщо такі асоціації не «прощупуються», то підключається уява. Причому експерти рекомендують залишати в своїх уяву місце для гумору. Гумор завжди підвищує настрій, а позитивні емоції — хороший фон для запам’ятовування.

Розглянемо один з варіантів мнемотехніки. Вам необхідно сходити в супемаркет для покупки самих «різношерстих» товарів: яйця, ліхтарик, хліб, вудку, чоботи, ковбасу, обруч, манікюрний набір, кока-колу, зубну щітку, парасолька. Спробуйте повторити — вийде не у кожного. Тепер придумаємо для себе невелику казочку в новому форматі. Наприклад, про те, як Червона Шапочка вирішила сходити до бабусі. Але на вулиці йшов дощ, тому вона взула чоботи і взяла з собою парасольку. Була темна ніч, тому довелося брати і ліхтарик. По дорозі вона зустріла вовка, який обертав на талії обручем. Червона Шапочка від подиву з’їла всю ковбасу, яку несла бабусі. Звичайно, після їжі вона не забула почистити зуби зубною щіткою … І так далі. Про реальність і правдоподібності придуманої історії не потрібно турбуватися. Головне, щоб в ній фігурували всі предмети, які потрібно запам’ятати. Після цього ви помітите, наскільки легко вони запам’яталися.

Існує ще цілий ряд мнемонічних методик, причому фахівці вважають, що не потрібно зупинятися лише на одній з них. Навпаки, використання розширеного арсеналу прийомів із запам’ятовування набагато краще зміцнить вашу пам’ять.

Жигулі Андрій

Сподобалася стаття? Поділися з друзями:

Схожі статті:
Попереднє з категорії:
Запис опублікована в рубриці Психологія. Додайте в закладки постійне посилання.