Розвиток дитини: від народження до трьох місяців

Чи знає хто-небудь, на що насправді здатні немовлята? Якщо судити за зовнішніми проявами в перші дні і тижні після народження, то не на багато що. Здається, ніби весь час у малюка йде на життєво важливі заняття — поглинання молока, плач і крики, сон і Какань, які зрідка перемежаються недовгими періодами уваги до подій навколо.

Проте останнє дослідження показало, що насправді новонароджені роблять набагато більше. Вже в перші хвилини життя немовлята демонструють дивовижні здібності. Мозок новонародженого суперактівен і готовий до сприйняття нової інформації.

Розумовий і фізичний розвиток дитини

Людина покидає материнську утробу, коли готовий побачити світ. Однак розвиток тільки що з’явився на світло крихітного людини лише починається. Порівняйте новонародженого людського дитинчати з цуценям: щеня восьми тижнів від народження щосили бігає, грає, самостійно їсть і п’є; немовля того ж віку ледве може розрізняти предмети і насилу освоює управління складним механізмом власного тіла. У чому ж справа? Нервова система і мозок малюка лише частково розвинені, а адже мозок — центральний центр управління всім організмом. При народженні вага мозку дитини становить всього чверть маси мозку дорослої людини. Він може регулювати тільки найважливіші життєві функції, наприклад, дихання, плач, сон і поглинання їжі. Однак кора головного мозку — ділянка мозку, що відповідає за складні розумові процеси і емоції — росте і розвивається, тому дитина робить те, що хоче, а не просто реагує на зовнішні подразники.

Отже, як же безпорадний кричить згорток перетворюється на веселого і здібного малюка? При народженні в організмі дитини є 100 мільярдів нейронів (клітин мозку). Однак самі по собі нейрони ще не стимулюють ріст мозку і розвиток розумових здібностей дитини. Для того щоб виконати найпростіше дію, наприклад, простежити поглядом за рухомим об’єктом або посміхнутися, клітини мозку повинні між собою вступити у взаємодію допомогою дендритів, що утворюють своєрідні перемички між нейронами. Такі сполуки клітин мозку називають синапсами. При народженні кількість синапсів у дитини дуже незначно, що також говорить про його нерозвиненості: мозок новонародженого передає інформацію в 16 разів повільніше, ніж мозок дорослого. Для прискорення передачі інформації також потрібен час; мозок новонародженої дитини тільки починає виробляти мієлін — густе жирне речовину, що прискорює з’єднання нейтронів. Тільки за перші три місяці життя кількість синапсів в мозку маляти збільшується більш ніж у 20 разів.

Ваша роль у розвитку мозку малюка

Однак завершення формування мозку дитини відбувається не автоматично. Останні дослідження підтверджують, що розвиток мозку залежить від активності дитини. Кожне нове заняття або досвід — від розглядання радіо-няні, що звисає з колиски, до розуміння т ого, що крики призводять до годівлі або материнським ласкам — збуджує певні нервові ланцюжки і залишають в бездіяльності інші. Що це означає для батьків? Зовсім необов’язково перенавантажувати малюка різноманітними заняттями. Говоріть з дитиною, качайте його на руках — тобто робіть все те, що роблять батьки з немовлятами — це сприяє розумовому розвитку малюка.

Основна причина не сформованій стану мозку при народженні полягає в тому, що люди — істоти соціальні, розвиток яких багато в чому визначається суспільством. Індивідуальність для щеняти або жирафа не настільки важлива, як для людини. Наші індивідуальні відмінності виявилися б під загрозою зникнення, якби ми з’являлися на світ з більш досконалим і сформованим мозком. Але не поспішайте з висновками. Здібності немовлят не перестають нас дивувати. Вони миттєво переймають у оточуючих як хороше, так і погане, швидко вчаться і багато запам’ятовують.

Сподобалася стаття? Поділися з друзями:

Схожі статті:
Попереднє з категорії:
Запис опублікована в рубриці Вагітність і діти. Додайте в закладки постійне посилання.