Розуміння хвороби Альцгеймера — основні відомості

Хвороба Альцгеймера або придбане слабоумство типу Альцгеймера являє собою прогресуючу дистрофію тканин головного мозку, якої насамперед схильні люди старше 65 років. Це найпоширеніший вид набутого недоумства, головною характеристикою якого є руйнівний вплив на психіку людини. Перш за все, страждають розумові здібності, такі як пам’ять, розуміння і мова.

Ознаки хвороби

Виникають проблеми з фокусуванням уваги, складності у творі простих розрахунків, стає все важче і важче виконувати звичайні повсякденні справи, людина перебуває в стані дезорієнтації та занепаду. Ночами подібні симптоми проявляються в більш гострій формі. Трапляються різкі перепади настрою — спалахи гніву, напади страху змінюються періодами апатії та байдужості. Людина, що страждає від цих симптомів, може все частіше і частіше втрачати орієнтацію на місцевості, безцільно бродити чи губитися в добре знайомих йому місцях. З часом виникають проблеми фізичного властивості, такі як втрата координації або дивна, нетипова манера ходити. В остаточному підсумку людина може опинитися повністю безпорадним, страждати нетриманням і повністю втратити здатність спілкуватися.

Хвороба Альцгеймера протягом декількох років може призвести до летального результату, але в деяких випадках вона може тривати близько двадцяти років. Але, незважаючи ні на що, в середньому повний цикл хвороби триватиме дев’ять років. Одна людина з 65 страждає цим страшним захворюванням. У жінок більше шансів захворіти хворобою Альцгеймера, і саме жінки складають практично половину хворих, які утримуються в спеціалізованих медичних установах для страждаючих цим захворюванням або схожими розладами.

Які причини хвороби Альцгеймера

Зазвичай Хвороба Альцгемера наздоганяє людей в літньому віці, але вона не є природним наслідком процесу старіння. Це ненормальний стан, дослідження причин якого триває донині.

Поступове згасання функцій головного мозку вважають головною причиною виникнення цього захворювання. Цей процес є наслідком двох основних форм пошкодження нервових волокон:

 • У клітинах головного мозку утворюються клубки (нейрофібрилярних клубки).
 • У головному мозку формуються білкові відкладення, які називаються бляшками.
 • Учені поки не прийшли до єдиної думки, в чому причина виникнення цих процесів, але одні з самих багатообіцяючих новітніх досліджень показують, що справа може бути в образующемся природним шляхом кров’яному білку аполіпопротеїну E, який необхідний для циркуляції жирових речовин в нашому організмі.

  Як і у всіх інших білків, форми аполіпопротеїну Е обумовлені генетикою кожної окремо взятої людини, на даний момент виділяють кілька типів генетичних відхилень — деякі з них, очевидно, пов’язані з ризиком хвороби Альцгеймера. Певні форми аполіпопротеїну Е дійсно можуть служити причиною пошкоджень нервових тканин.

  Існує також ймовірність того, що цей білок вступає у взаємодію з іншими речовинами, що відповідають за утворення бляшок. Як би там не було, аполипопротеин Е в деякій мірі може бути визнаний винним у появі хвороби Альцгеймера. Точно можна сказати, що генетична інформація відіграє важливу роль у цьому випадку, відповідно людина, у якого один з батьків страждав цією недугою, потрапляє в групу ризику.

  Теорії виникнення захворювання

  Також розглядалися й інші варіанти причин виникнення хвороби Альцгеймера.

  Одна з теорій припускає, що потрапляння всередину найдрібніших частинок алюмінію, наприклад, при використанні кухонного начиння, може також призвести до виникнення цього захворювання. Деякі розглядають в якості причини деякий зв’язок між утворенням бляшок і вільними радикалами — нестійкими, вільно пересуваються молекулами, які провокують руйнують хімічні реакції. Всі ці теорії спірні, викликають багато розбіжностей і не мають доказів.

  Дійсно, дуже багато вчених сумніваються в зв’язку алюмінію і хвороби Альцгеймера.

  Ще одна версія, яка викликає масу протиріч — це цинк. Абсолютно не доведено, що він може провокувати хворобу. Є думка, що знижений вміст цинку в організмі дуже корисно, але при підвищенні допустимого рівня він дуже шкідливий.

  До того ж є ще одне питання, до єдиного відповіді на який вчені до цих пір не можуть прийти: чи дійсно поява бляшок є причиною хвороби Альцгеймера або ці бляшки в свою чергу є її наслідком. І останнє, здатність цинку формувати бляшки може бути зовсім не пов’язана з першопричинами захворювання.

  За деякими відомостями люди з підвищеним тиском і високим рівнем холестерину в крові більшою мірою схильні до ризику захворіти хворобою Альцгеймера. В окремих випадках це може бути наслідками перенесеної травми. Чим серйозніше була травма голови, тим більше ризик у майбутньому стати жертвою набутого недоумства типу Альцгеймера.

  Поки вчені шукають рішення проблеми і теорії чекають свого підтвердження або спростування, з упевненістю можна стверджувати наступне: найбільш вагомими факторами ризику, пов’язані з хворобою Альцгеймера є похилий вік і спадковість.

  Сподобалася стаття? Поділися з друзями:

  Схожі статті:
  Попереднє з категорії:
  Запис опублікована в рубриці Здоров'я. Додайте в закладки постійне посилання.