Розумний малюк: розвиваємо дрібну моторику

Сьогодні ні для кого не секрет, що чим раніше почати проводити з дитиною розвиваючі заняття, тим більших результатів можна добитися і тим вище виявиться інтелектуальний потенціал цього карапуза. Одне з провідних місць в навчанні дитини займає розвиток дрібної моторики.

Як же пов’язаний розвиток головного мозку і вищої нервової діяльності з виконанням маніпуляцій за участю дрібних предметів? Справа в тому, що в руках знаходиться дуже багато рецепторів і нервових закінчень, що роблять безпосередній вплив на розумовий і мовленнєвий розвиток. Доведено це давно, і багато хто про це знають. Ось тільки в сучасному світі ці навички стають все частіше не потрібні. На зміну шнурки приходять зручні липучки і шнурки-пружини, на зміну ручній вишивці та вязанию — машини, що виконують цю роботу. Навіть перебирання крупи зовсім не даремний труд, а заняття, розвиваюче дрібну моторику і, отже, мова, інтелект та інше.

Що ж можуть зробити мами для того, щоб допомогти своєму малюку стати розумнішими?

Не дарма наші ще прапрабабусі грали з малятами в «ладушки», «сороку» та інші пальчикові ігри. І сьогодні всі ці ігри не втратили своєї актуальності. Під час гри в «сороку» потрібно: ніжно погладити кожен пальчик, ласкаво розповідаючи дитині примовку про кулінарні експерименти цього птаха, а потім, пальцем, круговими рухами поводити по маленькій долоньці. Все це стимулює нервові закінчення.

Для дитини одного — двох років можна запропонувати наступне хороша вправа. У мішечок збираються предмети різні за тактильними відчуттями: шорсткі, гладкі, рельєфні з різною текстурою і інші. Наприклад: волоський горіх, маленька м’яка іграшка, гладкий камінчик. Малюкові пропонують наосліп засунути ручку в мішок і спробувати визначити який це предмет, яка його текстура.

Дуже люблять маленькі учні і такі вправи як:

 • «погодувати курчат» — дитина повторює жест, підкликає курчат;
 • «посолити супчик» — разом з дорослим кладуть продукти в дитячу катрульку, а потім малюка просять посолити суп;
 • «напоїти пташку» — дитині пропонують зробити долоньку човником і напоїти іграшкову або уявну (понарошечную) пташку.
 • Іграшки-шнурівки і набори з великих намистин, призначених для нанизування на мотузочку, прекрасно підходять для розвитку дрібної моторики дітей від півтора до трьох років.

  У магазинах часто можна побачити набори декоративних каменів для прикраси ванної кімнати. Ці камені, як не можна краще, підходять для різних творчих ігор малюків двох — трьох років. З них можна викладати різні орнаменти, розкладати по квітам в різні стаканчики і придумувати свої оригінальні ігри.

  Дитині старшого віку можна довірити бісер. Завдання може бути наступним: виліпити з пластиліну квітка або тарілочку і прикрасити її бісеринками. Маленька рукодільниця напевно захоче самостійно зробити браслетик для улюбленої ляльки Маші. А для цього потрібно буде нанизати пару десятків бісеринок на волосінь або щільну нитку. А якщо не все буде виходити, мама завжди прийде на допомогу.

  Ліплення захоплююче заняття, і розвиває масу здібностей в дитині. Але займатися ліпленням діти до трьох років повинні виключно під наглядом дорослого. І справа не в тому, що пластиліном може бути замурзана все навколо, але існує ймовірність, що під час гри малюк може заштовхати пластиліновий кульку в носовій прохід або у вухо, що чревато плачевними наслідками.

  З пластиліну і пластики можна робити дуже гарні речі, і це може сильно захопити крихітку.

  Ще одне цікаве заняття допомагає розвинути дрібну моторику, це малювання пальчиковими фарбами. Пальчикові фарби це прекрасна можливість для малюка, який ще не володіє навичкою тримати олівець чи ручку, висловити в себе у творчості і, заодно, потренувати спритність маленьких пальчиків.

  Всі заняття, які провели з дитиною, обов’язково здобудуть результат трохи раніше чи трохи пізніше. Розвиваючи дрібну моторику маленьких дослідників життя, батьки роблять серйозні вкладення в його майбутній інтелект.

  Олена Сібілева

  Сподобалася стаття? Поділися з друзями:

  Схожі статті:
  Попереднє з категорії:
  Запис опублікована в рубриці Вагітність і діти. Додайте в закладки постійне посилання.